Врятувати патріота Приходька

Новини України та світу
Анвар Деркач
20 Січня 2022, 23:25
Анвар Деркач
20 Січня 2022, 23:25

Український політв’язень Олег Приходько потерпає від сильного болю і набряків, але йому відмовляють у медичній допомозі. Про це ЗМІ повідомила донька 63-річного кримчанина, засудженого окупаційним судом за сфабрикованим звинуваченням.

Олег Приходько на короткостроковому побаченні із дружиною і донькою сказав, що помирає. І висловив припущення, що його тіло не віддадуть родині для поховання. Для такого похмурого прогнозу є вагомі підстави. За гратами він з 2019 року. Приходька співробітники ФСБ затримали за звинуваченням у підготовці вибуху міської адміністрації Сак, у незаконному зберіганні вибухівки, а згодом ще додали звинувачення у підготовці вибуху в Генконсульстві Росії у Львові. Вирок – 5 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням першого року в тюрмі. Для цього Приходька етапували до Владіміра, до сумнозвісного централу. Ця в’язниця відома у Росії як місце, де ламають засуджених. До вельми жорсткого режиму там додаються тортури. Як тортури можна трактувати і позбавлення хворого медичного обстеження та лікування.

Олег Приходько на етапі пережив катування струмом

На момент арешту Приходько мав низку хронічних захворювань, які загострилися в умовах неволі. Родина надсилає йому ліки, проте він їх не отримує.

Лікар, який приходить в камеру, на слова батька про болі посміхається і каже, що в нього все нормально. Він не отримує навіть тих ліків, які ми йому передаємо, він там тихо помирає і прямо про це нам сказав, - зазначила Наталія Приходько в коментарі QIRIM.News.

За словами доньки в’язня, Олег Приходько під час етапування був підданий тортурам електричним струмом. Про це вона знає від батька. Руки туго сковували кайданками і підключали струм із вимогою визнати участь у бойових діях проти росіян у неназваних «гарячих точках». Ці самі «точки» йому повинні були придумати згодом. Ще одна форма тиску – кримінальна справа за образу прокурора і співробітників ФСБ.  Факт брутальної лайки на адресу фсбшників під час судового розгляду у Ростові-на-Дону підтвердив адвокат Сергій Легостов. Його найняла сім’я Приходька. Роботу ще одного адвоката, Назіма Шейхмамбетова, оплачує для Приходька українська держава. Проте, на всі прохання QIRIM.News прокоментувати обставини справи пан Шейхмамбетов переадресовував до Сергія Легостова.

Адвокат Сергій Легостов вважає, що Приходькові потрібен адвокат в місті, де він відбуває покарання

Севастопольський адвокат Легостов відвідував Приходька у в’язниці Владіміра в жовтні 2021 року, проте не зміг докладно поговорити з ним: чутність по телефону була кепською, а в’язень має проблеми зі слухом. Побачення було перервано через обід у співробітників в’язниці. А після перерви адвоката до клієнта не пустили. Як повідомив пан Легостов QIRIM.News, касаційна скарга на вирок вже подана. Всі судові інстанції в Росії необхідно пройти, щоб скаргу прийняв Європейський суд з прав людини. Для захисту прав Приходька в сумнозвісному централі адвокати, які працювали з ним у Криму та у Ростові, наразі не готові.

Просто потрібен адвокат у Владімірє. Займатися цими питаннями за тисячу кілометрів просто неможливо, - сказав Легостов.

Щоб врятувати батька, Наталя з матір’ю написали заяву до офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, до лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока, до Посольства України в Росії. Дипломатичне представництво не змогло відправити до Приходька консула. Лідер «Свободи» пообіцяв підтримку. Уповноважена Людмила Денисова повідомила ЗМІ, що звернулася до своєї російської колеги Тетяни Москалькової з проханням забезпечити медичну допомогу Приходькові та умови тримання відповідно до міжнародних стандартів. Проте, сама Денисова налаштована доволі песимістично, бо констатувала - ситуація Приходька типова, у подібних умовах сьогодні 120 в’язнів-українців. Прикметно, що Москалькова у своїй відповіді назвала Приходька громадянином Росії. Ситуація теж типова: окупаційна влада записала в російські громадяни всіх мешканців Криму, які проживали там на момент окупації.

Людмила Денисова щодо справи Приходька налаштована песимістично

Колишній в’язень Владімірского централу Микола Карпюк в коментарі QIRIM.News зазначив, що прагнення ініціювати нові справи проти Приходька означає, що російська влада не має наміру випускати його живим.

Тим часом родина політв’язня не втрачає надії на зустріч із ним.  І шукає для нього нового адвоката, який живе неподалік від місця ув’язнення.