Хасавюрт — 25-та річниця перемоги чеченців над Росією

Публікації
Анвар Деркач
01 Вересня 2021, 19:00
Анвар Деркач
01 Вересня 2021, 19:00

25 років тому в Чечні після майже двох років кривавих боїв та бомбардувань запанувала тиша. 31 серпня 1996 року в дагестанському місті Хасавюрт представники російської влади і чеченського спротиву підписали угоду, яка поклала край бойовим діям. Закінчилася Перша чеченська війна. Російські війська вийшли з території повсталої республіки.

Від Росії документ підписали секретар Ради національної безпеки Росії генерал Олександр Лебедь і його заступник Сергій Харламов. Від Чеченської республіки Ічкерія підписував Аслан Масхадов, який керував збройними силами Ічкерії, а також віцепрезидент цієї держави Саїд Хасан Абумуслімов. До сьогодні серед живих є лише колишній віцепрезидент ЧРІ, він мешкає у Німеччині.

Масхадов був обраний президентом і загинув під час Другої чеченської війни. Лебедь загинув за нез’ясованих обставин у катастрофі гелікоптера над Красноярським краєм. Професійний розвідник Харламов вийшов у відставку і був застрелений у Москві кілером на вході до під’їзду свого будинку.

Невдовзі після Хасавюрта Рада Федерації РФ заявила, що підписана угода не несе правових наслідків. Це був перший сигнал, що росіяни сприймають угоди як вимушений тимчасовий крок. А вже наступного року мирний договір між Росією та ЧРІ підписали тодішній президент РФ Борис Єльцин та президент Ічкерії Аслан Масхадов. Де-факто Росія визнала незалежність Чечні, договір посилався на міжнародне право.

Першою масштабною військовою операцією тієї війни став штурм російськими військами Грозного. Легко озброєні бійці чеченського ополчення розгромили танкове угруповання росіян. Під час першої війни російською ракетою був вбитий перший президент ЧРІ Джохар Дудаєв. Чеченці вдавалися до рейдів углиб російської території із захопленням заручників, засідок та інших методів партизанської війни проти супротивника, який переважав чисельно і в озброєнні.

Учасник тієї війни Джамбулат Сулейманов у коментарі «Кримським новинам» зазначив, що росіянам тоді не вдалося зламати опір чеченців: була масова підтримка населення, зокрема й фінансами, а у горах лишалися непідконтрольні росіянам території.

Чеченці не поступалися ініціативою, навіть поразки важко назвати поразками, відходили, серйозно пошарпавши ворога, — зазначив ветеран, що нині мешкає у Франції.

Сам Сулейманов через важке поранення коліна був змушений на початку другої чеченської війни виїхати закордон на лікування.

У Першій чеченській війні брали участь українці — добровольці з числа членів УНА-УНСО.

«Нас ніколи там не було більше 30 осіб, але через те, що ми весь час пересувалися з одного населеного пункту до іншого, росіяни стверджували, що українців було 300 чоловік. Наша місія була більшою мірою інформаційною, ми показували, що українці підтримують боротьбу чеченців, ми охороняли журналістів, які висвітлювали війну з того боку», — сказав «Кримським новинам» ветеран бойових дій у Чечні, ветеран російсько-української війни на Донбасі Ігор Мазур (псевдо «Тополя»).

За його словами, бійці УНСО потрапили до Чечні у січні 1995 року, а виїхали з неї у березні того ж року.

Тоді росіяни притиснули чеченців до гірських районів, вони переходили до партизанської боротьби і нам там вже залишатися не можна було, немісцевих легко було вирахувати, — розповів ветеран війни.

А ветеран ічкерійського спротиву Джамбулат Сулейманов не погоджується з українцем.

Партизанська війна почалася на півроку пізніше, після того, як росіяни почали порушувати перемир’я, досягнуте після рейду на Будьоновськ.

Лідер чеченських сепаратистів Шаміль Басаєв (зліва), що стоїть серед заручників у лікарні Буденновська, де разом з ще 70 повстанцями він тримає близько тисячі заручників. Захоплення заручників, в результаті якого загинуло майже 150 осіб, змусило Москву розпочати переговори у першому конфлікті у Чечні, який мав місце з 1994 по 1996 р. ФОТО: AFP

Це була зухвала операція чеченців на чолі з Шамілем Басаєвим. Рейд за межі Чечні змусив до переговорів прем’єра Росії Віктора Чорномирдіна, керівники МВС і ФСБ пішли у відставку. Війна тривала ще рік.

Зазначимо, Перша чеченська війна забрала життя близько 50 тисяч мирних мешканців республіки, бійці спротиву втратили близько трьох тисяч осіб, росіяни – за різними даними від 5 до 15 тисяч лише вбитими, близько 18 тисяч пораненими. А за три роки Росія знову пішла війною на Чечню.