Запалити свічку пам’яті: в Україні вшановують жертв Голодомору

Новини України та світу
Ірина Требунських
28 Листопада 2020, 14:02
Ірина Требунських
28 Листопада 2020, 14:02

Сьогодні, в четверту суботу листопада, в Україні вшановують День пам’яті жертв Голодоморів.

Церемонії вшанування відбуваються сьогодні у Національному музею Голодомору-геноциду 1932-33 років у Києві, а також біля пам’ятних знаків по всій Україні. Українців закликають у знак вшанування пам’яті запалити свічку у вікні о 16:00.

У Національному музеї Голодомору у столиці сьогодні відбулася скорботна хода до скульптури «Гірка пам'ять дитинства», біля якої учасники встановили символічні композиції із зерном. Як повідомляє Офіс президента, до церемонії долучилися також  Володимир Зеленський, прем’єр Денис Шмигаль, голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.

«Проєкт Національного музею Голодомору-геноциду дуже важливий для України: для нашої історії та майбутнього. Були проблеми з фінансуванням, але в понеділок це питання буде вирішено», — пообіцяв президент.

Також у своєму зверненні Зеленський закликав українців долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання.

Сьогодні всі ми о 16-й годині приєднаємось до загальнонаціональної хвилини мовчання та запалимо у своїх вікнах свічку пам’яті. Нехай ці свічки зігріють своїм теплом душі безневинних жертв Голодомору. Душі мільйонів українців, — сказав він.

До вшанування пам’яті заморених голодом українців доєдналися й полярники. В цей день команда 25-ї української наукової експедиції в Антарктиді також запалює свічки скорботи за жертвами Голодомору 1932-1933 років.

Через різницю в часі полярники на станції «Академік Вернадський» запалять жалобні свічки об 11:00 за місцевим часом, тобто о 16:00 за Києвом.

Серед нашої команди також є люди, родини яких постраждали від геноциду 1932 року, — розповів керівник 25-ої УАЕ Юрій Отруба.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров підкреслив, що у цей день схиляє разом  іншими голови на знак скорботи і поваги до пам'яті «про мільйони українців, які загинули в болісних стражданнях внаслідок злочинних дій Москви». Водночас він нагадав, що Росія знову вчинила злочин проти України вже у 2014 році, окупувавши  Крим і розв'язавши військові дії на території окремих районів Донецької та Луганської областей.

Нинішньому поколінню випало остаточно звільнити Україну від імперських домагань Москви, відновивши територіальну цілісність. Будьмо відповідальними перед Україною і гідними пам'яті про мільйони українців, що стали жертвами Голодомору 1932-1933 років, — написав Чубаров у Facebook.

Посол України у ФРН Андрій Мельник заявив, що за участі політиків України і Німеччини стартував унікальний проєкт — парламентський марафон пам’яті жертв Голодомору.

Посол написав також, що у Берліні провели екуменічну панахиду за упокій мільйонів душ українок та українців, закатованих сталінським режимом під час Голодомору.

До Дня пам’яті жертв Голодомору студенти Української академії лідерства запустили онлайн-ресторан пам’яті «Непораховані». Тут в меню перераховані страви, які українці споживали у 1932−1933 роках, рятуючись від голоду.

Ініціатори проєкту закликають підписати петицію щодо внесення слова «Голодомор» в словники англійської мови.

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: у 1921-1923 роках, 1932-1933 роках і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був Голод 1932-1933 років — саме його нині називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом.

Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 року радянських очільників Йосипа Сталіна, В'ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича, Павла Постишева, Станіслава Косіора, Власа Чубаря, Менделя Хатаєвича визнано винними в організації Голодомору в Україні.

«Кримські новини» публікували історичний матеріал про те, що схожий геноцид пережили жителі Криму рівно за 11 років до трагічного 1932-го року.