ЄСПЛ розгляне справу про загибель Веджіє Кашка

Кримські татари
Анвар Деркач
23 Листопада 2021, 13:15
Анвар Деркач
23 Листопада 2021, 13:15

Російські правоохоронці відмовилися розслідувати обставини загибелі Веджіє Кашка. Її справою візьметься Європейський суд з прав людини.

Веджіє Кашка загинула чотири роки тому. Вона завжди захищала інших. А в день загибелі домовилася про зустріч із людиною, яка заборгувала їй. Її та друзів, які прийшли підтримати Веджіє-апте, схопили поліцейські. В облаві брали участь співробітники Росгвардії та ФСБ. Літніх людей поклали обличчям на підлогу, закували в кайданки. Кадри затримання оминули центральні російські телеканали. Затриманих звинуватили у здирстві в особливо великому розмірі. Але спочатку заявили про затримання членів Меджлісу, раніше визнаного екстремістським.

Відеозапис затримання Веджіє Кашка зник. Адвокат Микола Полозов повідомив, що люди в цивільному із посвідченнями співробітників ФСБ вилучили записи камер спостереження на місці тих трагічних подій. Так замітали сліди. Без цих важливих доказів при потужній протидії всіх правоохоронних органів Росії домогтися розслідування обставин загибелі Веджіє Кашка не вдалося. Коли всі передбачені російським законодавством можливості було вичерпано, скарга була направлена ​​до Європейського суду з прав людини.

Веджіє Кашка брала участь у національному русі з 50-х ще в Узбекистані. У шістдесятих вона була серед перших кримських татар, які домагалися повернення на рідну землю. Веджіє-ханум із сім'єю намагалася оселитися в Криму всупереч забороні влади. Її неодноразово виселяли. Під час нападу на її будинок, організованого владою з метою змусити залишити Крим, маленький син Веджіє та Бекіра Кашка пережив шок і через два роки помер від наслідків потрясіння.

Веджіє - ханум завжди поверталася і в результаті домоглася права жити на рідній землі. Наприкінці 80-х будинок Кашка у Карасубазарському (Білогірському районі) став місцем проведення регулярних зустрічей Організації кримськотатарського національного руху (ОКНД).

Прийняти більше 50 людей з усього Криму раз на два тижні – це велика робота, засідали ми часто допізна, комусь було далеко добиратися додому – залишалися ночувати, – розповів ветеран національного руху Абдурешіт Джеппаров.

Її допитливість, живий розум і здатність привернути до себе допомагали знаходити спільну мову із співрозмовником будь-якого соціального статусу. Вона була знайома із захисниками кримських татар генералом Петром Григоренком та академіком Андрієм Сахаровим, постійно спілкувалася з лідерами національного руху кримських татар. На життя вона заробляла фізичною працею, вела домашнє господарство, працювала на городі. І при цьому встигала брати участь у масових акціях на захист прав народу.

До Меджлісу вона часто приходила. І обов'язково щось приносила: хліб, цибулю, бринзу, яку сама робила. Приходила по новини, знайомилася з усіма. Вона мала два класи освіти, але вона завжди всім цікавилася. Була дуже працьовита, безкорислива, завжди готова допомогти, і, мені здається, всіма кохана, – згадує про Веджіє Кашка активістка Зодіє Салієва.

Веджіє-аптє довелося пережити онкологічний діагноз. Після тривалого лікування у Туреччині вдалося перемогти хворобу. У 2015 році, коли їй було вже за вісімдесят, вона приїхала через лінію розмежування до Херсонської області, щоби взяти участь у Всесвітньому конгресі кримських татар. Веджіє Кашка впізнавали, вітали, просили сфотографуватись, журналісти підходили з проханням про інтерв'ю. І вона нікому не відмовляла. Було очевидно, що проста на вигляд сільська трудівниця поряд з відомими політиками сприймається як символ національного руху.

Після повернення до Криму вона як і раніше дбала про свою родину, займалася господарством, не забувала про справи джемаату. У листопаді сімнадцятого року вона домовилася з друзями, літніми людьми, разом піти назустріч із громадянином Туреччини, який заборгував їй сім тисяч доларів. Насувалась зима, треба було купувати дрова та вугілля.

Шахрай (як з'ясувалося згодом) приніс лише частину боргу. Веджіє-апте відмовилася від подачки і вийшла з ресторану, де відбулася розмова. На вулиці на неї накинулися спецназівці у камуфляжі. При затриманні ударом прикладу літній жінці зламали ребра. Їй стало погано. Але й у «швидкій допомозі» її намагалися допитувати. У машині Веджіє Кашка померла. Її друзів протримали рік у СІЗО, потім відпустили на домашній арешт, а незабаром засудили за сфабрикованим обвинуваченням на три та три з половиною роки позбавлення волі умовно. Ніхто з причетних до загибелі Веджіє Кашка не був покараний. Слідком та окупаційні суди відмовилися проводити розслідування активістки національного руху. Адвокат Микола Полозов підготував та подав скаргу до Європейського суду з прав людини.

Справа Веджіє Кашка чекає своєї черги у ЄСПЛ

ЄСПЛ прийняв скаргу до розгляду, і тепер ми чекаємо, коли Велика палата розгляне позови України, і розпочнеться розгляд індивідуальних скарг, - сказав QIRIM.News Микола Полозов.

Це може статися за кілька років.