Сценарій з тортурами — відповідь ФСБ на «Кримську платформу»

Публікації
Анвар Деркач
07 Вересня 2021, 19:52
Анвар Деркач
07 Вересня 2021, 19:52

З братів Асанових ФСБ вибила свідчення проти самих себе. Ймовірно, що саме їхні покази стануть основою для звинувачень проти заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла.

Про ймовірність тортур щодо братів Асана та Азіза Ахтемових заговорили наступного дня після їхнього викрадення 3 вересня. Щойно стало відомо про їхнє утримання в управлінні ФСБ по Криму, як родичі найняли їм адвокатів. Сафіє Шабанова, найнята родичами для захисту Азіза Ахтемова, не могла потрапити до управління ФСБ на бульварі Франка у Сімферополі. Співробітники ФСБ запевнили, що Азіз відмовився від її послуг, у нього вже є адвокат. Дружина Азіза Аділє Ахтемова повідомила «Кримським новинам», що адвокатська палата Криму надала її чоловіку адвоката Олега Полякова

Першим про ймовірне застосування тортур щодо Ахтемових публічно заявив активіст Заїр Смедля. Подальші події підтвердили його припущення. На суді з обрання запобіжного заходу Ахтемови поводилися дивно, дивилися убік, на звернення родичів не реагували та продовжували наполягати, що захисники їм не потрібні.

Остаточно версія про тортури підтвердилася наступного дня — ФСБ оприлюднила записи їхніх свідчень: вони стверджують, що у Херсоні від невідомого Саїда отримали завдання підірвати газогін у селі Перевальне і зробили це. Аділє Ахтемова у коментарі «Кримським новинам» сказала, що її чоловік у повсякденному житті говорить інакше. «Він так не формулює свої думки, російською він інколи припускається помилок і висловлюється не так чітко, говорить простою мовою. Обличчя розмите, схоже, що він читає, або повторює заздалегідь завчений текст», — сказала Аділє.

За її словами, чоловік працює на станції техобслуговування автоелектриком.

Під час обшуку в нас нічого не вилучили, ні ноутбука мого, ні телефона. Обшук провели дуже поверхово, забрали чоловіка. А наступного дня він зателефонував, почав розповідати, що він ніби-то з Асан-ага зробив диверсію, що він щось робив за допомогою зварювання. Це нісенітниці, чоловік не вміє зварювати, він автоелектрик, — наголосила Ахтемова.

За її словами, Азіз рідко спілкувався зі своїм троюрідним братом Асаном, який значно старший за нього. «Хіба десь на сімейних урочистостях бачились, та інколи Асан-ага міг на СТО заїхати через якісь проблеми з машиною», — додала дружина звинуваченого у диверсії Азіза Ахтемова.

Жінка підкреслила, що у місцях, де вони мешкають, а це село на північний схід від Сімферополя, нічого не чули про вибух на газогоні.

Адвокат Микола Полозов, який представляє інтереси Нарімана Джеляла, у коментарі «Кримським новинам» підкреслив: у ЗМІ не було жодних повідомлень про вибух на газогоні у Перевальному. Це село знаходиться на шляху від Сімферополя до Алушти.

Це могла бути просто технологічна аварія, якщо вона взагалі була, — зазначив адвокат.

Полозов розповів, що його клієнта затримали вдома як свідка у справі про підрив газогону і цілий день протримали у невідомому підвалі у кайданках і з мішком на голові. «Нормальне ставлення до свідка?», — поставив риторичне питання адвокат. Згодом Джеляла затримали як підозрюваного у цій же справі.

Наріман Джелял найменше підходить на роль посібника у справі про диверсію. 41-річний політолог, журналіст, громадський активіст і політик свідомо залишився в окупованому Криму попри загрозу репресій. Особливо реальною ця загроза стала після визнання у 2016 році Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією.

Джелял час від часу виїжджав на материкову частину Україну. Останній його приїзд припав на двадцяті числа серпня — він брав участь у форумі «Кримська платформа», якому Кремль безуспішно намагався перешкодити.

Наріман їхав з Києва 26 серпня, ми попрощалися з якимось важким відчуттям, думаю, він передчував, що щось має статися, — сказала «Кримським новинам» історикиня Гульнара Абдулаєва, яка тривалий час працювала з Джелялом у газеті «Авдет» і на телеканалі ATR.

Політичний емігрант з Росії, політолог Михайло Савва вважає, що звинувачення у посібництві диверсії щодо Нарімана Джеляла цілком відповідає способу мислення і дій російських спецслужб. На його переконання, головними мішенями ФСБ стають потенційні лідери, які можуть об'єднувати довкола себе людей у складних ситуаціях.  

Известный кубанский профессор Михаил Савва получил политическое убежище в  Украине | Голос Кубани

Головна їхня мета — підвищувати рівень страху в суспільстві. Щоб навіть не було думки про дії проти влади. Працює принцип: ми тебе взяли — ти будеш сидіти, — сказав «Кримським новинам» колишній професор-політолог Кубанського університету (Краснодар, РФ, — прим. ред.), який свого часу сам зазнав переслідування з боку ФСБ.

Савва песимістично оцінює перспективи справи проти Джеляла, адже суди в Росії навіть не прагнуть об’єктивності у справах, порушених ФСБ, нагадав втікач з Росії.

В Росії є неофіційна перевірка майбутніх суддів на зв’язки з криміналітетом, яку проводить ФСБ. Суди зачищені повністю. Якщо кримінальна справа порушена цієї спецслужбою, судді не розглядають докази, — переконаний Савва.

Полозов також переконаний — у Росії відсутня судова влада, суди реалізують сценарії ФСБ. Він зазначив, що протягом найближчих двох днів оскаржить арешт Джеляла в апеляційній інстанції. Адвокат нагадав, що протягом 10 днів ФСБ має висунути його клієнту звинувачення. Які саме свідчення проти нього дали під тортурами брати Ахтемови, наразі невідомо.

Нагадаємо, вчора, 6 вересня, «Київський районний суд» Сімферополя заарештував до 4 листопада 2021 року заступника голови Меджлісу, кримськотатарського політика, викладача, політолога і журналіста Нарімана Джеляла.