Джеппаров: після початку вторгнення дістатися з Генічеська до Криму стало складніше

Публікації
Анвар Деркач
13 Квітня 2022, 18:33
Анвар Деркач
13 Квітня 2022, 18:33

Кримськотатарський правозахисник Абдурешит Джеппаров нещодавно звільнився з ізолятора тимчасового тримання у Євпаторії. Там він відбував адміністративний арешт за рішенням окупаційного суду по сфабрикованій справі. Правозахисник розповів QIRIM.News як змінилася робота його колег в Криму після початку повномасштабної агресії Росії проти України.

QIRIM.News: Абдурешит-ага, Ви відвідуєте судові процеси над кримськими татарами в кримських судах. Чим відрізнявся Ваш суд над тими, які Ви спостерігали як правозахисник?

Абдурешит Джеппаров: Відмінностей особливих не було. Схема завжди одна, розроблена у ФСБ. Спецслужба наперед визначає вирок, суддя імітує розгляд, але рішення приймає заздалегідь визначене. Часто звинувачення не має нічого спільного з реальністю, судять за надуманими звинуваченнями. Так було і зі мною. Варто сказати, що суддя поводився коректно, заходячи до зали привітався кримськотатарською, кажуть, що в нього караїмське коріння. Проте, жодного впливу на результат це не мало. Якщо зазвичай по адмінсправах дають 5 – 10 діб, то мені дали максимально можливий термін – 15 діб. Щодо умов в ізоляторі, то їх можна було терпіти. Після того, як мене доправили з Сімферополя в Євпаторію, один офіцер на моє прохання навіть потелефонував моєму другові, який мешкає в Євпаторії. Щодо їжі, то я кілька разів їв там рідку їжу, а решта була з передач, які передавали родичі та друзі. Більшу частину терміну був у камері сам. І це було найскладнішим, коли не орієнтуєшся в часі. Але врешті я навчився вести відлік часу, це і для своєчасного намазу важливо, та й взагалі…

QIRIM.News: Що відомо в Криму про сполучення між півостровом і окупованою росіянами Херсонською областю?

Абдурешит Джеппаров: Контрольного пункту в’їзду – виїзду немає. Але дістатися з Генічеська, наприклад, тепер значно складніше. Якщо раніше час в дорозі забирав три години, то зараз – цілий день. Дорога з Херсонщини до Криму – це незлічені блок-пости через кілька кілометрів один від одного з перевірками документів. Себто, тепер дістатися до Криму значно складніше.

QIRIM.News: В Криму з’явилися люди з окупованих Росією південних регіонів материкової України. Вони приїжджають з власної волі чи їх привозять примусово?

 Абдурешит Джеппаров: Гадаю є і такі, й інші. Кримська влада зацікавлена в цьому. Так вже було в 2014 році, коли Крим, російська влада Криму приймала біженців з Донецької і Луганської областей. Мета – показати Москві цифру і під неї отримати кошти з федерального бюджету. Потім вони все одно поїдуть з Криму. Якщо говорити про тих українців, яких затримали на Херсонщині чи Запоріжжі і привезли до кримських ізоляторів, то це поодинокі випадки.

QIRIM.News: Як би Ви охарактеризували ставлення влади до кримських татар, інших «неблагонадійних» на півострові? Чи посилився тиск з початком широкомасштабної агресії?

Абдурешит Джеппаров: З нових форм тиску я можу назвати попередження, які прокуратура розносить активістам. Попередження про неприпустимість акцій протесту проти дій Росії в Україні. Мені теж приносили. Окрім того, кілька районів оголосили зоною підвищеної терористичної небезпеки. Жодних підстав дял цього немає. Але вони можуть самі влаштувати провокації для обґрунтування такого рішення. Звичайно, це ускладнює роботу правозахисників. Та й загальна ситуація несприятлива. Тих, хто займався правозахистом, помітно поменшало в Криму за останні роки. Люди старіють, відходять від активної роботи через вік і втому, є вигорання. За вісім років окупації Криму виросло нове покоління в умовах постійної пропаганди. Раніше наша молодь їхала на навчання в українські виші. В останні роки чимало молодих людей їдуть в Казань, Москву, Санкт-Петербург. І це позначається на світогляді, на активності, здатності виступати на захист своїх прав. Тим не менше, ми продовжуємо підтримувати наших співвітчизників, які потрапили під репресії російської влади. Ходимо на суди. На процес Нарімана Джеляла і братів Ахтемових важко потрапити. Пускають дуже обмежену кількість людей в залу. Родичів, адвокатів пускають, а для інших місць немає. Інколи буває, що кількох людей пустять. Однак, після засідання виходять адвокати, розповідають нам…Ще одна зміна, яка сталася в останні місяці. Терміни великі, як і раніше, але додалися вироки, за якими засуджені мають перші два або три роки відбути у в’язниці, це особливий режим. Почали відправляти до так званого «Владімірского централа», у віддалені райони Сибіру, Півночі….Але такі вироки почали виносити ще минулої осені і це триває дотепер.

QIRIM.News: В Росії заборонили «Меморіал», посилюється тиск на інших організації. Чи позначилося це на роботі кримських правозахисників?

Абдурешит Джеппаров: «Меморіал» – це потужна правозахисна мережа із численними регіональними організаціями. Вони допомагали нам протягом восьми років. І коли російський суд минулого року заборонив «Меморіал», можливості російських правозахисників допомагати нам помітно зменшилися. Зараз вони мають вирішувати свої проблеми, які виникли після рішення про заборону. Додам, що з початком війни проти України у лютому цього року зникла можливість комунікації з нашими українськими колегами. Тепер це практично неможливо. Деякі питання можна обговорювати лише під час особистих зустрічей. Окрім того, істотним чинником, який нам заважає, стала заборона польотів з усіх російських аеропортів на півдні країни. Найближчий аеропорт, звідки здійснюють польоти за межі Росії – Мінеральні Води. Це тисяча кілометрів від нас. А окрім того, не всі кримчани мають закордонні паспорти Росії. Ні в мене, ні в моєї родини таких паспортів немає.