Як саміт НАТО вирішив допомагати Україні

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
30 Червня 2022, 19:02
Асіф АлієвQHA
30 Червня 2022, 19:02

У середу, 29 червня, лідери 30 держав Організації Північноатлантичного договору на своєму саміті в Мадриді погодили новий комплексний пакет допомоги Україні.

Як заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, лідери блоку погодилися посилити підтримку, схваливши комплексний пакет допомоги Україні, передає DW.

"Ми продовжимо та ще посилимо політичну та практичну підтримку нашого близького партнера України, яка продовжує захищати свій суверенітет і територіальну цілісність від російської агресії. Це прискорить постачання нелетального оборонного обладнання, посилить кібербезпеку та стійкість України, а також підтримає модернізацію її оборонного сектора", - ", - зазначається у декларації мадридського саміту НАТО.

У НАТО наголошують, що надають Україні виключно нелетальну допомогу. Летальну зброю постачають Києву лише держави Альянсу у двосторонньому чи багатосторонньому порядку. З новим пакетом цей розподіл ролей не зміниться жодним чином, адже НАТО старанно уникає будь-чого, що могло б втягнути Альянс у конфлікт з Росією.

Новий комплексний пакет допомоги в НАТО розглядають також як "чіткий і очевидний" сигнал того, що партнерство Альянсу з Україною є важливим і довготривалим.

"Пакет справді задуманий, аби продемонструвати непохитну довготривалу відданість Україні як зараз, так і на багато років уперед. Це цілковито критично важливо для нас, щоб ніхто - ні український народ, ні українська влада, ні Російська Федерація, ні жодних з наших партнерів - не сумнівався у нашій непохитній відданості Україні", - зазначило джерело DW у НАТО.

Очікується, що країни Альянсу спрямують на новий пакет підтримки кілька сотень мільйонів євро. Точну цифру поки що назвати не можуть, адже частину проєктів лише готують. За даними джерела DW в НАТО, на допомогу Україні після 24 лютого вже виділили 22 мільйони євро - допомогу на цю суму або вже доставили, або вона в процесі доставлення. Ще 40 мільйонів євро вже затвердили, тепер справа за передачею цієї допомоги.

Новий пакет передбачає проєкти ще на 330 мільйонів євро - їх саме готують. Гроші на них надійдуть через трастовий фонд.

Альянс разом з українською владою розробить дорожню карту для досягнення оперативної сумісності між ЗСУ та арміями країн НАТО. Паралельно з переходом на зброю натівських стандартів реалізовуватиметься ще один проєкт. Він стосується українського військово-промислового комплексу. Як відомо, українські технології переважно були подальшим розвитком радянської зброї. Поступово змінюватиметься й це.