Біда сама не ходить. Які корективи вніс коронавірусний карантин в роботу КПВВ на адмінмежі з Кримом, правозахисних організацій та освітніх центрів «Крим-Україна»

Новини
Тетяна ІваневичQHA
17 Березня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA
17 Березня 2020, 20:00
Тетяна ІваневичQHA

“Все, я попала. Плачь не плачь - я закрыта в Крыму до мая… сегодня до 00 часов выпускают с украинской пропиской. А дальше - все… Никого не впустят и не выпустят… Закрыла Россия”.

Про це пише в Facebook кримчанка, яка тимчасово живе на материку, але виїхала у справах до рідного Криму і попала в карантин з обох боків. 

В ніч на 18 березня Росія закриває свої КПВВ з того боку адмінкордону. Пишуть, що припиняють пускати всіх. Пояснюють убезпеченням від коронавірусу. Однак чому до Криму нещодавно прилітала делегація з Сицилії, коли на італійському острівці вже було 9 хворих на коронавірус, окупаційна влада Криму пояснювати не поспішає. Так само наразі немає інформації про якісь карантинні заходи щодо тих, хто контактував з італійцями в Криму.

На материковій Україні коронавірус також підкоригував роботу як організацій, що дотичні до мешканців окупованих територій, так і життя самих переселенців та кримчан, що живуть на півострові, але час від часу приїздять на материк для навчання, лікування, відвідування родичів чи друзів.


На КПВВ обмеження до ажіотажу не призвели


Україна також ввела обмежувальні заходи щодо в’їзду-виїзду з окупованих територій через коронавірус - відповідне розпорядження прийняв уряд. 

Помічник начальника Херсонського прикордонного загону - начальник прес-служби Іван Шевцов розповів QHA media про те, як зараз працюють КПВВ на адмінкордоні з Кримом та яка обстановка там сьогодні.

Зараз я безпосередньо знаходжусь на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом на КПВВ "Каланчак". Наразі прикордонники виконують рішення Кабміну - КПВВ "Каланчак", "Чаплинка" та "Чонгар" тимчасово припиняють свою діяльність. Ажіотажу великого тут немає. Є люди, які з розумінням ставляться до таких заходів. Є поодинокі випадки, коли люди висловлюють своє невдоволення таким рішенням, але прикордонники діють винятково за нормою закону і згідно тих рішень, які приймає уряд.

Зараз прикордонники здійснюють пропуски на материкову частину України тих, хто знаходиться в Криму, але мають прописку на материковій Україні. А на територію Криму пропускають лише тих громадян, які мають кримську прописку.  “Щодо іноземців, то іноземців ми можемо пропускати лише за погодженням з міністерством з питань реінтеграції ТОТ”, - додає Шевцов.

За його словами, озвучені кілька днів тому плани перекриття КПВВ не призвели ані до зростання, ані до зменшення пасажиропотоку через адмінмежу. За сьогоднішню добу даних по перетинам поки немає. Якщо брати статистику за цей місяць, то в середньому за добу через всі  КПВВ в обох напрямках адмінкордон перетинали 4,5 тисячі громадян та 700 транспортних засобів.

Єдине, що змінилось в останній місяць, так це заходи щодо виявлення можливих хворих. Прикордонники з 26 лютого здійснюють температурний скрінінг усіх громадян, які прямують на материкову частину України, однак за ці три тижні з боку окупованого півострова хворі проїхати не намагались.

“На даний час жодного зафіксованого випадку наявності у людей захворювання у нас поки що не було”, - говорить Шевцов.

Втім по відношенню до тих людей, які прямують з материка  в напрямку окупованого Криму, прикордонники температурний скрінінг не здійснюють.

Якщо ж на материк або до Криму під час карантину терміново знадобиться дістатись комусь, хто не входить до дозволеного переліку, то це питання треба буде вирішувати через Київ, пояснює він.

“Обмежувальні заходи поки проводяться до третього квітня. До цього часу громадяни можуть повернутись з Криму на материк і з материка в Крим, якщо вони їдуть додому, якщо у них є підтвердження про їхню прописку. В будь-яких інших випадках ми приймаємо окремі рішення в Києві. Це треба звертатись в Адміністрацію ДПСУ”.

Шевцов також підкреслює, що прикордонники засобами захисту забезпечені: всі вони несуть службу в масках, в рукавичках, здійснюють пропускні операції на достатній відстані від громадян, які перетинають адмінмежу. Також проводиться дезінфекція приміщень. Тож за останні дні жодних резонансних порушень чи затримань на прикримських КПВВ зафіксовано не було.


Карантин може відтермінувати роботу освітніх центрів “Крим-Україна”


Карантин не вплине на роботу освітніх центрів “Крим-Україна” і “Донбас-Україна”, якщо не буде продовжений після 3 квітня.

В пресслужбі Міністерства освіти і науки QHA media повідомили, що вже є підписаний наказ про дату і початок роботи освітніх центрів “Крим-Україна” і “Донбас-Україна”. Днями він має бути оприлюднений. Зазвичай ці центри починають працювати в червні місяці, тож поки їм карантин нічим не загрожує.  Саме в червні на материк починають з’їжджатися вступники з окупованих територій, які вступатимуть за спрощеною процедурою.

“Все буде залежати від того, чи буде подовжений загальнонаціональний карантин після 3 квітня. І той, який в школах зараз впроваджений, і в інших навчальних закладах. Якщо він буде подовжений, тоді будемо розглядати питання зміни графіку взагалі  вступної кампанії. Поки вона йде за тими датами, які у нас є в умовах вступу та вже підписаних наказах. Після 3 квітня вже будемо дивитись і оперативно приймати якісь рішення”, - пояснюють в МОН.

Карантин може підкоригувати вступ і для тих вступників з окупованих Криму і Донбасу, які поступають до українських вишів не через освітні центри, а на загальних засадах. Коли вони повинні будуть приїхати на територію материкової України для здачі ЗНО, теж залежатиме від того, чи відбудеться ЗНО в ті дати, які заплановано.

Нагадаємо,згідно з графіком ЗНО-2020, реєстрація пройде з 3 лютого по 24 березня. Основна сесія оцінювання з 11 предметів пройде з 21 травня по 15 червня. Однак коронавірус вже змінив дати проведення пробного оцінювання. 12 березня Міносвіти перенесло пробне тестування з української мови та літератури з 21 березня на 4 квітня, а з інших предметів з 28 березня на 11 квітня.


Права - на відстані


Карантин вніс корективи і в роботу правозахисних організацій, які опікуються правами кримчан. Так, центр “КримSOS” переходить винятково на дистанційне консультування.

“До 6 квітня у нас карантин, але працюватимуть гарячі лінії, за якими люди можуть дзвонити до нас, і ми консультуємо”, - повідомили в Центрі. 

На телефонний режим роботи перейшли і державні органи. Прокуратура АРК на своїй сторінці у Facebook попереджає про винятково телефонний режим спілкування: 

“З метою запобігання поширення вірусу COVID-19, прокуратура АР Крим тимчасово призупиняє проведення особистого прийому громадян”.

До речі, на дистанційну роботу на час карантину перейшов і Меджліс кримськотатарського народу, офіс якого знаходиться в Києві.

Особистий прийом членами Меджлісу кримськотатарського народу буде здійснюватися лише в тих випадках, коли вирішення питання неможливо на дистанційному рівні, - повідомив на своїй сторінці у Facebook голова Меджлісу Рефат Чубаров.

Він також опублікував адреси акаунтів співробітників офісу, членів Меджлісу, народних депутатів України та їх помічників, які можуть стати в пригоді.