Грузинська влада заздалегідь підняла білий прапор. Що говорять в Грузії через рік після вторгнення рф до України

Публікації
Асіф АлієвQHA
02 Березня 2023, 10:08
Асіф АлієвQHA
02 Березня 2023, 10:08
Асіф АлієвQHA

Повномасштабне вторгнення  росіїї в Україні принесла дуже важливі зміни до грузинського суспільства.

Війна в Україні виявила залежність грузинської влади від Кремля, а разом з тим зрозуміння що росія не настільки сильна, як здавалася.

В Грузію хлинув потік біженців з України (понад 60 тисяч) та росіян, що тікали від часткової мобілізації (112 тисяч осіб). В столиці  проходили масові акції на підтримку України, а з кабінетів влади в Тбілісі заявляли про небажання надавати зброю ЗСУ.

Про те що в Грузії думають про війну в Україні в матеріалі QIRIM.News.

Влада думала, що після перемоги в Україні настане і наша черга

Грузинський політолог Гія Хухашвілі вважає, що за рік у внутрішній політиці країни багато що змінилося, і, на жаль в дуже поганий бік.

Він зазначає, що уряд Грузії від початку зробив неправильний прогноз — що росія нібито швидко виграє цю війну. Знаючи імперіалістичні наміри росії, влада в Тбілісі думала, що після перемоги в Україні настане черга Грузії.

«Тому через свій характер «Грузинська мрія» (правляча партія країни - прим.ред) заздалегідь підняла білий прапор. З першого дня почали нав'язуватись наративи страху та капітуляції перед росією, які, на жаль, експлуатуються досі»

В коментарі виданню JamNews екперт наголосив, що у нього складається враження, що держава взяла на себезобов'язання, яких сьогодні дуже складно позбутися.

Грузія та санкції

Влада Грузії неодноразово заявляла, що Тбілісі не приєднається до антиросійських санкцій, оскільки це може поставити країну під удар.

За словами прем'єра-міністра Іраклія Гарібашвілі, росія сама раптом зняла з Грузії накладені раніше санкції на молочну продукцію, хоча грузинське міністерство сільського господарства стверджує, що заявку про це подали ще 2020 року.

Хоча Грузія формально приєдналася до санкцій проти рф, вона не стала вводити свої власні санкції, а частково підтримала міжнародні – наприклад, обмежила фінансові операції російських фізичних та юридичних осіб.

Конфліктолог, колишній міністр з питань реінтеграції Грузії, Паата Закареїшвілі назвав в інтерв’ю DW "дивною" таку поведінку офіційного Тбілісі.

«Грузія голосувала за ухвалення всіх міжнародних антиросійських резолюцій. Але у своїх висловлюваннях наша влада обережна, ніби не хоче дратувати Росію. Не розумію чому», - сказав він.

Також конфліктолог не розуміє, чому уряд Грузії не користується можливістю нагадати світу про проблему Абхазії та Південної Осетії.

«Саме з війни 2008 року почалася окупаційна політика путіна. Влада завжди і скрізь про це розповідала, а тепер чомусь замовкла», - зазначив Закареїшвілі.

Грузин лякали росією

За словами Гії Хухашвілі, уряд успішно розробив наратив, заснований на страху перед війною, і весь рік лякав війною людей. Експерт пояснює, що коли в людини ні свободи, ні достатку, коли вона бідна, то найлегше запропонувати їй мир і стабільність.

«Для нашого суспільства це основна вимога. Уряд це дуже добре розрахував і добре цим скористався», - вважає експерт.

З критикою влади згоден і директор Інституту політики Грузії (GIP) Корнелі Какачія. Він наголошує, що Грузія вже зазнала репутаційних збитків через свою позицію щодо українського уряду, антизахідної риторики та відступу від демократії.

«Якщо політика уряду не зміниться, можна говорити про більшу кількість ризиків. Якщо Україна переможе, а ми сподіваємося, що це станеться, може раптово відчинитися нове вікно можливостей для її членства в НАТО, а Грузія залишиться за бортом», - попереджає Качакія.

При всьому в Грузії, як і на всьому Південному Кавказі вже зрозуміло, що  вплив росії в регіоні слабшає.

Цей процес почався ще під час другої карабахської війни, восени 2020 року, коли Туреччина підтримала Азербайджан та зуміла мотивувати його на повернення Карабаху. Через 100 років Туреччина повернулася на Кавказ і стала грати ще біль активну роль.

Паата Закареїшвілі зазначає, що зараз весь Кавказ чекає на поразку Росії.

«Після чого всі проблеми вирішуватимуться за рахунок росії. росія не встане на ноги щонайменше років 10… Вона буде фінансувати відродження України. В кожний барель нафти, який буде продавати рф, буде включена ціна за відродження Україні, рф буде платити по своїм  боргам.  Тому росії буде не до інших територій», – заявив політолог в інтерв’ю виданню Newscaucasus.

Хоча війна в Україні ще не закінчена, але вже ясно, що росія більше не має наступального потенціалу. Масштабний наступ Росії, який мав розпочатися у лютому, не стався в такому масштабі, про який лякала роспропаганда.

Попри мобілізацію у рф немає прогресу на фронті, російська армія більше не має спорядження і поразка Кремля неминуча.

Це докорінно змінює геополітичне становище Грузії. У країни з’являється шанс використати його  для вступу до НАТО та Євросоюзу, що й зробили країни Балтії на початку 90-х і вирішити питання власних окупованих територій — Абхазії та Південної Осетії.

Колишній міністр оборони Грузії Тіна Хідашелі, вважає, що після поразки Росії шанси Грузії як інтеграцію, і відновлення територіальної цілісності зростають.

«Сьогодні доля Грузії однозначно вирішується в Україні», - цитує її видання Грузія Онлайн.

При цьому Хідашелі закликає не сидіти і чекати, «доки Зеленський виграє війну, а далі все само собою владнається».

«Збереження теми Грузії на порядку денному міжнародних відносин та переговорів щоразу, коли йдеться про рішення територіальної цілісності України, – це наша боротьба. Якщо ми не боротимемося — я маю на увазі політично та дипломатично, — ніхто за нас цього не зробить», - заявила вона.