«Дорога, що стала долею». У Києві відкрилась виставка, присвячена поверненню кримських татар додому

Публікації
Асіф АлієвQHA
31 Серпня 2021, 17:44
Асіф АлієвQHA
31 Серпня 2021, 17:44

Литва не визнає окупацію Криму та виступає проти порушень прав людини на українському півострові.

Про це 30 серпня заявив посол Литви Вальдемарас Сарапінас на церемонії відкриття фотовиставок «Дорога, що стала долею» та «Просто неба», які розповідають історію повернення кримських татар до Криму .

Автором виставки «Просто неба» став український фотограф литовського походження з Криму Арвідас Шеметас. Презентація виставки відбулася в Музеї книги та друкарства України.

Як сказав Сарапінас, Литва була і завжди буде надійним партнером України.

Ми завжди підтримуватимемо вас у боротьбі проти російської агресії. Цей захід — нагода заявити, що Литва підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, виступає проти порушень прав людини у Криму і засуджує агресивну політику Росії, — сказав він.

Дипломат зазначив, що в Литві проживає близько двох з половиною тисяч татар, які мирно уживаються з литовцями. За сім століть проживання в Литві татари залишили значний слід в історії Литви, громада литовських татар долучалася до руху відновлення державності Литви.

У всі часи татари були віддані нашій країні. Литва стала для них другою батьківщиною. Литовські татари брали участь у всіх війнах Великого князя Литовського, повстаннях, а також у боротьбі за незалежність Литви у 1918-1920 роках. У 1988 році започаткувалося Товариство культури литовських татар, наразі їхні громади є у Вільнюсі, Каунасі та інших містах.

Як заявила директорка Музею книги та друкарства України Валентина Бочковська, разом із відкриттям фотовиставки «Просто неба» фотографа Арвідаса Шеметаса, в приміщенні Музею книги та друкарства України також відкрилася виставка «Дорога, що стала долею». Вона повідомила, що музей охоче долучився до цього проєкту та надав до цієї виставки декілька своїх експонатів.

Ми пам'ятаємо, що кримські татари є частиною нашого народу, і бажаємо повернення Криму, — сказала вона.

Фотовиставку назвав містком, який поєднує Крим, Литву й Україну, директор ДП «Кримський дім» Ахтем Сеїтаблаєв.

За його словами, в роботі Арвідаса Шеметаса багато людського, історії, яка робить людину людиною.  

Це зафіксовані біль, мрія, сподівання. Для нас було великою честю підтримати цей проект, — сказав він.

Сеїтаблаєв зазначив, що Литва разом із Україною бореться за свободу, гідність і мирне небо над головою.

Журналіст з Криму Микола Семена зачитав привітальне слово Арвідаса Шеметаса, якій не зміг приїхати до України. У своєму листі литовець назвав всіх присутніх своїми друзями та подякував всім, хто доклав зусиль, щоб фотовиставка відбулася.

Він написав, що на фотографіях зображені історії кримських татар, яких він зустрів під час перебування в Криму. За словами фотографа, його роботи викликають різні емоції, але їх всі об'єднує тема повернення кримських татар на батьківщину після довгої розлуки.

Литва — моя батьківщина, Крим — мій будинок, а Київ — частина моєї душі, — написав Шеметас.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, що після повернення кримських татар до Криму не було жодного випадку, щоб кримські татари виганяли тих, хто живе в їхніх домах. Він розповів, що кримські татари в перші часи повернення будували свої невеличкі домівки розміром два метри на два на порожньому місці.

Коли кримські татари пішли до владних кабінетів подавати заяву на виділення землі, їм сказали, що вони прибули на свою батьківщину позапланово та їх тут ніхто не чекає. Їх називали незаконно прибувшими, хоча вони поверталися до себе додому, — сказав Чубаров.

На цих місцях на місці 200-300 домівок за 5-10 років з’явилися великі багатоповерхові будинки, де живуть онуки, батьки, діди та бабусі.

Він подякував Шеметасу за фотографії, які розповідають про долю кримських татар, посольству Литви — за організацію заходу та всім причетним.

Постійний представник президента України в Крим Антон Кориневич  зазначив, що Литва є тим партнером України, на якого можна завжди покластися. Він назвав посла Литви справжнім другом України.

За його словами, ця виставка важлива тому, що литовській митець зміг передати фотодокументами боротьбу кримських татар за повернення додому.

Ці чудові світлини показують нам, яким чином ці хоробрі, мужні люди поверталися на батьківщину. Фото говорять нам, що ці люди зараз там, разом із нами за світле майбутнє нашої держави, — сказав він.

Зазначимо, що виставка організована Міжнародним інститутом культурної дипломатії та ДП «Кримський дім» у співпраці з посольством Литовської Республіки в Україні. Виставка проходитиме з 30 серпня до 30 вересня просто неба у подвір'ї Музею книги та друкарства України за адресою Лаврська, 9.

Експозиція розповідає про повернення додому на початку 90-х кримськотатарських родин, депортованих у 1944 році, та про пов’язані з цим труднощі — адміністративний спротив або бездіяльність місцевої влади, ворожість з боку тих, хто упродовж десятиліть займав чужі будинки, сади. Йдеться про буквальне перебування цілих родин «просто неба», поки не були збудовані нові оселі протягом перших років у знову набутій батьківщині й, на жаль, також про сучасну ситуацію російської окупації Криму.