Еволюція зернової угоди: від шантажу Росії до ігнорування її загроз

Публікації
Асіф АлієвQHA
23 Серпня 2023, 13:55
Асіф АлієвQHA
23 Серпня 2023, 13:55
Асіф АлієвQHA

Вранці 16 серпня з Одеси тимчасовим коридором, відкритим Україною після виходу Росії із зернової угоди, в море вийшло перше судно.

Контейнеровоз JOSEPH SCHULTE під прапором Гонконгу був у порту Одеси з 23 лютого 2022 року.

На борту судна перебуває понад 30 тисяч тонн вантажу (2114 контейнери), зокрема, із продовольством.

Росія раніше попереджала, що рахуватиме всі судна, що йдуть в українські порти та назад, потенційними перевізниками військових вантажів. Але суховантаж спокійно слідує своїм маршрутом і вже залишив територіальні води України.

Судно знаходиться у спільному володінні німецької компанії Bernhard Schulte Shipmanagement та китайського банку. Німецька компанія підтвердила, що судно прямує до турецького порту Амбарли. Компанія додала, що судно використовує маршрути, представлені Україною 10 серпня та прийняті Міжнародною морською організацією, подорожуючи через Україну та територіальні води Румунії в Туреччині.

На вивезення продукції з України були залучені ключові «дружні» для Росії країни – Туреччина та Китай, які успішно продемонстрували не лише морську, а й геополітичну імпотенцію Росії в Чорному морі. Адже якщо Росія нападе на корабель, вона вступить у пряму конфронтацію з Німеччиною та її китайськими союзниками.

Директор BPG Shipping, українська компанія суховантажних перевезень, Геннадій Іванов уже заявив, що якщо "спроба спрацює", все більше кораблів будуть використовувати цей маршрут. З огляду на те, що судно залишило територіальні води України, спроба спрацювала.

Мало того, про "тимчасові коридори" у Чорному морі для торговельних суден, що йдуть з українських або в українські порти: Чорноморськ, Одеса та Південний оголосили 10 серпня Військово-морські сили Збройних сил України.

І що в першу чергу коридор використовуватиметься для цивільних суден, які перебувають у цих українських портах з кінця лютого 2022 року. Поки що Росія заявляла про можливість або неможливість повернення до зернову угоду, українська влада та союзники спокійно підбивали варіанти вивезення, шляху, транспорту для експорту продукції, не звертаючи уваги ні на заяви, ні на погрози Кремля.

Представники України не лише заявили про коридор, а й продемонстрували виготовлення та роботу морських надводних дронів, які Київ використав для атаки на Кримський міст, а також на російський десантний корабель "Оленьогірський гірник" та танкер "SIG".

Саме 16 серпня, у день виходу контейнеровоза з українського порту телеканал CNN опублікував відео, на якому зафіксовано момент атаки такого морського дрона SeaBaby. У відео, яке надала Служба безпеки України, видно не лише відео з дрона, а й з камер спостереження Кримського мосту. Значить, існує доступ ЗСУ до камер спостереження мосту і можливість завдавати удару в певні моменти. Україна продемонструвала, що не лише Росія може загрожувати кораблям.

Схоже попередження було зрозуміло, адже жоден російський корабель не зупинив і не додивився контейнеровоз JOSEPH SCHULTE, який спокійно пройшов своїм маршрутом. Хоча за день до цього, Міністерство оборони РФ опублікувало відео затримання та огляду в Чорному морі суховантажного судна «Шюкрю Окан» (Şükrü Okan), яке йшло в український порт Ізмаїл і було нібито зупинено попереджувальним вогнем 13 серпня.

Усього за рік із ключового світового гравця РФ перетворилася на країну третього світу, якій вказують що робити, а вона ще й злякано мовчить Представники МО РФ щодня доповідає про успішні удари по портах, про те, що Україні нема чого й звідки вивозити, а вантажі спокійно вивозяться з українських портів.

Москва брехала, що українського флоту немає, що порти країни не працюють, а все зерно знищено. Насправді ж російської брехні, як і шантажу, вже ніхто не вірить, і Україна без огляду на Москву намагається вдихнути нове життя на експорт зерна та іншої продукції.