Будуть протести проти нахабного захоплення влади. Активісти з Білорусі про таємну інавгурацію Лукашенка

Публікації
Асіф АлієвQHA
24 Вересня 2020, 14:00
Асіф АлієвQHA
24 Вересня 2020, 14:00
Асіф АлієвQHA

23 вересня в Мінську без зайвого розголосу відбулася інавгурація Олександра Лукашенка. Церемонія присяги стала несподіванкою для більшості білорусів та ЗМІ, оскільки публічно вона не анонсувалася.

На інавгурації, яку опозиційні ЗМІ прозвали коронацією, не було жодного закордонного гостя. Таку важливу подію навіть не показали по місцевому телебаченню, хоча відповідно до закону «Про Президента Республіки Білорусь», церемонія складання присяги мала б транслюватися по республіканському телебаченню і радіо. Примітно, що в цей час на всіх державних телеканалах ішли дешеві російські телесеріали.

Поклавши праву руку на Конституцію, Олександр Лукашенко виголосив присягу білоруською мовою. Потім він підписав акт про прийняття присяги, після чого голова Центральної комісії Білорусі Лідія Єрмошина вручила Лукашенку посвідчення Президента Республіки Білорусь

Тим часом, у міру поширення інформації про інавгурацію, низка країн заявили про невизнання легітимності Лукашенка. МЗС Литви зазначив, що «інавгурація» в Мінську є фарсом.

«Який фарс. Підроблені вибори. Підроблена інавгурація. Колишній президент Білорусі не стає менш колишнім», - написав у Twitter міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкевічіус.

Глава зовнішньополітичного відомства Словаччини Іван Корчок заявив, що Лукашенко не має жодної легітимності, щоб керувати своєю країною.

«Він несе відповідальність за президентські вибори в Білорусі, які не були ні вільними, ні справедливими. Словаччина підтримує громадян Білорусі».

Глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу назвав інавгурацію Лукашенка нелегітимною і закликав, за допомогою проведення чесних і вільних виборів в Білорусі, обрати президента гідного білоруського народу.

Не визнала Лукашенка президентом і Польща.

Президент, обраний на недемократичних виборах, не може бути визнаний законним главою держави незалежно від того, чи є інавгурація таємною або офіційною, - йдеться в заяві МЗС країни.

Увечері 23 вересня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що «інавгурація» Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави.

Обраний президент Білорусії Світлана Тихановська, яку змусили покинути свою країну, записала відеозвернення у зв'язку з інавгурацією Лукашенка. Вона нагадала, що є єдиним лідером, обраним білоруським народом.

За її словами, декілька днів тому вона завершила візит до Брюсселя і стало зрозуміло, що країни Європи підтримують білоруський народ, який вимагає зупинити насильство, звільнити політв'язнів і провести нові вибори, і готові надати реальну допомогу.

"Сьогодні потай від народу Лукашенко спробував провести власну інавгурацію. Ми всі розуміємо, що відбувається. Ця спроба визнати себе легітимним привела тільки до того, що попередні повноваження закінчені, а новий мандат народ йому не видав. Ця так звана інавгурація, звичайно, фарс. Насправді сьогодні Лукашенко просто пішов на пенсію", — зазначила вона.

Тим часом в самій Білорусі поширювалися заклики до громадян вийти на акцію протесту. Демонстрації почалися в Мінську, Гомелі, і інших містах країни. Однак наймасштабніша була запланована на вечір 23 вересня.

Про те, як будуть розвиватися події в сусідній країні після інавгурації Лукашенка і що змінилося в країні за останній час розповіли агентству «Кримські новини» білоруські активісти, що проживають в Києві.


Олег Овчиников – активіст, волонтер білоруських добровольців в Україні:

Вперше в історії Білорусії, людина, яка програла на виборах, приховано від свого народу, міжнародних дипломатів коронує себе на посаду президента і фактично стає монархом.

Сама ця інавгурація відбулася без офіційних повідомлень в пресі, без залучення іноземних гостей. Можу впевнено сказати, що протести не припиняться. Останнім часом вони лише поширюються, вони продовжуються щотижня, кожну суботу та неділю.

Коли дехто каже, що протести ні до чого не приводять, то вибачте, але сьогодні саме через них Лукашенко побоявся публічно вступати на посаду президента.


Альона Толстая – співголова білоруського Руху солідарності «Разам»:

Білоруси мають тільки одну ціль — це продовжувати протести в мірному форматі. Тому що будь-який виступ поза мирного протесту створить юридичні підстави для введення так званих союзних військ (російських та білоруських військ) до Білорусії.

При цьому звичайно, що інавгурація не надає жодної легітимності Лукашенку. Це спроба перехопити ініціативу у білоруського народу. Проте, зараз він нелегітимний в очах як білорусів, так і міжнародної спільноти.

Як вам відомо, Лукашенко напередодні був у Путіна, їздив йому на поклін та отримав від нього «ярлик на князівство». Російській президент робить з нього білоруського Кадирова. А Лукашенко вже на більше і не розраховує, йому це достатньо.

Відомо вже, що на сьогодні (23 вересня) оголошені масові акції в Білорусії. Ці страйки проходять у вельми тяжких умовах, коли протестувальників арештовують, б’ють. Уявить собі, на цей час близько 85 людей, які брали участь в протестах, проходять по кримінальних справах. Понад 12 тисяч людей зазнали репресій.

Зараз Лукашенко буде намагатися провести тотальну зачистку не просто політичного поля, а всієї білоруської нації. Тому у білоруського народу тільки один вихід — продовжувати протестувати та сподіватися на економічні санкції Заходу, які позбавлять Лукашенка джерел фінансування. Ми бачимо, що єдиний хто фінансує білоруського диктатора - це Путін, і ці санкції повинні стосуватися і Російської Федерації, і, зокрема, самого президента РФ.

Для народу Білорусі важлива підтримка ззовні, в тому числі й України.


В’ячеслав Сівчик — засновник руху солідарності "Разам":

Ця таємна інавгурація показує, що у самого Лукашенка та у керівництва його режиму немає жодних ілюзій щодо своєї легітимності. Тому ось так підпільно була проведена імітація інавгурації. За 26 років при владі Лукашенко такої клоунади не було. Своїми діями він затвердив, що не є повновладним політиком.

Лукашенко навіть побоявся використати підтримку цих країн, які раніше визнали його перемогу на виборах. І це інавгурація відбулася без їх участі, зокрема, без представників Росії. Зрозуміло, чому він так себе поводив, тому що він боїться відкрито навіть надавати інформацію про свою інавгурацію. Бо абсолютна більшість білорусів не визнає його як людину, яка має право на владу.

Такі самі думки лунають і поза межами країни. Вже є офіційні заяви країн, які не визнають Лукашенка президентом.

Вже зараз в білоруських містах відбуваються незаконні затримання людей, які виходять протестувати проти сьогоднішньої події. Але знаючи білорусів, свій народ, як Лукашенко дістав всіх нас, я переконаний, що він все ж такі буде змушений залишити владу, і дай Боже, щоб це сталося не через велику кров.

P.S У ввечері 23 вересня в Мінську почалися жорсткі затримання мирних протестувальників. Також міліція застосувала водомети для розгону людей

Демонстрація в підтримку протестуючих відбулася і у посольства Білорусі в Києві.