Викритий СБУ «осередок ІД» в селищі Чайки: зброя є, затриманих немає?

Новини України та світу
Анвар Деркач
17 Грудня 2021, 10:48
Анвар Деркач
17 Грудня 2021, 10:48

Служба безпеки України повідомила про викриття осередку «Ісламської держави» в передмісті Києва. Йдеться про вилучену зброю, гроші та підробні документи. Проте, прес-служба СБУ не згадала про істотне: при таких тяжких звинуваченнях не було затримано жодної особи. QIRIM.News спробував з’ясувати причини невідповідності між гучними звинуваченнями і відсутністю затриманих.

В повідомленні прес-служби СБУ йдеться про причетність до «ІД» п’ятьох громадян Російської Федерації, ще шестеро – громадяни України. Один з них – переселенець з Криму, лікар-травматолог Сервер Смаїл (Аметов).

Він розповів QIRIM.News про події того ранку.

Були співробітники СБУ, із вогнепальною зброєю, із щитами. Дружина була змушена відкрити їм двері. Вилучили ноутбук, мій телефон. Коли я приїхав додому, то показав їм свою зброю, на яку в мене є дозволи. Продемонстрував, що зберігається вона відповідно до вимог законодавства, набої окремо, магазини окремо, ключ від сейфу в недоступному місці. Вони це все знімали на відео, - розповів Смаїл.

Правозахисники, до яких він звернувся щойно дізнався про обшук, невдовзі прибули до помешкання, але їх співробітники СБУ не впустили.

Не впустили правозахисників і до квартири, де з родиною мешкає викладач місцевої школи для дітей-мусульман, громадянин Росії, чеченець Чингізхан Закаєв. Того ранку він у справах поїхав до Києва (мешкає у Софіївській Борщагівці поблизу столиці), коли дружина потелефонувала і повідомила про невідомих, які грюкають у двері з вимогою відчинити. Через охорону житлового комплексу Закаєв дізнався, що співробітники СБУ прийшли з обшуком. І одразу звернувся до правозахисників. Яким же було здивування викладача Корану кримськотатарської школи, коли він довідався про підстави для обшуку, які сформульовані в ухвалі Солом’янського суду Києва. Як стверджує суддя, а точніше слідчі СБУ, які клопотали про обшук, Закаєв спілкувався із раніше затриманим на Київщині, а згодом екстрадованим до Грузії Цезарем Тохосашвілі на прізвисько Бара. Громадянин Грузії Тохосашвілі відомий тим, що обіймав значну посаду в спецслужбі нині неіснуючої «Ісламської держави», кілька років мешкав під Києвом, аж поки СБУ не затримала його. Як твердять злі язики, зробила це українська спецслужба після словесного «копняка»  від колег з ЦРУ США.

Я в шоці від таких підозр, бачив цього чоловіка лише один раз в житті, у нас із ним сталася словесна сутичка через різку відмінність у поглядах. І я завжди застерігав одновірців від спілкування з ним. Те, що мені приписують якесь спілкування з ним – абсолютна нісенітниця. – сказав Закаєв.

Він зазначив, що інша підозра, про яку написали в ухвалі суду, ніби він допомагав колишнім бійцям ІД дістатися країн Євросоюзу, не має нічого спільного з дійсністю. Закаєв отримав повістку на допит в управлінні СБУ, що знаходиться в київському Аскольдовому провулку на 20 грудня.

Лікаря Смаїла викликали на допит наступного дня після обшуку. Проте, як розповів Смаїл QIRIM.News, за кілька хвилин перед призначеним в повістці часом допиту йому зателефонував чоловік, який назвався співробітником столичного управління СБУ, і повідомив: йти на допит не треба. А вилучену техніку пообіцяв повернути, якщо під час огляду не виявлять чогось протизаконного. Новину можна вважати приємною несподіванкою. Адже в судовій ухвалі стверджується, що Сервер Смаїл брав участи в «етнічній організованій злочинній групі (ОЗУ)», причетний до викрадення підприємців з метою вимагання коштів для подальшого фінансування «Ісламської держави». Чи йдеться про кримськотатарську ОЗУ, чи якусь іншу в ухвалі не уточнюється.

Двох осіб-вихідців з Дагестану, чиї прізвища фігурують в ухвалі Солом’янського суду, співробітники СБУ затримали одразу після обшуків і допитали в управлінні по Києву та Київській області. Обидва були відпущені. Одному надали дві доби, щоб добровільно виїхати з України, оскільки в нього збіг термін посвідки на проживання.

Це вже друге повідомлення протягом поточного року про викриття співробітниками СБУ осередку «Ісламської Держави» в Україні. В лютому аналогічне повідомлення з’явилося після обшуків і затримань у Білій Церкві та Васильківському і Обухівському районах столичної області. Тоді було затримано кількох громадян Росії – вихідців з Дагестану. Вони нелегально перебували в Україні і були примусово видворені за межі країни. Правозахисники стверджували тоді, що було порушено право росіян на оскарження рішення про видворення.

Двоє дагестанців встигли оскаржити  до українського суду незаконне затримання та звернулися до Державної міграційної служби із заявами про надання статусу біженця. Вони залишилися в Україні. Трьох осіб тоді було передано до Білорусі, звідки вони під конвоєм були доставлені в Дагестан. Один був звільнений через кілька днів, а двоє досі перебувають в СІЗО №1 Махачкали. Лише проти одного ФСБ висунула звинувачення у причетності до «Ісламської Держави». Отже, цей факт свідчить про співпрацю СБУ з ФСБ на сьомому році неоголошеної війни Росії проти України. В судовій ухвалі про обшуки в селищі Чайки під Києвом згадуються затримані в лютому дагестанці. Згадуються як учасники «ІД», хоча причетність жодного з них до цієї організації досі не доведена. За твердженням авторів ухвали, затримані в лютому і підозрювані нині спілкувалися одне з одним. Це цілком вірогідно, але чи можна це вважати доказом причетності до «ІД?

В ухвалі міститься твердження, що один із ніби-то причетних до ІД громадян Росії пребуває у внутрішньому російському розшуку. Для української спецслужби це щонайменше дивний аргумент. Адже на Володимирській 33 добре знають, що робить ФСБ та інші «правоохоронні» органи Росії в окупованому Криму, а також в окупованих районах Донбасу з українськими громадянами. Ще один тривожний сигнал: в ухвалі йдеться про благодійний фонд, створений в Україні місцевими мусульманами та вихідцями з Північного Кавказу для благодійних потреб. Він, на думку авторів ухвали, є інструментом фінансування тероризму. Кавказці, причетні до цього фонду, мають стосунок до благодійницької роботи відомого у мусульманському світі доброчинця і проповідника Абу Умара Сасітлінського. Його ФСБ звинувачує у «фінансуванні тероризму». Проте, жодних доказів цьому російські спецслужби ніколи не надавали. Формулювання з ухвали Солом’янського суду можуть свідчити, що СБУ виступає партнером ФСБ в полюванні на дагестанського релігійного діяча.

Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос в коментарі QIRIM.News сказав про невиправданість використання інформації ФСБ.

Не варто брати до уваги або посилатися на російські джерела або російські розшукові справи, - сказав Семиволос.

Київський адвокат Станіслав Красник, який представляв інтереси одного із затриманих під час допиту і знайомий з текстом ухвали суду, так прокоментував її зміст.

Старе кримінальне провадження, по якому можна періодично робити обшуки і такі ось "набіги"

Голова релігіної громади селища Чайки Ленур Чауш зазначив, що в ухвалі суду містяться абсурдні твердження. Проте, загрози для джамаата в цій історії він не бачить.

QIRIM.News звернувся до речника СБУ Артема Дехтяренка з проханням прокоментувати відсутність затриманих по такій гучній справі. Проте, на момент підготовки матеріалу відповіді не було.