Крим. Мороз. Палац. В якому стані перебуває Хан Сарай перед різким погіршенням погоди на півострові. Нові фото

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
13 Січня 2021, 17:30
Тетяна ІваневичQHA
13 Січня 2021, 17:30

Випадковий твіт невідомого користувача висмикнув з переживань за майбутні хрещенські морози в Києві і нагадав про Крим. Про окупований Крим. Про Ханський палац, стародавні будівлі якого вже третій рік розворушені незрозумілою «реставрацією».  

«З ранку (понеділка) в Бахчисараї йде сніг... Це погана новина тому, що на половині споруд Хансараю немає дахів. Реставрація, йопт», пише користувач твіттера  badbahchi_Phenix

Як свідчить викладене ним фото, над стайнями навіс хоч і є, але він такого гатунку, що  у разі різкого погіршення погоди, навряд чи стане надійним захистом.

При цьому, вже з нинішнього понеділка в деяких районах Криму почалось погіршення погоди - сніг, мокрий сніг, дощ, ожеледь. За прогнозами синоптиків, найближчими днями півострів накриють потужні снігопади, а на вихідні стовпчик термометра може опуститись до 15 градусів морозу.

Зимова негода в окупованому Криму може ще більше посилити негативні наслідки варварської реставрації Бахчисарайського палацового комплексу.

Дудаков: «Ерозія може призвести до руйнування кам'яних куполів Дюрбе та корпусу стайні»


За інформацією щодо нинішніх загроз Ханському палацу «Кримські новини» звернулись до делегата Курултаю, члена уряду АР Крим у 2009 — 2012 рр., активного захисника пам’ятки кримськотатарського палацового мистецтва Едема Дудакова

В спілкуванні Дудаков зауважує, що наразі особливо активних робіт на об’єктах Хан Сараю не ведеться. Досі не завершилась і реставрація головного палацового корпусу. А от недбала підготовка і проведення реставраційних робіт справді і далі загрожує історичним будівлям. Очікувані снігопади та морози лише ще більше погіршать ситуацію на фоні нефахової діяльності «реставраторів».

Свої тези Дудаков ілюструє фотографіями споруд палацового комплексу, які він зробив сьогодні з максимально можливої відстані. 

З’явилась інформація, что частина споруд Бахчисарайського ханського палацу, на яких ведеться реставрація, не мають захисного накриття. А це, перед обіцяними в Криму морозами и снігопадами, викликає побоювання щодо збереження пам'яток. Яка там зараз ситуація? 

Немає захисного навісу над стайнями і до останнього часу не було захисного навісу над Ханськими Дюрбе (мавзолеями). Над куполами Дюрбе раніше була захисна покрівля з оцинкованого металу. Ця покрівля з оцинкованого заліза і виконувала функцію захисту від опадів. В оригіналі, в ханські часи, купола були покриті листами свинцю. Так само, як в 2007 відреставрували дюрбе Діляри Бікеч. Наступним етапом повинні були покрити свинцем і кам'яні купола Ханських мавзолеїв. Але не встигли.

Цієї весни над куполами і над корпусом стайні зняли покрівлю. Все літо нічого не робили. Місяцями дощі проникають всередину будівель. І це, як тепер на Ханській мечеті, призведе до ерозії стін. Найгірші справи з куполами Дюрбе, які все літо і осінь були без покрівлі. Ерозія може привести до руйнування кам'яних куполів.

Щоправда, бачимо, що на куполах Дюрбе недавно відновили покрівлю - знов закрили старими оцинкованими листами. Тільки, знов-таки, не зрозуміло, навіщо тоді розкривали.

Але, якщо подивитись на опубліковані в Твіттері фото, то начебто над стайнями є якийсь навіс.

Це не захисний навіс. Це натягнута на якийсь дерев'яний каркас поліетиленова плівка. При поривах вітру вона рветься. 

(Дудаков демонструє вже власне фото корпусу стаєн з іншого ракурсу, акцентуючи на тому, що будівля практично незахищена)

Фото Едема Дудакова

Каркас з горбиля з плівкою, встановлений над стайнями, звичайно не врятує стіни від вогкості і вологи. Так само вони (реставратори) працювали на Великий Ханський мечеті. І в результаті вся вода через пориви потрапляла всередину мечеті. Результат буде той же що і з Хан Джамі - ерозія стін.

Захисний навіс виконують з цілісного каркасу з надійним покриттям. Він повинен виступати не менш ніж на 3 метри від будівлі, що реставрується, щоб виключити потрапляння опадів на стіни і у внутрішні приміщення.

Якщо до ерозії від дощів додається ще й мороз - це спричинює якісь додаткові руйнування (пошкодження)?

Так звісно. Утворений лід в мікротріщинах і стиках призводить до збільшення тріщин і розривів стиків кам'яної кладки куполів (Дюрбе). Якщо не вжити відповідних заходів, це призведе і до руйнування.

Чому південна галерея Хан Джамі (Ханська мечеть) вся покрилася тріщинами? Це результат ерозії, нестійкості основи будівлі через вологу, яка дісталась до неї у великій кількості. Крім того, рясна волога привела до усадки основи галереї і стін Хан Джамі. Через значну кількість вологи, що проникла під підмурівок південного мінарету, тріщина, яка була зафіксована ще на початку двотисячних років, збільшилася в кілька разів. І тепер Південний мінарет (мечеті) в аварійному стані. А все тому, що технологія реставрації була порушена

Факторів впливу кілька, а все почалося через відсутність захисного навісу до розбору покрівлі Хан Джамі. Спочатку розвантажили стіни Джамі, знявши повністю дах. Це призвело до зрушення фундаменту мінарету. Фундаменти мінарету і мечеті різні, але пов'язані пластами грунту. А потім всі ці фундаменти рясно взяли вологу. Далі завантажили знову дах, а стіни і мінарет просіли через ерозію грунту основи. Ось і результат. Тому на Хан Джамі роботи по оздобленню досі не розпочато.

Що зараз можна і треба зробити, щоб зменшити вплив погодних умов на ті об'єкти, про які ви згадали?

Потрібно виконати захисні навіси не тільки над куполом Дюрбе, а ширше, щоб зменшити доступ вологи до підвалин мавзолею. Адже там навесні робили розкопки по всьому периметру і на значну ширину. Значить крихкий грунт буде провідником вологи до фундаменту.

А щодо підходів власне до реставрації - щось змінилось чи об’єкти Хан Сараю і далі продовжують перетворювати в «новодєл»?

Бібліотечний корпус покрили сучасним кровельно-ізоляційним матеріалом. Питання - як вони будуть кріпити черепицю «татарку»? Якщо знову підуть по варіанту з іспанською черепицею, то це кінець Ханського, як пам'ятці архітектури (на Ханській мечеті так звану «татарку» – черепицю ручної роботи, «реставратори» замінили на сучасну іспанську черепицю. - ред.). Крім того, старі стіни, які були здавна побілені вапном по вапняному розчину -  відштукатурили сучасною шпаклівкою. Звичайна дешева стилізація і нічого від реставрації (демонструє зроблене сьогодні фото бібліотечного корпусу).  

Фото Едема Дудакова

* * * Як видно на фото, наразі в Бахчисараї пасмурно, за прогнозом, сьогодні обіцяють дощ, а з четверга - різке зниження температури, яке триматиметься щонайменше тиждень.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу OUzjnaVsstafSIN5RuI66DapMjMxJ5cTWx58rMJ-mKxO4-tlauZBxmYuLU0gcpdjxW99kjFwxZ42U6baKmBH1vIDMmltTHuaFuoFmruEg1xbbtjEsfhNMnnF6-YGb4fEQ8AHmM2f

Будівлі Бахчисарайського палацового комплексу, згадувані в матеріалі:

5 - Велика ханська мечеть (Біюк Хан Джамі) з мінаретами;

7 - Мавзолей «Північне дюрбе»;

8 - Мавзолей «Південне дюрбе»;

10 - Стайні;

11 - Бібліотечний корпус.

Нагадаємо,наприкінці 2017 року російська окупаційна влада розпочала на об’єктах Хан-Сараю протиаварійні і реставраційні роботи. Їх кошторис склав 1,6 млрд. рублів, і вони досі не завершені. Українські експерти одразу охрестили роботи псевдо-реставрацією та варварським ремонтом, які спричинять втрату історичної ідентичності пам’ятки та перспектив внесення її до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО. Претензії викликало залучення до робіт компаній, що не мали досвіду реставрації історичних пам’яток, та їхні, далекі від реставраційних, методи роботи.