Крим - Кубань - COVID: рівень захворюваності на півострові в рази менший, ніж в прилеглих російських регіонах. Наскільки це правда і в чому криється небезпека

Новини
Тетяна ІваневичQHA
15 Травня 2020, 14:00
Тетяна ІваневичQHA
15 Травня 2020, 14:00
Тетяна ІваневичQHA

Офіційні цифри захворюваності на коронавірус в окупованому Криму різко контрастують із показниками в найближчих до нього російських областях: в Криму хворих приблизно в десять разів менше, і на стільки ж нижча смертність.

Такий дисонанс викликає, з одного боку, сумніви в правдивості кримських показників. А з іншого - глибоку занепокоєність щодо небезпеки для Криму від сусідства з вогнищем епідемії, яка триває в російських областях. На півострові вже з червня планують пом’якшити карантин, але чи зважають при цьому на ризик від нових спалахів з боку російських «ковідоносних регіонів», наразі невідомо. До того ж зауважимо - Росія знаходиться на другому місці в світі за рівнем  захворюваності на COVID-19. 


Крим в статистиці: незрозумілий позитив або прихований негатив


Перебіг ковід-епідемії в Криму досить млявий і нерівномірний, за винятком трьох різких спалахів. У травні динаміка до зростання кількості нових хворих стала очевидною. Так, станом на ранок 15 травня, на території анексованої Росією АРК виявлено 259 хворих на коронавірус, а у окупованому Севастополі - 135 випадків коронавірусної інфекції. Першого хворого на півострові виявили ще 21 березня. Пік заражень стався 7 травня - 32 нових випадки за добу, з яких 24 людини - це алуштинський обсерватор. Ще два сплески були 27 березня і 6 травня - відповідно 12 та 17 випадків за добу. Днями був ще один сплеск - 12 травня «глава» Криму Сергій Аксьонов повідомив, що зафіксовано 30 нових випадків зараження, причому 22 випадки - в Сакському обсерваторі. 

Понад півтора місяці вірус на півострові був без летальних випадків. Перша смерть від коронавірусу, про яку повідомили офіційно, сталась 7 травня. Друга - 9 травня, третя - минулої доби.

В Севастополі перший випадок ковіду виявлено пізніше, ніж по решті Криму - 10 квітня. Найбільший спалах у цьому анексованому місті стався 30 квітня, коли було виявлено одразу 40 нових випадків за добу. Більше таких сплесків поки не було. Нові виявлення коливались в межах 4-7 осіб за добу. Останні кілька днів нові виявлення знизились до 2 хворих на добу. В Севастополі за весь час зафіксовано 2 смертельні випадки (2 і 3 травня). 

Згідно місцевих прогнозів, пік захворюваності в Криму припаде на 20 травня. Наразі ж на півострові зберігається дуже низький відсоток хворих у відсотковому відношенні до кількості населення: в Криму - 0,01%, в Севастополі - 0,02%

QHA media отримало коментар міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, в якому відзначається, що кримська «влада» мухлює зі статистичними показниками, відтак, ймовірно, приховує випадки заражень та смертей. Окремо наголошується на приховуванні статистики по окупаційному контингенту російських військ.

«Відсутність адекватного контролю над приїжджими з Росії, а також приховування випадків захворювання в окупаційних військових контингентах свідчать про свідоме спотворення і заниження цифр «офіційної статистики».

До речі, міністерство володіє інформацією про 6 випадків смертей: в Криму - 4 і в Севастополі - 2. Мізерна кількість смертей в мілітаризованому місті також наштовхує на думку, що окупаційні адміністрації фільтрують статистику у своїх військових осередках.

Дотичним свідченням, що в Росії та окупованих нею регіонах можуть фальсифікувати дані про наслідки епідемії коронавірусу, є жорстка реакція російського МЗС на розслідування британського видання The Financial Times і американського The New York Times. В них йшлося про те, що смертність від коронавірусу в Москві і Санкт-Петербурзі може бути на 70% вищою від офіційної статистики. Речник МЗС РФ Марія Захарова навіть пригрозила виданням санкціями, аж до позбавлення їх акредитації в Росії, якщо вони не опублікують спростування. В The New York Times вже заявили, що впевнені в точності статті.

Варто також відзначити, що у Росії рахують смертність від COVID-19 не за рекомендаціями ВООЗ. А, значить, і дані лише про п’ятьох померлих від вірусу в окупованих нею Криму і Севастополі цілком можуть бути заниженими.


За Керченським «поребриком» буяє коронавірус


Доволі оптимістичні статистичні показники перебігу коронавірусу в Криму різко контрастують із статистикою в російських регіонах, які знаходяться в безпосередній близькості до півострова. Рівень захворюваність в цих російських утвореннях знаходиться, скоріше, в межах, найвищих по країні. Скажімо, Ростовська область і Краснодарський край входять в ті дванадцять регіонів (з 83-х), де захворюваність перевищила показник в 2 тисячі. Якщо ж порівнювати їх з окупованим Кримом, то в Краснодарському, Ставропольському краях та Ростовській області показники захворюваності вчетверо-вп’ятеро вищі, а показники смертності - взагалі у 7-10 разів. 

Статистика інфікування коронавірусом станом на ранок 15 травня в Криму та Севастополі і в російських регіонах

Всього заражень смертей одужань
Крим 259389
Севастополь 1352 65
Краснодарський край 2218 24 979
Ростовська обл. 220025 629
Ставропольський край 130826 462
Волгоградська обл.  144513407

Така контрастність показників звертає на себе увагу і викликає сумніви щодо їхньої достовірності саме по Криму і Севастополю. Тамтешні російські окупаційні адміністрації полюбляють статистику, яка у вигідному світлі подавала б наслідки їх «господарювання» перед Москвою: негативні показники занижуються, позитивні - перебільшуються. Як бачимо, в українських відомствах вважають, що ця тенденція може поширюватись і на коронавірусну статистику. 

Втім, якщо припустити, що «офіційна» статистика по Криму про низький рівень захворюваності є правдивою, то високий рівень захворюваності на COVID-19 на російській Кубані чи в Ростовській області несе безпосередню загрозу кримчанам. 

Та й Керченський міст суттєво полегшив неконтрольовану «доставку» вірусу на півострів. Місцеві ЗМІ пишуть, що впродовж всього кримського карантину на Керченському мосту функціонує чітка система перевезення нелегальних туристів до Криму з російського боку. Але цілком зрозуміло, що за таких обставин ніхто не виконує вимогу направляти до обсерватору всіх жителів регіонів Росії при в'їзді на півострів.

Крім того Криму може загрожувати черговий спалах епідемії, якщо окупаційна «влада» прийме поспішні і непродумані рішення про зняття карантинних обмежень. Наслідки травневих                           «святкувань» вже починають погіршувати статистику - навіть «офіційну».

Протягом останнього тижня на ТОТ АР Крим кількість інфікованих, згідно з даними окупаційної «влади», збільшилась на 38%, повідомляє Мінреінтеграції. Тож з 12 травня у Криму введено «масочний режим», і режим «підвищеної готовності» продовжено до 31 травня на тлі певних послаблень для господарських суб’єктів. 

У Севастополі режим самоізоляції громадян продовжено до 17 травня, режим «підвищеної готовності» - до 31 травня. Водночас у місті 9 та 13 травня відбувалися масові заходи, що створює небезпеку подальшого поширення вірусу.

А на кримських інформресурсах вже повідомили, що з 1 червня Кубань почне приймати організованих відпочивальників. Притому що в Краснодарському краї останніми днями фіксується спалах захворюваності, який тримається практично на одному рівні: з 4 по 12 травня щодня виявляють 96-99 нових хворих.

Схожі тенденції і в Ставропольському краї, де після незначного спаду на початку травня відчутно зросла кількість нових хворих. А в Ростовській області також епідемія не спадає - там виявлення нових хворих тримається майже на одному рівні, в середньому 85 осіб на дому, а 12 травня зафіксований пік нових випадків - 95 чоловік.

При цьому смертність по цих регіонах також не знижується, тримаючись на рівні в середньому 20 померлих щодня. Тому можна припустити, що транзитом через інфіковану Кубань до Криму поїдуть найбільш ризикові туристи-росіяни. Однак вже зараз кримчани в соцмережах обурюються, що приїжджі оминають обсерватори і не поспішають надягати маски.

Мінреінтеграції ТОТ підтверджує, що попри різке зниження пасажиропотоку до Криму під час травневих свят в порівнянні з минулим роком, фіксуються випадки завезення вірусу з Росії.

Так, за даними окупаційної адміністрації, у перші 10 днів травня кількість пасажирів в аеропорту «Сімферополь» знизилася у 14 разів. Втім, випадки завезення коронавірусу з Росії продовжують фіксуватися не тільки через аеропорт. Зокрема, 14 травня інфекцію виявлено у залізничника, який прибув потягом з Ростову-на-Дону. 


Ризики COVID для Криму - географічні, транзитні, медичні


Повертаючись до Ростовської області, варто відзначити що ситуація з епідемією там цікавить Україну ще й тому, що в ростовському СІЗО знаходиться півтора десятка українських політичних бранців, вивезених з Криму. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова в листі до російської колеги відзначала, що в’язнів у СІЗО не забезпечують медичними масками, одноразовими рукавчиками та дезінфекторами, в тому числі в період їх участі у слідчих діях та судових засіданнях. Адміністрація закладу пропонує їм купувати засоби захисту в тюремних магазинах за власні кошти.

Крім того, Ростовська область межує з окупованою Росією частиною українських Донеччини та Луганщини. І наприкінці квітня повідомлялось, що найбільша кількість хворих в області виявлена в ростовському Донецьку, який розташований у безпосередній близькості від неконтрольованого Україною кордону з ОРДЛО. А моніторингова місія ОБСЄ, яка працює в РФ на  КПВВ в Донецьку і Гуково, час від часу повідомляє про автобуси сполученням з окупованих міст ОРДЛО до окупованих міст Криму, які курсують через неконтрольований українсько-російський кордон і через Ростовську область.

Крім географічно-транзитних факторів впливу коронавірусу на кримчан, негативу додає ще й рівень забезпеченості засобами надання медичної допомоги на окупованій території.

11 травня «очільник» російської окупаційної «влади» у Севастополі Михайло Развозжаєв заявив, що жоден з хворих на коронавірус не підключений до апаратів ШВЛ

Водночас Мінреінтеграції з посиланням на отриману інформацію повідомляє, що для лікувальних закладів міста напередодні надійшли 10 апаратів ШВЛ (виробник - “Уральський приладобудівельний завод”), аналогічних тим, які раніше спричиняли пожежі у лікарнях РФ (9 травня у Москві, загинула 1 особа; 12 травня у Санкт-Петербурзі, загинуло 5 осіб). У період, коли триватиме вивчення причин загоряння, ШВЛ уральської зборки використовувати не будуть.

В світі станом на 15 травня 2020 року коронавірус виявлено у 4 527 814 хворих, померло 303 436, одужало 1 706 366 осіб.

В Україні на цю ж дату зафіксовано 17 330 випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з них 476 летальних, 4473 пацієнта одужало.

В Росії виявили у 263 013 хворих на коронавірус, померло 2425 людей, одужало - 58 321.