Залужний та його команда. Хто консультує головного генерала країни

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
04 Листопада 2022, 16:37
Асіф АлієвQHA
04 Листопада 2022, 16:37

Украинская служба BBC рассказала о команде Главнокомандующего ВСУ Валерия Залужного. Предлагаем материал на языке оригинала

Безпосередньо в Главкома є два заступники: генерал-лейтенант Євген Мойсюк і генерал-полковник Микола Балан.

Євген Мойсюк, 43 роки, відомий як колишній командувач десантно-штурмових військ, а до того - командир 81-ї аеромобільної бригади і комбат десантно-штурмового батальйону 25-ї бригади.

Його підрозділи і особисто Мойсюк виконували найскладніші завдання на ділянках фронту Донбасу в 2014-15 роках: Савур-Могила, Амвросіївка, Донецький аеропорт. Зараз саме Мойсюк разом з міністром оборони Олексієм Резніковим зазвичай бере участь в засіданнях так званої групи "Рамштайн", де західні партнери України обговорюють питання надання зброї для ЗСУ.

В іншого заступника Залужного - 53-річногоМиколи Балана - майже вся професійна кар'єра була пов'язана не з ЗСУ, а з Національною гвардією (а до того - Внутрішніми військами МВС). Він був керівником Кримського управління ВВ МВС, а під час окупації Криму росіянами не зрадив присязі та вивів свій підрозділ з півострова. На материковій Україні став заступником командувача новоствореної Нацгвардії. Воював на Донбасі.

З червня 2019 до кінця січня поточного року очолював Національну гвардію. Залишив посаду після трагічної історії з розстрілом нацгвардійців на заводі "Південмаш".

Окрім того, ще з минулого року тягнеться шлейф кримінальної справи, де підозрюваним є його товариш, колишній заступник керівника Кримського управління МВС Микола Федорян. Його затримали два роки тому на адмінмежі з Кримом українські правоохоронці за підозрою в держзраді.
В телефоні затриманого знайшли переписку з генералом Баланом, згідно з якою очільник Нацгвардії начебто допомагав товаришу і його родичам перетинати кордон з окупованим півостровом. Наразі справа Федоряна слухається в суді, він перебуває під арештом, а чинному заступнику Головнокомандувача ЗСУ жодних підозр не висували.

Радники чи не радники?

З радниками, штатними і позаштатними, Валерія Залужного ситуація більш заплутана.

Восени минулого року колишній очільник "Правого сектору" і командир Української добровольчої армії Дмитро Ярош публічно повідомив, що Головнокомандувач призначив його своїм радником і навіть продемонстрував посвідчення. Однак в генштабі згодом повідомили, що 20 листопада 2021 року Залужний взагалі скасував інститут позаштатних радників і створив замість них громадські експертні групи.

Крім того, вже навесні цього року під час повномасштабної війни ветеран американської армії Ден Райс заявив, що є спеціальним радником Главкома ЗСУ. В цій якості він дав вже два інтерв'ю державному інформаційному агентству "Укрінформ". В них він, зокрема, із захопленням розповідав про особистість Залужного.

"Я вважаю, що генерал Залужний - дивовижний лідер, і ви можете бачити цю дисципліну в армії. Я працював із військовими по всьому світу, навчався в Академії Вест-Пойнт, тричі був у військових відрядженнях в армії США, тому я можу помічати певні речі", - так охарактеризував його Ден Райс.
"Я мав із генералом Залужним двогодинну бесіду і, занурившись у його минуле та у перебіг цієї війни, знайшов його історію абсолютно дивовижною. Але я також розмовляв із командирами - всі вони обожнюють його", - додав він.

Райс також сказав, що як радник Главкома ЗСУ він також інспектував лінію фронту на Донбасі.

Крім того, на початку вторгнення 24 лютого Залужний оприлюднив фото роботи в генштабі зі своїм попередником - генералом Віктором Муженком - і подякував йому за "підтримку і безцінний досвід". Це дало підстави для розмов, що Муженко нібито став радником нового командувача української армії.
Однак у відповіді на запит ВВС з проханням надати перелік усіх штатних радників Залужного, в генштабі відповіли, що з 1 жовтня поточного року цей інститут теж скасований. Натомість замість радників у Залужного з'явилися посади головних консультантів. Цих осіб усього 7 і серед них немає ні Дена Райса, ні Дмитра Яроша, ні Віктора Муженка.

Хто консультує?

За напрямком "політика" головним консультантом є 60-річний Віктор Назаров. Це відомий український воєначальник доволі складної долі.
Генерал-майор Назаров є земляком Залужного, обидва народились в Новоград-Волинському на Житомирщині, і обидва працювали на штабних посадах в зоні АТО на Донбасі.
Назаров тривалий час був заступником начальника головного оперативного управління генштабу, а з початком війни на Донбасі в 2014 очолив штаб АТО, тобто відповідав за планування всіх військових операцій.

Однак, саме на цій посаді сталася подія, яка суттєво змінила долю генерала. В ніч на 14 червня 2014 року проросійські бойовики збили український літак Іл-76МД над аеропортом Луганська. Загинули 49 українських військових.

Вже через пів року після трагедії правоохоронці затримали Назарова в Києві, йому інкримінували недбалість при плануванні цієї операції. Начебто він не взяв до уваги повідомлення розвідки про перебування біля аеропорту груп бойовиків, озброєних ПЗРК (переносними зенітно-ракетними комплексами).
Свою провину Назаров так і не визнав. "Це взагалі навіть не абсурдне, а ідіотське звинувачення", - так коментував він пред'явлену йому підозру.
Судовий процес над бойовим генералом тривав 7 років. В березні 2017 року Павлоградський суд на Дніпропетровщині засудив його до 7 років за ґратами за службову недбалість. Цей вирок в грудні 2020 підтримав апеляційний суд. Однак, 21 травня 2021 року Верховний суд скасував ці рішення і заявив, що колишній начальник штабу АТО не вчиняв кримінального правопорушення.

Слід зауважити, що протягом усього розгляду на підтримку Назарова публічно висловлювались українське військове командування і західні колеги, зокрема екскомандувач американської армії в Європі Бен Ходжес.

Крім Назарова за напрямком "політика" Валерія Залужного консультує Едуард Щеглов. Йому 57 років і його політичне життя пов'язане з Одесою. Він був найближчим соратником колишнього мера міста Едуарда Гурвіца і навіть очолював список його партії на останніх місцевих виборах.
За часи мерства Гурвіца (2005-2010) Щеглов був депутатом Одеської міськради і очолював управління інформації в міськраді. На цій посаді запам'ятався проукраїнськими діями і заявам, наприклад, на підтримку зносу пам'ятника Володимиру Леніну в центрі Одеси.

Ветеран десантури

За напрямками "безпека" головними консультантами Залужного є Сергій Боровий і Володимир Мєчов.

Перший є ветераном Управління державної охорони (УДО). Це спеціальна силова структура, яка відповідає за безпеку перших осіб держави.
50-річний Володимир Мєчов зараз займається бізнесом і є головою "Всеукраїнської асоціації вендінгу" (це продаж товарів і послуг через торгові автомати). Також, за даними держреєстрів, він є засновником чи керівником кількох будівельних компаній і фірм з продажу нерухомості.Входив до складу ради підприємців при Кабінеті Міністрів. Однак Мєчов має і військове минуле. Він, як і Назаров, закінчив Київське військове командне училище і має досвід служби в ВДВ (високомобільних десантних військах).
Особливо тісні стосунки в нього склалися з 79-ю аеромобільною бригадою, що дислокується в Миколаєві.

Економіка, комунікації і логістика

За економічним напрямком головним консультантом Залужного є Оксана Шерстюк.
Вона є фінансистом з понад 20-річним досвідом, ексдиректором операційних департаментів банків України, а також експертом з міжнародних стандартів обліку, комплаєнсу та оцінки ризиків.

За напрямок "забезпечення" відповідає 48-річний Сергій Мельник. В період 2019-2021 років він був керівником лікувально-оздоровчого санаторію "Жовтень", що майже 50 років функціонує в елітному передмісті Києва - Конча-Заспі. Він є одним з найбільших реабілітаційних центрів України, де зокрема проходять оздоровлення учасники бойових дій. Станом на 2021 рік активи санаторію оцінювались в майже 22 млн гривень, а річний дохід складав 13 млн гривень. Мельник залишив посаду директора санаторію наприкінці 2021 року, а вже на початку поточного було розпочате судове провадження про банкрутство "Жовтня".

Цю процедуру ініціювали електро- і газопостачальники, які вказують на багатомільйонну заборгованість санаторію перед кредиторами. Розгляд справи ще не завершено. В грудні 2019 року в інтерв'ю ЗМІ Сергій Мельник казав, що землі санаторію доводиться захищати від "рейдерів", що поклали око на велику територію "Жовтня" в елітному селищі на березі Дніпра.

"Кожен день хочуть зайти інвестори, так звані рейдери, кожен день відбиваєшся. Знаєте, скільки сотка землі коштує в Конча-Заспі? Тож дуже важко втримати таку локацію", - казав він.

Ким зараз працює Мельник після звільнення, невідомо, однак в його фейсбуці місце роботи вказано ЗСУ (Збройні сили України).

За стратегічні комунікації в команді Залужного відповідає Людмила Долгоновська, 35 років. Вона є кандидатом філософських наук і співзасновницею громадської організації "Мережа захисту національних інтересів "АНТС".

Це об'єднання вказує своїм завданням "суб'єктивізувати Україну як лідера регіону і "м'яку" силу, трендсеттера демократичних перетворень на пострадянському просторі". Головою правління "АНТС" є колишня депутатка і ексочільниця парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко.
Під час роботи в парламенті Долгоновська була її помічницею. До цього в 2016-2018 роках вона очолювала управління стратегічних комунікацій Луганської обласної державної адміністрації. На той період ОДА очолював Юрій Гарбуз.

З 2020 року Долгоновська працює над стратегічними комунікаціями в апараті Головнокомандувача ЗСУ. В коментарі для журналу Time Валерій Залужний зізнався, що в професійному плані вважає своїм вчителем нинішнього військового опонента - керівника російського генштабу Валерія Герасимова.

Щодо інших джерел натхнення, то на прохання ВВС в апараті Головнокомандувача повідомили, що Залужний з дитинства надихався книгами з історії воєн і вивчав їх:

"Військова історія - це його захоплення з дитинства. Військова справа - це його життя".