Замах на Шефіра: під підозрою знову ветерани і волонтери

Новини України та світу
Анвар Деркач
30 Вересня 2021, 14:46
Анвар Деркач
30 Вересня 2021, 14:46

Співробітники національної поліції пішли по квартирах. Шукають зброю та набої калібру 7,62 мм. Такі стріляні гільзи були знайдені на місці замаху на першого помічника Президента  України Сергія Шефіра. Першими під підозру потрапили добровольці і волонтери.

Обшук у начальника штабу добровольчого батальйону імені шейха Мансура Мусліма Ідрісова, а також ще у кількох чеченців поліцейські пояснили пошуками нападників та доказів по справі про замах. Лише на словах. Жодних рішень суду поліцейські не надали. Ідріс Муслімов, який очолює штаб чеченського добровольчого батальйону, не зміг домогтися логічного пояснення незаконних дій. За винятком слів про замах на главу держави. Не знайшовши зброї та набоїв, поліцейські з помешкання забрали старий стільниковий телефон. І також не оформили протоколом. Директор департаменту комунікацій Міністерства внутрішніх справ України Артем Шевченко в коментарі Qirim.news наголосив, що співробітники нацполіції мають право обшукувати помешкання лише за рішенням суду. Проте, конкретних випадків обшуків без документального обґрунтування коментувати не став.

За словами адвоката Івана Ангеліна, в Києві поліцейські обшукали помешкання п’ятьох вихідців з Чечні.

Серед них були ті, хто під санкціями, а також звичайні люди, які не потрапляли ні в які історії, сказав Ангелін Qirim.news.

Він додав, що співробітники нацполіції посилалися на невідомі кримінальні провадження.

В одному випадку ми зафіксували номер провадження, але наразі не змогли з’ясувати про що в ньому йдеться, треба подавати адвокатський запит, зазначив адвокат.  

З подібними візитами поліцейські побували і в активістів за межами столиці. Зокрема у Вінниці та Вінницькій області. Про обшук в помешканні та допит чоловіка як свідка повідомила вінницька активістка і волонтер Таїса Гайда,

Здається, тільки ветеранів опитують як свідків у рамках кримінального провадження, зазначила вона на свої сторінці в соцмережі.

За її словами, така ж історія трапилася з її знайомим волонтером у Бердичеві.

Замах на першого помічника Президента – серед пріоритетних справ для нацполіції та інших силових структур. Адже йдеться про безпеку держави. Проте, в Україні із успішним розслідуванням гучних справ не складається. Загибель лідера опозиції В’ячеслава Чорновола не розслідували належним чином. Замовника вбивства журналіста Георгія Гонгадзе так і не знайшли. Вбивцю екс-міністра МВС Кравченка навіть і не бралися шукати, назвавши смерть високопосадовця самогубством. Розслідуючи вбивство журналіста Павла Шеремета, влада вгрузла в довгограючий скандал. Оголосивши підозри трьом особам, які особисто брали участь у відбитті російської агресії, поліція так і не змогла надати переконливих доказів їхньої провини у суді. При тому що фактично їх оголосили винними Глава держави і тодішній міністр внутрішніх справ. Після тривалого тримання в СІЗО двох основних підозрюваних по справі Шеремета довелося звільнити. Тепер справа про вбивство журналіста тихо помирає в суді  Чи будуть зроблені належні висновки, чи використають ці висновки при розслідуванні замаху на Шефіра – питання відкрите.

Водночас цей резонансний злочин вже став приводом для порушень прав українських громадян та іноземців, які приїхали боронити Україну від агресора. Адвокат Харківської правозахисної групи (ХПГ) Анна Овдієнко в коментарі Qirim.news зазначила, що виїмка речових доказів по кримінальному провадженню без передбаченого законом оформлення – доволі поширене порушення. Інше кричуще порушення – коли під час обшуку не проводиться відеофіксація. На думку адвоката ХПГ, слід обов’язково оскаржувати такі незаконні дії співробітників поліції. А допускати їх у помешкання слід лише у присутності адвоката.

Зазвичай заходить до квартири велика група, за діями цих співробітників допильнувати неможливо фізично, якщо в помешканні живе звичайна родина, слід наполягати на присутності адвоката, – переконана Анна Овдієнко.

За її інформацією, до ХПГ потерпілі від незаконних дій поліцейських під час останньої хвилі обшуків поки що не зверталися, але адвокат не виключила, що це станеться найближчими днями.

Депутат  Верховної Ради, ветеран війни на Донбасі Андрій Шараскін вважає, що власники помешкань не мають допускати на свою територію осіб, які називаються співробітниками поліції, не надаючи документів на проведення обшуку.

Мені незрозуміла позиція людей, які дозволяють незаконні обшуки. Так же можуть із собою щось принести і «знайти» сказав Шараскін.

Він додав, що про випадки обшуків із прошенням правових процедур активісти вже повідомили заступника міністра внутрішніх справ Євгена Єніна і омбудсмена Людмилу Денісову. Про їхню реакцію наразі невідомо.