Закон «Про корінні народи» набув чинності

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
23 Липня 2021, 13:08
Тетяна Нікішина
23 Липня 2021, 13:08

В Україні у п’ятницю, 23 липня, набув чинності закон «Про корінні народи».

Документ сьогодні опубліковано в газеті «Голос України».

Метою закону є визначення правового статусу корінних народів України та встановлення правових гарантій на повне володіння всіма правами людини і основоположними свободами осіб, що належать до корінних народів України, які встановлені нормами міжнародного права, передбачені в Конституції та законах України.

Так, згідно з законом, поняття «корінний народ України» визначається як «автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України». Відповідно до цього визначення, законом визначено, що корінними народами України є кримські татари, караїми, кримчаки.

Згідно з положеннями законодавчого акта, корінні народи України та їхні представники мають право колективно та індивідуально на повне володіння всіма правами людини й основоположними свободами, визначеними у Статуті Організації Об’єднаних Націй, Загальній декларації прав людини, Декларації ООН про права корінних народів та в міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою, а також передбаченими у Конституції та законах України.

Також законом визначаються гарантії щодо правового захисту від будь-яких дій, направлених на позбавлення ознак етнічної приналежності та цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей; виселення або примусове переміщення із місць компактного проживання в будь-якій формі; примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі; заохочення або розпалювання расової, етнічної чи релігійної ненависті, направленої проти корінних народів України. Ухваленим документом гарантуються культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, права корінних народів України на сталий розвиток.

Законом передбачається визначення правового статусу представницьких органів корінних народів України, їхнього ресурсного забезпечення, питання міжнародного представництва.

Закон набуває чинності з дня його опублікування, але частина 3 статті 7, якою визначено право корінних народів на спрямування частини доходів від користування природними ресурсами на потреби корінних народів України, набуває чинності після повернення тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під загальну юрисдикцію України.

Як повідомляли «Кримські новини», 21 липня президент Володимир Зеленський підписав ініційований ним закон «Про корінні народи України», який Верховна Рада ухвалила 1 липня.