Активістці, яка підтримує кримських татар, загрожує тривале ув’язнення

Публікації
Анвар Деркач
26 Травня 2022, 16:22
фото: сторінка Фейсбук Ольги Смирнової
Анвар Деркач
26 Травня 2022, 16:22

Активістка з Санкт-Петербурга Ольга Смирнова може бути засуджена російським судом до терміну ув’язнення понад 10 років. Протягом кількох років вона разом з іншими активістами виходила на одиночні пікету на підтримку кримських татар.

2 травня активістка Ольга Смирнова була затримана, а 6 травня заарештована рішенням суду за підозрою в поширенні недостовірної інформації, яка дискредитує російську армію. Слідство стверджує, що вона це робила неодноразово і з групою осіб. Водночас залишається загроза кримінального переслідування Смирнової за підозрою у виправданні тероризму – так трактують в Росії протести проти вироків кримським татарам, звинувачуваним у причетності до партії «Хізб ут-Тахрір».

 За словами знайомого Смирнової, активіста і громадського захисника Дінара Ідрісова, справа Смирнової унікальна тим, що серед 50 росіян, обвинувачуваних у незгоді з офіційною пропагандою та трактуванням війни в Україні, вона єдина, хто звинувачується за двома пунктами статті 207.3 – неодноразове поширення «недостовірної інформації» про дії російської армії в Україні, а також такі дії у складі групи осіб. Це нова стаття кримінального кодексу РФ, яка була прийнята в березні Держдумою .

«Ольга (Смирнова) практично від початку війни проти України почала вести на свій сторінці ВКонтакте хроніку війни. Про яку групу йдеться поки що незрозуміло, мене не допустили до справи, хоча я подавав клопотання на суді, хотів бути громадським захисником Смирнової, вона теж цього хотіла. Адвокат дала підписку про нерозголошення, то ж сьогодні складно сказати, що вони за групу придумали , - зазначив Ідрісов коментарі QIRIM.News.

Свідком по цій справі проти Смирнової проходить Асан Мумджи, який постійно мешкає в Санкт-Петербурзі і брав участь у акціях підтримки переслідуваних ФСБ кримських татар. Його вже викликали на допит в цьому статусі. В розмові з QIRIM.News він зазначив, що за російським законодавством свідок не може відмовитися від свідчень, на відміну від підозрюваного. Проте, сказав Мумджи, нічого корисного для слідчої Слідкому Васильєвої, яка веде справу, він не сказав і не міг сказати через необізнаність в організаційних питаннях. Мумджи не має адвоката і не зміг згадати, чи давав підписку про нерозголошення відомостей, які стали йому відомі під час слідчих дій.

Інший активіст групи «Мирное сопротивление. Санкт-Петербург» Влад Шипицин, який також був допитаний в якості свідка по справі Смирнової, таку підписку давав. Але оприлюднив протокол свого допиту щойно опинився на території Литви і попросив притулку у влади цієї країни. Зміст протокола свідчить, що слідство потребує спільників для Смирнової, щоб застосувати до неї пункт статті, який передбачає покарання у 10 років позбавлення волі. Про причини свого відїзду Шипицин сказав QIRIM.News так:

Я зробив висновок про те, що що вони не зупиняться ні перед чим в репресіях проти своїх громадян.

Шипицин розповів, що під час обшуку в нього вдома його повалили на підлогу і наступали ногами на ребра та голову. Наслідки він лікує досі. Такі дії силовиків зміцнили його намір виїхати з Росії. Решта активістів поки що залишаються в межах досяжності російських спецслужб. Дінар Ідрісов підкреслює, що в Росії слідство саме визначає, мав звинувачуваний умисел на дискредитацію армії чи ні.

Доказів умислу не потрібно, достатньо того, що так вирішив слідчий. І суду цього теж достатньо, – додав правозахисник.

Єдино правильним у Росії вважається позиція урядових структур – Міністерства оборони або Міністерства закордонних справ. Вони оприлюднюють свої оцінки на своїх відомчих сайтах або в «Российской газете», яка відома тим, що регулярно публікує оновлюваний перелік осіб, «причетних до екстремізму та тероризму» Росфінмоніторингу. Відтак, кожен росіянин зобов’язаний, перш ніж виступати з інформацією про війну в Україні, з’ясувати, що з цього приводу думає міністр оборони або закордонних справ. І не говорити нічого, окрім сказаного ними.

Дінар Ідрісов каже, що Ольга Смирнова очікувала арешту, але помилково вважала, ніби після нього матиме достатньо можливостей для виступів із своєю позицією перед широким загалом. За словами правозахисника, російська держава демонстративно ігнорує власні закони в справі Смирнової та інших подібних справах. Адже де-факто запроваджена кримінальна відповідальність за порушення військової цензури. Але сама цензура не запроваджена, бо, відповідно до конституції Росії, навіть у перекроєному під побажання Путіна вигляді, передбачає умову для такого рішення – військовий стан на території Росії. А він оголошений не був, то ж цензура є незаконною, каже Ідрісов. Однак , на такі дрібниці влада у боротьбі з опонентами не зважає.

Репресії проти Ольги Смирнової  не обмежуються звинуваченням у дискредитації армії. В листопаді минулого року через протести проти переслідування кримських татар активістка стала підозрюваною у виправданні тероризму. Адже в Росії Верховний Суд визнав «Хізб ут-Тахрір» терористичною організацією. Тоді під час обшуку в неї вилучили плакати на підтримку кримських татар, а також гаджети. Техніку повернули, а плакати досі перебувають на експертизі. Минулого року прокуратура відмовилася висувати звинувачення проти Смирнової через слабку позицію слідства. Але справа досі не закрита. За словами Дінара Ідрісова, прокурор, який став на перешкоді ініціативі слідчого восени, тепер вимагає проведення повторної експертизи. А залежно від її результатів проти Смирнової можуть висунути звинувачення як у виправданні, так і в посібництві тероризму. Ці статті передбачають термін ув’язнення значно більший, аніж 10 років за «фейки».