Замість палива військовим — елітні автомобілі для параду на Хрещатику

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
04 Червня 2021, 15:20
Тетяна Нікішина
04 Червня 2021, 15:20

Плани із закупівлі бензину, дизельного палива та авіаційного гасу для ЗСУ з’явилися у міністерства оборони (МОУ) тільки в червні. Але МОУ планує купити три елітні автомобілі на суму 73 мільйони гривень для цьогорічного параду на Хрещатику.

Про це повідомив народний депутат фракції «Європейська Солідарність», генерал-лейтенант ЗСУ Михайло Забродський.

Представники чинної владної команди, які опікуються питаннями національної безпеки у воєнному її відображенні, продовжують, м’яко кажучи, дивувати. На цьому тижні в нашому комітеті з питань національної безпеки і оборони розглядався цікавіший документ — «Зміни до річного Плану закупівель Міністерства оборони на 2021 рік». Втім, «розглядався» сказано занадто ввічливо. Швидше, це була жалюгідна спроба одного з дев’яти (!) заступників міністра оборони представити схоластичний набір числових показників, до того ж — безграмотно оформлений с точки зору канонів діловодства, — написав депутат.

За його словами, перша спроба представлення «змін у план» у комітеті відбулася в рамках виконання вимог закону про оборонні закупівлі в новій редакції.

Варто зауважити, що незважаючи на прийняття закону в середині минулого року, його імплементація, а точніше — розробка підзаконних актів відбувається зі швидкістю, яка межує із відвертим саботажем. Аутсайдерами цього процесу, які замикають список виконавців, традиційно є Міноборони і Мінекономіки. Що являє собою сам план? Це фактично перелік майна із вказанням кількості та ціни, яке Міноборони планує закупити для задоволення потреб наших ЗСУ. На відміну від всім відомого ДОЗу, в ньому зазначено переважно речове майно, витратні матеріали, послуги з ремонту, і «найсмачніше» — продовольство і пальне, — повідомляє нардеп.

За словами Забродського, плани із закупівлі бензину, дизельного пального та авіаційного гасу для ЗСУ з’явилися у міністерства оборони тільки в червні.

Мабуть, з початку року до цього часу ніхто у відомстві й не здогадувався про необхідність пального для повсякденної діяльності військових частин і з’єднань. Не говорячи вже про виконання бойових завдань Об’єднаними силами! Додаємо до цього тривалість тендерних процедур і оформлення договорів, і після нескладних обчислень стає зрозумілим, що пальне з’явиться у споживачів у кращому випадку на початку осені…, — написав генерал-лейтенант ЗСУ.

Ще однією «родзинкою» так званих змін Забродський назвав планування Міноборони закупівлі трьох автомобілів на суму 73 мільйони гривень приблизно по мільйону доларів за одиницю.

І не думайте, що маються на увазі надсучасні засоби розвідки або санітарні машини. Виявляється, це машини елітного класу для… параду на Хрещатику! Ну ті самі, на яких рухається командувач парадом. Судячи із повідомлень представників МОУ, це має бути щось на кшталт «Мерседесу». Із золотими дисками й кришталевими вікнами, ймовірно. Як з цим завданням впорались «Хаммери» протягом останніх років — просто незрозуміло, — пише Забродський.

За словами нардепа, «для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони» — цитата з документа, «необхідно терміново придбати… 17 тисяч краваток і 60 тисяч сорочок для повсякденної форми одягу».

Ті, хто знає, скільки наших військовослужбовців взагалі має повсякденну форму і тим паче — носить її, легко зрозуміють всю незграбність і комічність цих цифр. Можна довго міркувати про необхідність оборони. Всі слушні думки можна перекреслити одним Планом закупівель у виконанні міністерства з дев’ятьма заступниками міністра… А волонтери — знову одягнуть і нагодують, а паливо — якось знайдеться, а машини по мільйону доларів — залишаться на пам’ять про боротьбу за забезпеченість ЗСУ всім необхідним, — підсумував Забродський.

«Зупинено будівництво житла для військових, провалена харчова реформа, солдата на пунктах постійної дислокації годують на 81 гривню в день. «Укроборонпром» банкрутять, Головнокомандувач про загиблих каже «вони не туда полізли», а Верховний головнокомандувач «ставить під сумнів необхідність поверення контролю» над українськими містами», — пише ветеран, депутат Запорізької міськради Валерій Прозапас.

Як повідомляли «Кримські новини», міністерство оборони не робить закупівель ні озброєння, ні палива, ні чого-небудь іншого. Тому що станом на 31 березня поточного року, на сьомому році війни і втрат, Кабмін Володимира Зеленського настільки сповнився, що не надав міністерству оборони воюючої країни з окупованими територіями і регулярними обстрілами статус замовника в сфері оборони, згідно закону України «Про оборонні закупівлі». А сам новий закон чомусь не встиг набути чинності.