Звільнити Апаза Куртамета! Мати та сестра в'язня Кремля розповіли історію арешту кримського татарина, якого РФ утримує як заручника

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
12 Квітня 2023, 18:30
Фото: AFP
Асіф АлієвQHA
12 Квітня 2023, 18:30
Асіф АлієвQHA

28 березня у так званому Київському районному суді окупованого Сімферополя завершилися судові дебати у кримінальній справі стосовно 20-річного кримського татарина Аппаза Куртамета, якого звинувачують у фінансуванні незаконного збройного формування.

Під час судових дебатів «прокурор» запросив у «судді» Оксани Карчевської покарання Куртамету у вигляді 10 років позбавлення волі.

Аппаз Куртамет, мешканець селища Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області та викладач кримськотатарської мови. Він був затриманий неподалік свого дому 23 липня 2022 року. Сім'ї Куртамета стало відомо про затримання наступного дня.

Його матері Айше Куртамет надійшов телефонний дзвінок від невідомого, який повідомив про затримання сина. За два тижні невідомі зателефонували й батькові Аппаза Куртамета. Чоловіку повідомили, що його син перебуває у фільтраційному таборі та попросили не «зчиняти галас».

В інтерв'ю QIRIM.News мати в'язня Кремля, розповіла, чому її син поїхав під час війни з материкової України в окупований Крим і що вона чекає від влади Туреччини та України.

За словами його матері, Аппаз Куртамет, який проживає у Львові, вирішив поїхати до Новоолексеївці , аби поселити в порожній дім знайомих людей.

«Він виїхав зі Львова, коли відкрилася дорога додому через Запоріжжя. До нашого порожнього будинку треба було поселити своїх для нагляду за ним. Згодом повернуться до Львова, як він хотів, уже не було можливості тому що в Новоолексіївцівсіх почали евакуювати і залишалася одна дорога — у Крим до родичів», - розповіла вона.

Пізніше в їхньому порожньому будинку провели обшук без свідків. Силовики пошкодили все всередині, а наступного дня заселили 10 російських солдатів.

Добравшись до Херсонської області він зупинився в місті Генічеськ, де родина має дім. Російські силовики в окупованому Генічеську зупинили його біля дому та перевірили його телефон.

Вони виявили, що Аппаз листувався зі своїм другом українським солдатом.

«Після початку війни вони знайшли один одного у Instagram. Той попросив у сина грошей у позику. Аппаз мав небагато грошей, але все одно він відправив невелику суму, щоб той купив їжу.

Росіяни звинувачують мого сина в тому, що він фінансував незаконне збройне формування, але те, що він зробив, називається людським обов'язком. Як може така невелика сума грошей вважатись фінансуванням незаконного збройного формування? Це явно сфабрикований злочин», – сказала вона.

Як пізніше виявилося, Аппаз відправив 500 грн військовослужбовцю батальйону «Крим».

10 жовтня «Київський районний суд» міста Сімферополя оприлюднив запобіжний захід Аппазу Куртамету: перебування під вартою до 5 грудня. Потім арешт продовжили на три місяці.

Сторона захисту заявляла на слуханні, що Куртамет не фінансував незаконну діяльність збройного формування, а лише позичив знайомому 500 гривень. Тому захист наполягав на закритті справи через відсутність складу злочину.

Айше Куртамет, яка нині проживає в Стамбулі, заявляє, що її син не повинен провести 10 років свого життя в російських в'язницях. Мати кримського татарина виходить на мітинги української діаспори Туреччини із плакатами, з вимогою звільнити її сина.

«Єдине, що я можу зробити, це звернутися до президента Ердогана. Мій син наймолодший із усіх заарештованих кримських татар. Він, як і інші кримські татари, не повинен провести молодість у російських в'язницях», - розповіла вона.

Айше Куртамет також провела одиночний пікет із закликом до президентів України та Туреччини звільнити її сина з полону в окупованому Криму.

«Мій син затриманий несправедливо. Я хотіла б, щоб ви допомогли його звільнити», — звернулася вона до президента Володимира Зеленського, додавши, що Аппаз був волонтером у Львові.

Сестра політв'язня Лілія Куртамет повідомила QIRIM.News, що її брат перебуває у Сімферопольському СІЗО №2 з грудня минулого року, а до цього його утримували у будівлі ФСБ, не даючи можливості зателефонувати близьким. Аппазу надали державного адвоката, хоча в нього в Криму вже був свій адвокат.

«Шляхом шантажу та психологічним тиском його змусили підписати щиросердне визнання, сказавши, що якщо він підпише йому дадуть адвоката і право на дзвінок близьким», - розповіла вона.

За словами Лілії, Аппаз не падає духом та просить, щоб йому писали листи. У СІЗО №2 Сімферополя разом із ним перебувають і інші українці, які сподіваються на обмін.

У сім'ї Куртамета Аппаз не єдина людина, яка зазнала репресій з боку російської влади. У січні 2023 року співробітниками ФСБ було затримано його батька — Халіла Куртамета та дядька Аппаза — Рідвана. У будинку Рідвана провели обшук і забрали всі заощадження - гроші та все цінне, що було в будинку.

Айше Куртамет заявила, що на 19 квітня намічено оголошення вироку у справі її сина. Вона сподівається, що влада України сприятиме обміну Апаза та кримському татарину не доведеться проживати свою молодість у російських катівнях.

«Звертаюся до Президента України та президента Росії і всієї громадськості проханням зробити все можливе для якнайшвидшого обміну мого сина, який незаконно затриманий на території української держави силовиками ФСБ і звинувачується в тероризмі, який він не чинив ні в Росії, ні України. Вважаючи себе громадянином України, він виконував обов'язок у своїй країні був волонтером і допомагав друзям, які захищають Україну, робив від нього все залежне, щоб допомогти зберегти життя своїх друзів і це обов'язок кожної людини та громадянина», - сказала вона.

Інформаційне агентство QIRIM.News продовжить стежити за справою Аппаза Куртаметова та розповідати про нього нашим читачам.