Втікач з Узбекистану просить лідера кримських татар Джемілєва про допомогу

Новини України та світу
Анвар Деркач
21 Вересня 2021, 15:40
Анвар Деркач
21 Вересня 2021, 15:40

35-річний громадянин Узбекистану Абдуазіз Холмуродов звернувся до лідера кримськотатарського народу, народного депутата Мустафи Джемілєва з проханням допомогти виїхати до третьої безпечної країни, оскільки Україна тричі відмовила йому в статусі біженця. Про це йдеться в зверненні Холмуродова, текст якого мають «Кримські новини».

Якщо Україна категорично не хоче дати мені захист від переслідувань з боку узбецької влади, допоможіть виїхати до третьої безпечної країни, - говориться в зверненні Холмуродова.

В листі Джемілєву Холмуродов розповідає про свої спроби отримати статус біженця або додатковий захист в Україні та відмови Державної міграційної служби  надати йому притулок. Він зазначає, що через переслідування на релігійному ґрунті він 2011 року виїхав з Узбекистану до Росії. А після того, як в Росії набула поширення практика екстрадиції та видворення втікачів за запитом Служби державної безпеки Узбекистану, він виїхав в Україну. В Росії він був заарештований і перебував під загрозою екстрадиції за рішенням генпрокуратури Росії. Однак Європйеський суд з прав людини заборонив екстрадицію.

Холдмуродов зазначає, що він двічі звертався до міграційної служби за статусом біженця, але отримав відмови, які безуспішно оскаржував в судах. Після другої відмови і безуспішної спроби оскаржити її в суді, Холмуродов нелегально перейшов українсько-словацький кордон, був затриманий словацькою поліцією і переданий до Державної прикордонної служби України. Ужгородський міськрайонний суд помістив Холмуродова до Пункту тримання іноземців і осіб без громадянства у Волинській області на 6 місяців. Після передачі із Словаччини до України  Холмуродов  втретє звернувся до міграційної служби з проханням про притулок і отримав відмову.

Холмуродов додав до свого зверненя до Джемілєва ухвалу Європейського суду з прав людини, яким ЄСПЛ заборонив Росії депортацію Холмуродова через загрозу тортур і порушення права на справедливий суд.

У тексті рішення Державної міграційної служби України про відмову Холмуродову, який є в розпорядженні "Кримських новин", йдеться про істотне поліпшення ситуації з дотриманням прав людини в Узбекистані. Зокрема, ДМСУ стверджує, що в Узбекистані після смерті колишнього президента Іслама Карімова було закрито колонію особливого режиум "Жаслик", кількість засуджених скоротилася втроє, було створено національний превентивний механізм для контролю за місцями позбавлення волі, а ООН активно співробітничає з адміністрацією президента Шавката Мірзійоєва. Все це, на думку керівництва ДМСУ, дає підстави стверджувати, що Холмуродову не загрожують тортури та незаконне позбавлення волі.

В жовтні 2020 року в Миколаєві невідомі, що представлися співробітниками СБУ, викрали біженця з Узбекистану Алішера Хайдарова. Через два дні Хайдаров був знайдений родичами в ізоляторі на території Узбекистану. Він був засуджений до 6,5 років позбавлення волі. Йому інкримінували слухання лекцій радикального ісламського проповідника в 2009 році.

за звинуваченням у замаху на Конституційний