«Крим має бути повернутий Україні, а росія піти з усіх окупованих територій», - турецький експерт Бахадир Кайнак

Публікації
Асіф АлієвQHA
03 Лютого 2023, 12:12
Асіф АлієвQHA
03 Лютого 2023, 12:12
Асіф АлієвQHA

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Туреччина зайняла особливу позицію.

Анкара закликала Москву залишити окуповані території, але не приєдналася до санкцій проти Кремля. Політика Туреччини призвела до того, що саме Стамбул став першим і поки що єдиним майданчиком, де в березні йшли переговори між Україною та Росією, а в липні 2022 року в Туреччині були підписані угоди щодо експорту зерна.

Доцент університету Altınbaş Бахадир Кайнак з Анкари розповів QIRIM.News про те, як Туреччина намагається балансувати у відносинах між Києвом і Москвою, чи Туреччина відправить Україні танки "Леопард" і яким бачить майбутнє турецько-українських відносин.

Українські пілоти зараз навчаються керувати бойовими літаками F-16

Як на Вашу думку постачання західних танків змінить ситуацію на фронті?

Це питання, на яке мають відповісти військові експерти, проте я намагаюся стежити за думками фахівців у цій галузі. За кількістю танків у Росії є перевага, але не за їх технологічними можливостями. Безумовно, що західні танки підвищать якість української армії на тлі ймовірної ескалації ситуації на фронті навесні-літа 2023 року.

Досі західні країни, за винятком постачання HIMARS, надсилали в Україну модернізовані варіанти радянської зброї, а тепер йдеться про західні танки 3-го покоління. Всім відомо, що українські пілоти зараз навчаються керувати бойовими літаками F-16.

Фактично те, що Путін називав однією з причин вторгнення в Україну - членство в НАТО, вже відбувається українська армія дедалі більше має озброєння західного зразка. Підсумовуючи, я можу сказати, що нові танки дозволять Україні провести успішну контратаку.

Як ви вважаєте, чому західні країни протягом усього року затримували постачання тієї чи іншої західної зброї в Україну?

Це безпосередньо з різного роду політичним торгом. Наприклад, рішення відправити танки в Україну було прийнято зовсім недавно, а ще тиждень або 10 днів тому в штаб-квартирі НАТО не хотіли цього робити. Тоді американці і німці не могли вирішити, хто перший з них піде на цей крок, Німеччина, як відомо, говорила, що дасть свої "Леопарди" лише після того, як американці відправлять "Абрамси".

США відправили свої танки, а потім Німеччина дала добро на цьому. Тобто постійно відбуваються якісь політичні угоди. Потрібно уточнити одну річ. Україна та країни Заходу мають спільні погляди на деякі аспекти, але натомість у деяких питаннях у них розходяться інтереси. Україна намагається врятувати свої землі, намагається відтіснити ворожу армію. Використовуючи цей конфлікт, США прагнуть послабити Росію та знекровити її.

Подивіться на європейців. З одного боку, вони не хочуть жертвувати Україною, адже напад на Україну — це також напад на Європу. Водночас вони думають про майбутні відносини з Росією, мовляв, подумаємо про постпутинський період. Вони хочуть, щоб Росія залишалася партнером Наприклад, Франція не надіслала Леклерков (колісні танки), але відправила систему ППО Caesar. Це ефективна зброя, але вони не наступальний танк. Іншими словами, у таких рішеннях є політичний торг.

Захід не хоче розвитку Третьої світової війни

Чи погоджуєтесь ви зі мною, що таким чином Захід посилає наступний меседж Росії: мовляв, ми не хочемо війни, так звана війна із Заходом проходить у голові путіна, і як тільки російські солдати покинуть Україну, війна негайно закінчиться?

Так, якщо російські солдати покинуть українську землю, то війні кінець. Загалом Захід не хоче розвитку Третьої світової війни.

Але путін не визнає міжнародно визнаних кордонів України, і на початку війни він мав позицію, що ставить під сумнів саме існування України. Меседж Заходу Путіну полягає в тому, щоб Україна повернулася до кордонів до 2014 року, щоправда, такі країни, як Франція, кажуть, що можна домовитися про майбутній статус Криму. В Англії дещо інша, жорстка позиція.

Чи вважаєте ви, що Туреччина може постачати танки "Леопард" в Україну?

Наскільки мені відомо, танків цього у вашої країни понад 300 одиниць. Ви знаєте, що Туреччина веде свою політику щодо російсько-української війни. Туреччина намагається дотримуватися балансу в політиці. Позиція нашої країни полягає в тому, що Крим має бути повернутий Україні, росія має піти з усіх окупованих територій, ще з 2014 року. Туреччина захищає принцип територіальної цілісності, закріплений у міжнародному праві.

З іншого боку, між Анкарою та Москвою склалися певні зв'язки: комерційні, політичні. Президент Ердоган використовує свої відносини з путіним на користь Туреччини. Наприклад, наша країна відправила Україні безпілотники та бронемашини Kirpi.

Однак я не впевнений, що Анкара надійшле Києву танки "Леопард". Тут ініціативу взяли західні країни. Туреччина підтримує Україну, не викликаючи повної ворожості до путіна. Ми домоглися від Москви відкладення платежу за газ у розмірі 20 мільярдів доларів. Крім того Туреччина проводить пе переговори з росією щодо Сирії. Тобто ми не хочемо Росію повністю перетворювати на стан ворога.

Турецький погляд

Як мені відомо, турецька громадська думка розглядає українсько-російську війну через призму конфлікту між двома слов'янськими країнами. Як ви думаєте, до якої країни ближче симпатії турків?

Це питання не є пріоритетом для Туреччини. Турецька громадськість поглинена проблемою власної безпеки, проблемою РПК (Робітничою партією Курдистану – терористичної організації) та бачить за нею (за терористами) західний альянс.

Іншими словами, якщо запитаєте турецьку громадськість: хто може напасти на Туреччину, хто загрожує Туреччині, на першому місці стоять Сполучені Штати Америки. Оскільки проблема з Америкою зберігається, проблема України стає другорядною. Проблема не в Україні, тобто ось що я насправді намагаюся це пояснити.

На мій погляд, антизахідний настрій також пов'язаний з тим, що турки воювали із західними державами у Війні за незалежність.

І ці настрої відродилися. Під час холодної війни ми були у західному альянсі.

Що підживлює антиамериканські та антиєвропейські настрої в Туреччині, так це так зване курдське питання. Якби це питання було вирішено, Туреччина не мала б такої категоричної неприйнятності Заходу.

Бахадир бей, як Ви оцінюєте посередницьку роль Туреччини у російсько-українській війні?

Критикувати її було б неправильно. У деяких відносинах Туреччина, хоч і продемонструвала свою принципову позицію, тим не стала країною, яка нездатна говорити з Росією безпосередньо.

У цьому сенсі це також може бути корисним. Зрештою, як кажуть американські генерали, ця війна закінчиться за переговорним столом. Існування такої країни, як Туреччина, яка може вести переговори з обома сторонами, є вигідним обом країнам. Існування такого актора, як Туреччина, який розмовляє з обома сторонами, є вигідним для всіх.

НАТО, Туреччина, Україна

На тлі проблем у вступі Швеції та Фінляндії до НАТО, як ви вважаєте, чи погодиться Анкара на вступ України до Північноатлантичного блоку?

Членство України в НАТО – це довгострокова перспектива, її слід відкласти на якийсь час. Нині навіть європейські країни не відразу скажуть на це так.

Щодо Фінляндії, то Туреччина знімає свій протест, а що стосується Швеції, то це питання вирішуватимуть вже після виборів (у Туреччині, намічених на 14 травня).

Яким Ви бачите майбутнє турецько-українських відносин?

У турецько-українських відносинах є багато точок дотику. Обидві сторони знають це.

Особливо у Чорноморському регіоні. Доля України та Туреччини в деяких аспектах схожа: вони продовжать залишатися певною мірою інтегрованими за межами ЄС, але продовжують свою інтеграцію. Після війни я впевнений, що відносини між Туреччиною та Україною ще сильніше зміцняться.