Скасування ВЕЗ «Крим». Закон є, порядку немає…

Новини України та світу
Анвар Деркач
26 Листопада 2021, 09:01
Фото: inform-ua.info
Анвар Деркач
26 Листопада 2021, 09:01

Закон про скасування ВЕЗ «Крим» набув чинності. Щоб він запрацював на користь громадян України з кримською реєстрацією, Мінреінтеграції має розробити відповідний порядок. Його поки що немає.

На контрольних пунктах в’їзду і виїзду (КПВВ) на Херсонщині більше немає митників. Натомість з’явилися співробітники національної поліції. Якщо митники проводили огляд речей вибірково, то поліцейські оглядають всіх. Факт цей зафіксували співробітники представництва Омбудсмена, які працюють в регіоні.

У мене таке враження, що після скасування ВЕЗ «Крим» на адмінмежі стало гірше, - сказав QIRIM.News один з членів делегації, яка відвідала КПВВ «Чонгар».

Він зауважив, що поки що не створено процедури, відповідно до якої працюватимуть державні установи на адмінкордоні з Кримом після скасування ВЕЗ .  

Раніше бувало так. Митники перевіряли особисті речі кримчан, громадян України, при в’їзді з окупованого Криму. Порпалися всюди. Митник міг полізти в гаманець, побачити там паспорт громадянина Росії. І розіграти разом з присутнім там співробітником СБУ виставу із погрозами піддати покаранню людину, яка вимушено взяла російський паспорт. Їй достатньо прозоро натякали, що уникнути покарання за неіснуючий злочин можна заплативши хабар, - сказав QIRIM.News колишній співробітник Офісу Омбудсмена.

ВЕЗ «Крим» була створена у 2014-го, через півроку після початку окупації півострова. Йшлося не про залучення іноземних інвестицій на окупований півострів, а про створення пільгового режиму для українського великого бізнесу, який мав там активи. Треба було дати час великим компаніям з українською реєстрацією на адаптацію  до нових умов. І вони скористалися  цим. «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка пропрацював в умовах окупації понад три роки. Хімічне виробництво Дмитра Фірташа працює дотепер. Продовжує працювати перереєстрована на російських власників морська перевалка Рината Ахметова у Севастополі. Ці компанії завдяки закону про ВЕЗ «Крим» не платили податків до української скарбниці, але справно відраховували передбачені окупаційними законами платежі до бюджету російського. Проте, їхня ситуація невпинно погіршується. І внаслідок санкцій західних держав, і через блокаду зі сторони України. Припинилося постачання води до Криму Північно-Кримським каналом, було запроваджено енергетичну блокаду та припинено переміщення товарів через межу Херсонщини і Криму. «Кримському титану» довелося возити сировину з Житомирщини через Болгарію та Єгипет, що позначалося на прибутковості бізнесу. Водночас викиди з хімічного виробництва олігарха-втікача отруюють не лише територію Криму, але й Херсонщини. При цьому про компенсацію шкоди довкіллю не йдеться. Юрій Косюк своє кримське виробництво продав особам, наближеним до президента Росії Володимира Путіна за заниженою ціною.

завод «Кримський титан»

Для пересічних кримчан закон про ВЕЗ «Крим» став «ударом під дих». В своїй країні люди з кримською реєстрацією стали нерезидентами. Вони не могли до 2020 року відкривати рахунки  в банку, а ті, хто вирішив переїхати на материкову частину, не могли вивезти всі речі – діяв обмежувальний перелік дозволеного для вивезення. Платити податок на спадщину на окупованій території кримчани мали за завищеними ставками. Практично з моменту прийняття закон про ВЕЗ «Крим » став об’єктом критики як кримчан, так і правозахисних організацій та деяких політиків. Влітку 2021 року Верховна Рада скасувала цей закон, а в листопаді рішення набуло чинності.

Серед позитивних наслідків рішення про скасування ВЕЗ на окупованому півострові правозахисниця Альона Луньова називає п’ять головних. Це  відновлення статусу резидентів України для мешканців Криму; спрощення порядку перевезення речей через адміністративний кордон з тимчасово окупованим Кримом; усунення законодавчих умов щодо обміну персональними даними пенсіонерів, які мають зареєстроване місце проживання в Криму, з органами влади країни-агресора; забезпечення доступу кримчан до безоплатної вторинної правової допомоги; створення можливості закінчити спадкові справи, які були початі до тимчасової окупації Криму. Замість переліку дозволених для перевезення речей буде перелік речей заборонених для переміщення через адмінкордон. Вторинна правова надаватиметься безоплатно кримчанам без обов’язкового пред’явлення довідки переселенця. Терміни на оформлення майнових справ за заповітами на території Криму буде продовжено. Останній пункт викликає сумніви у спеціалістів.

Приватний нотаріус Денис Сейдалієв після окупації Криму переїхав з півострова до Чернівецької області. Працюючи на материку, він уважно стежить за змінами законодавства, які стосуються кримчан. Скасування закону про ВЕЗ «Крим» в частині регулювання майнових прав оцінює стримано.

Щодо оформлення спадщини, то справа нехитра продовжити терміни її оформлення, але це може призвести до купи зловживань, багато фактів складно підтвердити. Наприклад,  для оформлення потрібен оригінал заповіту, він в кримських архівах, до яких немає доступу. Те саме якщо укладався договір поділу спадщини чи про зміну черговості. Спадковий реєстр не містить коло спадкоємців, - сказав QIRIM.News Сейдалієв.

Нотаріус прогнозує, що спадкоємцям в переважній більшості випадків доведеться звертатися в суди. Правочини із кримською землею залишаються заблокованими, оскільки закритий доступ до кримських матеріалів Державного земельного кадастру. Водночас, скасування ВЕЗ «Крим» ліквідувало нерівність кримчан в питанні оподаткування спадщини.