Вибори у Криму: імітація демократії на окупованій землі

Публікації
Анвар Деркач
17 Вересня 2021, 09:57
Анвар Деркач
17 Вересня 2021, 09:57

З 17 по 19 вересня в Росії відбудеться голосування на виборах до російського парламенту – Державної Думи.

Російська влада створила виборчі округи і дільниці в захопленому сім з половиною років тому Криму. І всупереч нормам міжнародного права проводить вибори на півострові. Це четверте голосування за час окупації.

В Криму вже проходили вибори до Державної Думи, вибори президента Росії і голосування по змінах до Конституції РФ. Цього разу гра в демократію проходить на тлі тотального придушення будь-якої незгоди з політикою Путіна в самій Росії і посилення терору та залякування в Криму.

Вибори в Росії проходять за змішаною системою. Половина з 450 депутатів Думи  обирається за мажоритарними округами, а інша половина – за партійними списками. Окупаційна влада створила на території півострова чотири мажоритарних виборчих округи. За даними КримSOS, зареєстровано 34 кандидати. За пропорційною системою Крим представляють у федеральному списку 83 кандидати  від 14 політичних партій.

В умовах стрімкого падіння підтримки путінської парті «Єдіная Росія» за неї готові голосувати не більше 30% виборців. Про це свідчать соціологи. Політолог, колишній заступник губернатора Краснодарського краю Михайло Савва вважає, що адмінресурс дозволить «домалювати» до 17% голосів. То ж навіть без реальної підтримки в суспільстві нинішній режим гарантує собі перемогу.

«Кримські виборці своїм голосуванням змушені виправдовувати свій вибір. Їх голосування важливе не для результатів виборів, а для підтвердження відданості ідеології російського режиму», – сказав Савва у коментарі «Кримським новинам».

Окуповані території України для Кремля є резервом лояльного електорату. В непідконтрольній частині Донбасу близько 600 тисяч місцевих жителів отримали російські паспорти. Їх в організованому порядку доправлятимуть до виборчих дільниць в Ростовській області. А у Криму російське громадянство окупанти нав’язали місцевим мешканцям без їхньої згоди одразу після окупації.

Кримські татари та поодинокі українські активісти на результати виборів вплинуть не можуть. Михайло Савва вважає, що репресії проти кримських татар є проявом системної політики придушення навіть потенційного протесту і не мають стосунку до виборів.

Тим не менше, за два тижні до голосування спецслужби РФ перейшли від процесів над підозрюваними у причетності до «Хізб ут-Тахрір», які за роки окупації стали моторошною буденністю, до переслідування активістів національного руху кримських татар. Тортури братів Ахтемових і абсурдне звинувачення у диверсії на адресу заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова має нагнати жаху на всіх, хто мріє про зміну влади в Росії. Перед усім на тих, хто думає і говорить про незаконність російського контролю над Кримом.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні старту голосування нагадав, що Росія в Криму – окупант, а організоване нею голосування – порушення міжнародного права. За словами керівника МЗС, реакція України полягатиме у фіксації порушень та інформуванні міжнародних партнерів про ці порушення.

Верховна Рада України звернулася до міжнародних організацій із закликом не визнавати результати виборів на окупованих територіях, зокрема в Криму. «Не допускати контактів на національному рівні та в рамках міжнародних організацій з представниками держави-окупанта, незаконно обраними в результаті таких виборів», – йдеться в зверненні, затвердженому постановою українською парламенту.

Лідер кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Мустафа Джемілєв вважає, що ізолювати обраних в окупованому Криму депутатів можливо.

«Практика попередніх виборів, які проводили окупанти  в Криму, підтвердила – обраних по мажоритарних округах депутатів Думи можна не допустити на міжнародні майданчики. Але тих, кого в Криму оберуть за партійними списками, виокремити складно. Домогтися невизнання результатів голосування по партійних списках по всій Росії – нереально», - зазначив Мустафа Джемілєв.

Він підкреслив, що у партій, які беруть участь у російських виборах, різниці у ставленні до проблеми незаконної окупації Криму практично немає.

Постійний Представник Президента України в Автономній республіці Крим Антон Кориневич переконаний, що моніторинг «передвиборчих» процесів у окупованому Криму має на меті зафіксувати участь не лише кандидатів у депутати російської Думи від Криму, але й причетних до організації виборів, які є порушенням міжнародного права.  

«Ми збираємо інформацію як про учасників, так і про організаторів так званих виборів. Для того, щоб у подальшому реагувати і в рамках санкцій, і в рамках кримінальних проваджень щодо осіб, які зазіхають на територіальну цілісність України», - сказав він у коментарі «Кримським новинам».

Пан Кориневич додав, що створена в серпні «Кримська платформа» вже показала себе як дієвий інструмент, організувавши міжнародну реакцію на викрадення і тортури кримських татар російськими спецслужбами на початку вересня. Цей майданчик працює і нині, під час незаконних виборів у тимчасово окупованому Криму.

«Треба зробити все можливе, щоб виключити участь обраних в Криму депутатів російської Думи у будь-яких міжпарламентських органах чи делегаціях», - додав Постійний Представник Президента України в АРК.

Перша міжнародна реакція на «вибори» в Криму вже є: відмова держав і авторитетних організацій, таких як ОБСЄ, посилати своїх спостерігачів до Криму. Напередодні низка впливових західних країн, зокрема Франція, оголосили про невизнання результатів виборів на окупованому півострові.