У Новоолексіївській школі №1 відкрився ще один клас з кримськотатарською мовою навчання

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
01 Вересня 2021, 14:29
Асіф АлієвQHA
01 Вересня 2021, 14:29

Сьогодні, 1 вересня, кримськотатарські діти, які проживають у селищі міського типу Новоолексіївка, пішли в перший клас, де проводиться навчання рідною мовою.

Про це в ексклюзивному коментарі інформаційному агентству «Кримські новини» повідомив директор Новоолексіївської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 Ленур Люманов.

За його словами, свято Першого дзвоника через пандемію COVID-19 тривало недовго.

Вже п'ятий рік у нас є перші класи з кримськотатарською мовою навчання. У цьому році нам вдалося відкрити ще один клас. Цьогоріч у школі чотири перші класи, в одному з них навчання ведеться кримськотатарською, а в трьох інших — українською, — сказав він.

За словами Люманова, кримськотатарська мова навчання існує тільки для учнів початкових класів, потім вони вчаться українською.

Коли вони випускаються з четвертого класу, переходять на другу сходинку навчання і вже навчаються за загальною програмою, тобто українською мовою. У нас просто фізично немає кримськотатарських вчителів, які б викладали інші предмети кримськотатарською мовою. Таким чином, кримськотатарська мова навчання йде тільки в початкових класах, — пояснив він.

Тим часом кримськотатарська мова та література вивчається як окремий предмет у школі, у всіх класах, включно з 11-м. Як повідомила «Кримським новинам» голова Генічеської районної державної адміністрації Гульнара Бекірова, у кожній школі області, де є кримськотатарські учні, а саме в Генічеську, в Азовському, Рикове, Щасливцеве, Новоолексіївці, вивчають факультативно предмет «Кримськотатарська мова та література».

Вона зазначила, що ця ініціатива районної адміністрації знайшла широку підтримку у батьків школярів.

У члена Меджлісу кримськотатарського народу Асана Алієва, як проживає у Новоолексіївці, до другого класу пішла онука. Про це він розповів «Кримським новинам».

У цьому році близько 12 дітей пішли в перший клас. Ці діти були в красивих кримськотатарських національних костюмах. Це було дуже зворушливо. Приємно було дивитися на наше майбутнє покоління, — сказав він.

Алієв також зазначив, що хоч у Херсонській області проживає 10 тисяч кримських татар, класи з кримськотатарською мовою навчання існують тільки в одній школі — Новоолексіївській №1.

У школах, які знаходяться в інших місцях компактного проживання кримських татар у Херсонської області, проходять тільки факультативні заняття з кримськотатарської мови та літератури, — сказав він.

Перший в Україні кримськотатарський клас був відкритий у Херсонській області у 2017 році в середній школі №1 смт Новоолексіївка Генічеського району. Тоді 11 дітей почали отримувати знання рідною мовою. Також це єдина в Україні школа, де разом з іншими предметами шкільної програми вивчається кримськотатарська мова і література.

Нагадаємо, сьогодні у містечку Чайки під Києвом в культурно-освітньому центрі «Бірлік» вперше свої двері відкрила школа «Бірлік» (Єдність). У школі навчатимуться близько 100 дітей. Усі діти попередньо пройшли тестування, навчання проводитиметься з використанням сучасних методик, серед яких двомовна система навчання (українська/англійська).