Зниклих рибалок шукали в Криму

Новини України та світу
Анвар Деркач
31 Січня 2022, 16:23
Анвар Деркач
31 Січня 2022, 16:23

В Азовському морі 25 січня зникли двоє рибалок з Генічеська. Руслан Романюта та Іван Герасименко вийшли з порта близько 3.00. Планували повернутися по обіді того ж дня. Але додому не повернулися. Уповноважена з прав людини заявила про те, що їх утримують в Криму.

Про зникнення рибалок повідомили українські ЗМІ. Стверджували, ніби Романюту і Герасименка затримали росіяни в Криму. Дружина Романюти Світлана на четвертий день пошуків сказала QIRIM.News, що вона сама і співробітники поліції припускають: її чоловік і його напарник перебувають на окупованому півострові. Версія така: вийшов з ладу двигун їхнього судна, а течія, яка є в тій частині Азова, могла віднести рибалок до Щолкіно на кримському узбережжі.

За словами дружини Романюти, до поліції була подана заява про зникнення двох осіб. Особливе занепокоєння родичів зниклих викликав факт появи біля Арабатської стрілки російського прикордонного катера типу «Мангуст». Романенко сказала QIRIM.News, що місцеві мешканці бачили неподалік селища Щаслівцево російське судно, яке курсувало вздовж берега і перешкоджало місцевим рибалкам вийти в море на пошуки зниклих колег. Це посилило підозри щодо можливого утримання українців на території окупованого півострова. Невідомо, як реагували на появу росіян біля українського берега українські прикордонники. Представники Одеського прикордонного загону, які несуть службу в районі Генічеська, не коментували обставин зникнення рибалок та появу російського судна біля Арабатської стрілки. Про подію родичі зниклих поінформували і Представництво Президента України в Автономній республіці Крим.

В подібній ситуації Представництво може виступати лише координатором. Можливості звертатися до російської окупаційної влади цей орган державної влади не має. Про це QIRIM.News сказав Представник Президента в АРК Антон Коріневич.

Представництво цього робити не може. МЗС теж, бо Крим - це Україна, і будь-які контакти з окупаційною адміністрацією не допустимі і можуть призвести до тверджень окупантів про «визнання». Єдиними можливими контактами у цій ситуації є контакти по лінії Омбудсманів, - сказав Коріневич QIRIM.News.

На свій сторінці в фейсбук Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повторила відому із публікацій ЗМІ версію про перебування рибалок Романюти та Герасименка в окупованому Росією Криму. Уповноважена повідомила, що звернулася до російської колеги Тетяни Москалькової з проханням вжити заходів для звільнення рибалок.

Людмила Денісова поспішила із зверненням до російської колеги Тетяну Москалькову через зниклих рибалок

Зникнення рибалок привернуло увагу тому, що сталося в момент загострення політичного і військового протистояння України з Росією. Затримання українських рибалок російськими прикордонниками час від часу траплялося і до 2014 року. Був випадок, коли російські прикордонники розстріляли з кулемета рибальський баркас з Донецької області. Українська влада, яку очолював Віктор Янукович, намагалася пригасити конфлікт. Рибалок час від часу затримують, звинувачуючи у браконьєрстві, тримають у російських ізоляторах, штрафують, буває, що вилучають човни. Правовий режим Азовського моря визначений угодою 2003 року. Тоді Київ і Москва погодилися, що Азовське море є внутрішніми водами обох країн. Морський кордон на Азові так і не був визначений. Тому ситуацію в його акваторії диктує той, хто має більшу військову потугу – Росія. За різними даними вона перекриває до 70% простору, а після захоплення Криму контролює судноплавство в Керченській протоці. Російські військові судна перешкоджають свободі судноплавства, затримуючи і оглядаючи торгові судна, які прямують до українських портів Бердянськ та Маріуполь. Російські військові та прикордонні судна підходять майже під самий український берег. Українські прикордонники та військові моряки мають право робити те саме, проте своїм правом не користуються, поступаючись ініціативою агресивному сусідові.

Невирішеною залишається і проблема хижацького використання природних ресурсів Азова. Браконьєрство в частині моря, прилеглій до материкової України, стало звичним явищем. Трали браконьєрів вигрібають мілке море до самого дна. Українським ноу-хау стала практика укладання рибалками угод з науковими установами про вилов риби ніби-то для наукових потреб. В результаті браконьєрського лову азовський бичок став рідкістю. Швидко скорочується кількість інших видів. Доктор юридичних наук, фахівець з морського права Борис Бабін переконаний, що зараз зарано говорити про подолання браконьєрства та ефективне протистояння російському домінуванню у Азовському морі.

Борис Бабін констатує співпрацю тіньових ділків з обох берегів Азова

Україна має багато юридичних та організаційних важелів впливу, але вони не використовуються через системну співпрацю з РФ щодо рибальства, що має ознаки транскордонної злочинності та відмивання коштів у особливо великих розмірах. Поки із цією мафією не почнуть боротися, будь-які рекомендації передчасні, - сказав пан Бабін QIRIM.News.

Між тим, версія про перебування зниклих рибалок в Криму спонукала дружину Руслана Романюти наймати в Криму адвоката для пошуків чоловіка. Але невдовзі рибалки знайшлися в морі. В їхньому катері відмовив двигун і вони були змушені встати на якір. Ті, хто шукав рибалок, не побачили їх через імлу на морі. За словами Світлани, радість від повернення чоловіків трохи зіпсував допит батька Руслана, який подавав заяву до поліції.

Співробітники СБУ питали свекра, чому він вирішив, що син в Криму. На що він цілком логічно відповів: лише припускав, точніше сподівався, що син живий і скоріш за все в Криму, - зазначила дружина рибалки.

Справа не обмежилася публікацією неперевірених відомостей у ЗМІ, її поширювали високі посадові особи. Заява про утримання рибалок в окупованому Криму з вуст омбудсмена засвідчила: система перевірки інформації на тлі загострення військового протистояння далека від досконалості.