Ваш браузер застарілий

Для роботи з сайтом необхідна підтримка Javascript та Cookies

Щоб користуватись усіма можливостями сайту, завантажте та встановіть один із цих браузерів:

МЕНЮ
Follow us
Висловити свою думку
08:35, 19 Вересня, 2021
13 Вересня 2021, 16:35

День, коли світ відмовився від свободи

Закрити

Літаки, керовані терористами, 11 вересня увігналися у вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру у Нью-Йорку. Але справжньою мішенню була інша споруда – статуя Свободи, яка знаходиться в тому ж місті. А точніше – принципи, які символізує цей ідол. Підвалинами сучасної західної цивілізації є (були?) права і свободи громадянина. Саме після атаки 11 вересня, яка заперечила право на життя тисяч непричетних до політики осіб, західні держави почали істотне обмеження прав, мотивуючи такі кроки міркуваннями безпеки. На мусульман, які підозрюються в причетності до тероризму, права і свободи більше не поширюються.

11 вересня права людини перестали бути приорітетом для світових лідерів

Інтелектуальні рефлексії з приводу 20-ї річниці теракту 11 вересня оприлюднені. Серед розмаїття журналістських і експертних матеріалів привертають ті, що містять нову інформацію про обставини і подробиці трагедії. BBC вмістила на своєму сайті статтю, в якій мова про імовірного організатора теракту 11 вересня. Американські спецслужби стежили за таким собі Халідом Шейхом Мохаммадом до того, як сталася атака в Нью-Йорку. Тепер його судитимуть разом із чотирма спільниками. Але не в США, де було вчинено теракт, а на військовій базі Гуантанамо, що на острові Куба.

Гуантанамо після 11 вересня стала символом  демонстративного нехтування своїм же законом з боку держави, яка позиціонує себе як світовий форпост демократії. Саме там, починаючи з 2002 року, утримували захоплених в Афганістані та Іраку мешканців цих країн, а також саудійців, йеменців та мусульман з інших держав, яких підозрювали у причетності до тероризму. Значна частина в’язнів перебувала за гратами десять років і більше, їх катували, провину не довели і врешті звільнили…Дотепер там залишається кілька десятків бранців. Без рішення суду!

В Гуантанамо бранців роками тримають без рішення суду
В’язниця Гуантанамо - місце безсудного тримання підозрюваних в тероризмі

Проти цього свавілля лунали поодинокі голоси правозахисників, але Конгрес США виступив проти закриття в’язниці. Рішення президента Барака Обами про ліквідацію тюрми Гуантанамо не було виконано.

Дотепер невідомо про факти покарання тих, хто катував бранців Гуантанамо. Серед тих, хто там утримувався, був і кабардинець Расул Кудаєв, якого США видали до Росії. Згодом Кудаєва заарештувала російська ФСБ. Його звинуватили у причетності до повстання мусульман у Нальчику 2006 року. Кудаєва, як і інших заарештованих по тій справі, тяжко катували. І попри відсутність доказів, засудили до довічного ув’язнення.

Сьогодні майже ніхто не згадує про факти, які пояснюють реальні цілі 20-річного перебування в Афганістані військ західної коаліції. Зокрема про те, що причиною військової атаки на Афганістан та окупації цієї країни за офіційною версією стала відмова режиму талібів видати Усаму бін Ладена для суду в США. Лідер країни мулла Омар відкинув вимогу, пояснивши, що для такого звинувачення потрібні докази, а за законами шаріату бін Ладен не може бути виданий. Лише за наявності переконливих доказів він міг бути покараний в Афганістані. Тоді американці із союзниками десантувалися в горах цієї країни. Через десять років американський спецназ вбив бін Ладена в пакистанському місті Абботабад. Оголошена мета була досягнута, але західні військові ще десять років залишалися в Афганістані. Це означає, що відмова талібів була не причиною, а приводом для військової операції. Тоді афганці програли західній коаліції. Протягом двадцяти років західного контролю через корумпованих місцевих чиновників виросло нове покоління, орієнтоване на ворожі Ісламові цінності. Можна припустити, що саме це і було реальною метою тих, хто планував військову операцію 2001 року. Американські війська пішли, але виховані ними афганці залишилися. Така собі світоглядна «п’ята колона» Заходу в серці нескореного мусульманського Сходу.

Проте, за це Заходові довелося заплатити високу ціну. Він втратив моральне право вчити інших демократії. На США тепер кивають ті, хто справедливо вважається найбрутальнішим порушником прав людини, серед них – Володимир Путін. Коли російському диктаторові вказали на несправедливий вирок Расулу Кудаєву, він відповів щось на зразок «в Гуантанамо просто так тримати не стануть». Скарга Кудаєва на тортури і порушення права на справедливий суд лежить у Європейському суді з прав людини. Коли дійде до рішення наразі невідомо. Але Кудаєва тим часом нещадно б’ють російські вертухаї – домагаються відмови від скарги.

А після вбивства бін Ладена без рішення суду на території Пакістану Путін і його поплічники можуть без особливих ризиків для себе відправляти кілерів по всьому світу: начеб-то для ліквідації терористів. Як відправили до Німеччини спецназівця для позасудової страти чеченського повстанця Зелімхана Хангошвілі.

Зелімхан Хангошвілі став мішенню російського кілера у Берліні

 А що ж Україна, яка проголосила курс на слідування цінностям Загальної Декларації прав людини? Знов запізнилася? Світові лідери відходять від них, а ми лише рушили в тому напрямку…В Києві чимало однодумців і духовних нащадків ОГПУ-ЧК-НКВД-КГБ, яким стандарти путінської Росії і рахмонівського Таджикистану ближчі і зрозуміліші. Вони лише чекають офіційного рішення, щоб жвавіше висилати втікачів і пакувати своїх, українців. Боротьба за права людини залишається монополією купки відчайдухів, які готові сьогодні протистояти не лише маріонетковим урядам власних країн, а й найбільшим світовим потугам.

Інші думки автора

Нові думки