ЄСПЛ звинуватив владу Януковича у порушеннях прав людини під час Революції Гідності

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
21 Січня 2021, 17:08
Тетяна Нікішина
21 Січня 2021, 17:08

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс рішення у низці справ щодо подій Революції Гідності, заявивши про численні порушення прав людини та відповідальність держави за смерть принаймні одного активіста. Про це повідомляє ЄП.

Суд, зокрема, виніс рішення у справах Шморгунов та інші проти України, Луценко і Вербицький проти України, Кадура і Смалій проти України, Дубовцев та інші проти України і Воронцов та інші проти України.

ЄСПЛ одноголосно постановив, що в рамках цих справ було багаторазово порушено статтю 3 (заборона тортур і нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції про права людини, пункти 1 і 3 статті 5 (право на свободу та особисту недоторканність), статтю 11 (свобода зібрань та асоціацій), статтю 2 (право на життя) і статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Суд встановив, що не було проведено ефективного розслідування викрадення, жорстокого поводження та смерті брата пана Вербицького (Юрія Вербицького, який був викрадений разом із Ігорем Луценком невідомими 21 січня 2014 року і вбитий після катувань. — ЄП), зазначивши, зокрема, що національна влада кваліфікувала це як вбивство, і за нього відповідальна держава, — сказано у рішенні.

Суд постановив, що багато затримань були свавільними. ЄСПЛ вважає, що влада навмисно намагалася зірвати мирні протести, використовуючи насильство і незаконні затримання.

В цілому суд зазначив, що виявлені порушення були стратегією з боку влади, а розслідування подій на Майдані у багатьох випадках було неефективним.

Суд констатував відсутність на сьогодні незалежного і ефективного механізму в Україні для розслідування злочинів, скоєних співробітниками правоохоронних органів і недержавних агентів (тітушок) під час подій на Майдані.

Україна повинна виплатити деяким заявникам компенсацію матеріальної та моральної шкоди, а також покрити судові витрати.

Нагадаємо, Революція Гідності (також Майдан у Києві, Євромайдан та Єврореволюція) — політичні та суспільні зміни в Україні з 30 листопада2013-го до лютого 2014 року, викликані протестом громадян України проти протиправного розгону мирної акції студентів та громадських активістів, яка розпочалася 21листопада2013 року як спротив проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу. Одними з головних причин протестів стали надмірна концентрація влади в руках четвертого президента України Віктора Януковича та його «сім'ї», небажання народу України миритись з перетворенням країни не лише де-факто, але і де-юре на одну з колоній Росії.

Як повідомляли«Кримські новини», минулого року Печерський районний суд Києва заочно заарештував колишнього першого заступника глави СБУ та керівника Антитерористичного центру СБУ під час Революції гідності Володимира Тоцького. Його підозрюють у причетності до організації вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів проти активістів Євромайдану у лютому 2014 року.