Українські військові експерти, так само як і американські, вказують на високу вірогідність серйозного загострення на українському півдні вже цього літа або у вересні. При цьому акцентують, що Росія насправді переймається не гуманітарними проблемами кримчан, а намагається забезпечити водою, в першу чергу, свій військовий контингент на півострові.
Голова спостережної ради Фонду «Майдан закордонних справ», головний редактор сайту «BlackSeaNews» Андрій Клименко в коментарі QHA media зазначив, що йтиметься не про «велику війну», а, скоріше, про локальний конфлікт із застосуванням, перш за все, сил спецоперацій, десантників, спецназу морської піхоти, військового спецназу, точкові десанти на узбережжя, захоплення зненацька конкретних об'єктів з їх подальшим утриманням тощо.
Наявні фактори свідчать, що Росія не відмовляється від агресивних намірів щодо України. Притому що пандемія коронавірусу потужно вдарила по всім країнам і змінила плани всіх, і РФ в тому числі. Клименко назвав основні чинники, які свідчать про вірогідність активізації російської агресії на півдні України:
- Росія, на відміну від НАТО, не відмінила жодного військового навчання в Чорноморському регіоні. Більше того, їхня кількість значно зростає. При цьому НАТО майже втричі скоротило кількість візитів своїх кораблі до Чорного моря: за перші 5 місяців 2019-го було 13, а в 2020-му - 5. Тобто патрулювання Чорного моря кораблями НАТО майже припинилося, а РФ посилює військово-морську активність.
- Гігантські командно-штабні навчання «Кавказ-2020», заплановані на вересень, також не відмінено, їхня підготовка триває.
- Новий фактор - газово-нафтова криза, яка кожного дня робить РФ слабкішою, але при цьому росіяни жодної копійки не взяли з військових видатків.
На думку Клименка, на тлі погіршення ситуації в Росії, тамтешня влада може вдатися до звичного інструменту відвернення уваги народних мас від внутрішніх проблем - «маленької переможної війни». Тим більше, цього року через пандемію у Росії не вийшло нагнітання істерії навколо «побєдобєсія». І початись все може з російської провокації проти своїх.
«Росія не може не розуміти, що під час економічної кризи та критичного падіння рейтингу Пу (президента Путіна), їм потрібні нові активні дії. Ось тут вони й можуть бути. Путін та його кліка підуть на все, щоб утриматися у влади. Не можна не розглядати вариант, що саме під час навчань «Кавказ-2020», або перед ними, відбудеться щось, що стане «казус беллі» (привід до війни - прим. ред.) Скажімо, випадково невідома ракета потопить російський корабель, який не шкода. А в РФ скажуть, що це українські морські «котики», навчені американцями, наробили», - припускає експерт.
Полегшити агресію для Росії можуть сприятливі зовнішні обставини. Так, внаслідок пандемії коронавірусу різко знизилася діяльність міжнародних організацій, в тому числі безпекових, включаючи НАТО - зустрічі, саміти, штабні тренування не проводяться, ОБСЄ не засідає тощо. Тобто у разі чого швидкого реагування, як до пандемії, може не статись. Крім того восени відбуватимуться президентські вибори в США, які також відвертатимуть увагу цієї країни від зовнішніх подій. Також певну роль може відігравати охолодження в стосунках Росії і Білорусі.
Широкому загалу відомі деякі сценарії нової російської агресії з моря: суходольний коридор на Крим із захопленням інфраструктури, яка допоможе забезпечити Крим водою; велике просування внаслідок десантної операції із відрізанням України від моря від Придністров'я до східного кордону; локальна атака на північ від Криму для захоплення вузла, який дозволить керувати Північно-Кримським каналом.
В Майдані закордонних справ не відкидають цього переліку, додаючи до нього ще можливість захоплення російським десантом острова Зміїний, де-факто морську блокаду перевезень до/з портів Одеського, Миколаївського та Херсонського регіонів (перевірки під приводом безпеки захоплених платформ Одеського родовища), демонстраційне морське мінування (міни-«хлопавки» для залякування судновласників), а також удар по Очаківській базі ВМС на Миколаївщині.
Водночас, Андрій Клименко наголошує, що українські військові розуміють потенційні небезпеки і тренуються їм протидіяти:
«Наші військові проводять досить часто навчання з подібними темами (відбиття десанту тощо) - і немало. Тобто військові на 200% розуміють загрози і відпрацьовують протидію».
Цілком ймовірно, що під задекларованим «гуманітарним» приводом врятувати кримчан і дати їм дніпровську воду, Росія спробує розширити свою військову експансію в чорноморському регіоні, реалізувати більш масштабний сценарій по подальшій окупації України для її остаточного ослаблення і введення під контроль РФ. Клименко підкреслює, що насправді для Росії питання відновлення водопостачання до Криму - не гуманітарне, а військове інфраструктурне питання. В тому числі тому Росія розглядає можливість його вирішення військовими методами. Крім того, говорячи про Крим, зараз треба враховувати, що його мілітаризація з боку РФ стала загрожувати не лише Україні.
«Окупація Криму триває вже надто довго. За цей час відбулася дуже принципова зміна: окупований Крим перетворився на загрозу – плацдарм для військової експансії РФ не тільки на материкову частину України, а й на Південну Європу, Туреччину, Близький Схід та Північну Африку. Це треба зупинити, поки ще є час. В тому числі «Новим Кримським пакетом санкцій». Це можливо», - підсумовує експерт.