ЄСПЛ визнав Росію винною в агресії проти Грузії за 15 пунктами

Новини України та світу
Хельга Полтавка
21 Січня 2021, 16:23
Хельга Полтавка
21 Січня 2021, 16:23

Європейський суд з прав людини визнав, що Росія винна у низці порушень прав людини після окупації Південної Осетії та Абхазії, але не несе відповідальності за ці регіони під час російсько-грузинської війни.

Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ, повідомляє«Європейська правда».

Сьогодні один найважливіших днів у новітній історії Грузії. 12-річна суперечка з РФ про війну серпня 2008 року завершилася перемогою Грузії, — заявив прем’єр Грузії Гіоргі Гахарія.

Обидві сторони суперечки оголосили про свою перемогу.

Натомість Мін'юст РФ оприлюднив повідомлення про свою перемогу в ЄСПЛ, стверджуючи, що суд «визнав необґрунтованими звинувачення Грузії проти Росії щодо подій 8-12 серпня 2008 у Південній Осетії та Абхазії».

Європейський суд з прав людини справді відхилив одну важливу складову скарги Грузії, щодо подій 8-12 серпня, у дні «активних насильницьких дій» (йдеться про збройну агресію РФ проти Грузіїприм. ред.). Судді, з розподілом 11 голосів проти шести, вирішили, що Європейська конвенція з прав людини не дозволяє покласти на Москву відповідальність за ті події.

Втім, цей пункт був єдиним, за яким у Тбілісі отримали відмову. За наступними 15 пунктами грузинської скарги судді переважною більшістю голосів, а подекуди і одноголосно (тобто навіть з голосом російського судді), визнали Кремль винним і відповідальним за порушення прав людини на окупованих ним територіях Грузії.

Протягом трьох місяців, до 10 жовтня 2008 року, Росія була відповідальною також за так звані «буферні зони» за межами Абхазії та Південної Осетії, де зберігалася їхня військова присутність. Від 10 жовтня ця відповідальність повернулася до Грузії, але ті території, які й досі залишаються непідконтрольними Тбілісі, перебувають під фактичним контролем РФ, вважає ЄСПЛ. Рішення Кремля про «визнання незалежності» Абхазії та Південної Осетії не змінило цього факту.

Росія також визнана винною у встановленні на окупованих територіях незаконної «адміністративної практики», під час якої порушувала право на життя без жодних розслідувань цих фактів, заборону на тортури або нелюдське та принизливе поводження, право на повагу до приватного життя, право на захист власності, здійснювала позасудові арешти, обмежувала свободу пересування, право на освіту тощо, — йдеться у рішенні ЄСПЛ.

ЄСПЛ не ухвалив жодних рішень про компенсації винної сторони відклавши рішення щодо цієї скарги, так як щодо неї буде оголошене окреме рішення суду.

Нагадаємо, суддя Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська, призначена від України, вважає помилковою ту частину рішення у справі «Грузія проти Росії», якою суд відмовився розглядати відповідальність РФ за порушення під час активної фази збройного конфлікту.