Храмів УПЦ КП в Криму більше, ніж священиків. Архієпископ Климент про те, що в українців на півострові лишилась єдина українська організація – церква

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
22 Листопада 2018, 16:50
Тетяна ІваневичQHA
22 Листопада 2018, 16:50

Тетяна Іваневич

QHA media

Архієпископ Сімферопольський і Кримський Української православної церкви Київського патріархату Климент в інтерв’ю агентству QHA розповів про життя української парафії в Криму та те, як на неї може вплинути надання Томосу 

Українська церква в процесі отримання Томосу про автокефалію. Чи відіб’ється це якимось чином на діяльності української церкви в Криму?

Зараз ситуація стабільна, богослужіння відбуваються. Що буде після того, як буде прийнятий Томос, мені важко сказати. Якщо виходити з логіки дій, які по відношенню до нас можуть бути прийняті тією стороною (Росія – ред.), то загроза є. І в мене страх перед тим, що церква може бути закрита.

Але я спілкувався зі святійшим патріархом Філаретом. Він такої загрози на сьогодні не бачить.

В 2014 році святійший патріарх розповідав з якого боку може бути загроза. Все, що він тоді казав, справдилося. Але через те, що ми були готові, то ми зменшили певною мірою удар, і це дало нам можливість протриматись чотири роки. Тому давайте дочекаємось Томоса, давайте дочекаємось того, яке рішення буде прийняте в Україні і по відношенню до церкви, яка тільки створюється, і по відношенню до тої частини, яка не приєднається до єдиної помісної православної церкви. І тоді вже буде зрозуміло, як будуть події розгортатися далі.

Тобто, ті рішення, які будуть прийняті на «материку», можуть вплинути на ситуацію навколо церкви УПЦ КП в Криму?

Можуть вплинути.

Юристи прогнозують загострення. Хоча, може все обійдеться.

Тому що в принципі на території України влада України буде гарантувати присутність російської православної церкви. Тобто ті, хто не захоче переходити в Українську православну церкву, вони можуть залишитись в Російській православній церкві.

Скільки приходів на території Криму? Наскільки зменшилась за часи окупації їхня кількість?

Зараз дев’ять діючих приходів. Скільки вірян, важко сказати. На богослужіння в суботу приходить багато людей, на свята так само церква повна. Богослужіння ведуться українською мовою. У мене відбулось суттєве скорочення парафій і місць, де ми здійснюємо богослужіння – з 25 ми зберегли 9.З двадцяти священиків, які в нас були, зараз залишилось п’ять, тобто в кількісному плані майже все знищено.

Але ці п’ять священиків постійно звершують богослужіння у всіх дев’ятьох храмах.  Вони діють, і у цих храмах постійно знаходяться люди.

А де саме сконцентровані українські приходи?

Це Північний Крим, Роздольненський район, Первомайський район, Євпаторія – це один пояс; центральна частина – Сімферополь, Сімферопольський і Білогірський райони. Приміром Первомайський район межував з Красноперекопськом і з Джанкойським районом. І у зв’язку з тим, що в Джанкойському районі і Красноперекопську закрилась парафія, люди приїжджають до Первомайського району. Тобто кількість парафій зменшилась, а парафіян збільшилась.Дякуючи Богу, тримаємось. Але тяжко. Психологічно дуже тяжко, фізично тяжко. Священики вже виснажені, люди так само виснажені. Розумієте, коли ти знаходишся весь час в підвішеному стані, то воно гірше, ніж гірка реальність. На превеликий жаль, Крим – це територія з невизначеною подальшою долею. З точки зору законів, які були прийняті там (в РФ – ред.), він входить в кордони Росії, але ж ми прекрасно розуміємо, що з одного боку, адміністративна межа, з іншого – Керченська протока і Крим залишається по суті… Кримом.

У кримських татар є така потужна об’єднавча сила як Меджліс, а що є у українців в окупованому Криму?

Церква, тільки церква. Єдина українська установа, яка діє на території Криму, це Українська православна церква Київського патріархату. Вона ж є і духовним центром, і культурним центром, і етнонаціональним центром.

Які настрої зараз саме у української громади в Криму?

Спокійні. У людей голова зараз болить однією темою: зберегти Церкву. Тобто люди розуміють, наскільки їм важливо мати свою церкву і наскільки їм важливо зберегти її. І тому до тих пір, поки людям це буде потрібно, до тих пір, поки люди приходитимуть на богослужіння і молитимуться, Бог буде допомагати і тримати нас. Бо все залежить від Бога, на все його свята воля.