Кризовий менеджер у скрутні часи або Хто такий Рустем Умєров

Публікації
Асіф АлієвQHA
04 Вересня 2023, 14:58
Асіф АлієвQHA
04 Вересня 2023, 14:58
Асіф АлієвQHA

У неділю, 3 вересня Володимир Зеленський офіційно анонсував відставку міністра оборони Олексія Резнікова та запропонував Верховній Раді України обрати на цю посаду голову Фонду Державного Майна України Рустема Умерова.

Наступник Резнікова — 41 річний кримський татарин.

Його батько інженер-технолог Енвер Умєров, а мати інженер-хімік Мер'єм Умєрова виходці з Алушти. 18 травня 1944 року сім'я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з історичної батьківщини Криму до Центральної Азії.

Фото: goloszmin

Там у місті Булунгур, Самаркандській області Узбекистану і народився Рустем. Після 50 років в депортації у вигнанні та початку репатріації кримських татар наприкінці вісімдесятих та на початку дев'яностих років минулого століття сім'я Умєрових змогла повернутися на історичну батьківщину в український Крим.

До "великої політики" та публічности, Рустем Умєров здобув гарну освіту та побудував успішну кар'єру.

Він закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей Міністерства освіти й науки АРК, був стипендіатом «Програми обміну майбутніх лідерів (FLEX), США». У Національній академії управління він здобув диплом бакалавра за спеціальністю «економіка» і магістра за спеціальністю «фінанси».

Другу вищу освіту Умєров здобув в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут імені І.Сікорського за спеціальністю – інформатика та інформаційні технології.

Після закінчення університету він став засновником «Фонд розвитку Криму» і протягом п'яти років, займався цим суспільно-політичним проєкто.

Свою професійну кар'єру Рустем Умєров розпочав в компанії lifecell, де з 2002 по 2010 роки керував напрямками юридичної підтримки та логістики. Займаючись водночас інвестиційною діяльністю, він разом з братом Асланом Омєром Киримли у 2013 році заснував інвестиційну компанію ASTEM і благодійний фонд ASTEM Foundation.

Компанія управляє інвестиціями у сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури. Благодійний фонд, гаслом якого є "Натхненні для кращого світу!", проводив ряд проєктів в галузі освіти, медицини, науково-технічній сфері, проте з початком широкомасштабної агресії Фонд допомагає вимушеним переселенцям, бере участь у проєкті "Годуємо країну" та проводить реалізацію найбільш амбітного проєкту "100 машин для перемоги".

Разом з професійною кар'єрою Умєров був делегатом Курултаю кримськотатарського народу п'ятого (2007 рік) та шостого (2012 рік) скликань. Протягом чотирьох каденцій народного депутата, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва він був його помічником.

У 2019 році партія "Голос" напередодні парламентських виборов представила свій виборчий список, де Умеров зайняв 18 місце. З того часу прізвище Умєров почало бути відомим в українському політикумі. На порядку денному в Раді дев'ятого скликання гострою потребою стало прийняття важливих для кримських татар законів, яких лобіювали Мустафа Джемілєв, Ахтем Чийгоз та Рустем Умєров.

1 липня 2021 року був ухвалений закон "Про корінні народи України".

В інтерв'ю BBC Умєров заявив:

"Визнання кримських татар, караїмів та кримчаків корінними народами України спрощує використання міжнародно-правових інструментів захисту осіб, що нині зазнають утисків окупаційної влади у Криму".

Будучи кримським татарином Умєров виступав за прийняття закону "Про статус кримськотатарського народу", після ухвалення якого залишаться внести відповідні зміни до Конституції у розділі про Автономну Республіку Крим.

Серед виконаних в Раді Умєровим передвиборчих обіцянок в Раді є надання доступу військовим до всіх військово-медичних закладів для лікування, створення простої та ефективної процедури цивільної конфіскації у чиновника награбованого майна, викорення академічної недоброчесності, провадження систему виборів за відкритими списками тощо.

Умєров був обраним секретарем Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

З грудня 2020 року він став співголовою депутатського об'єднання "Кримська платформа", а у 2021 році указом президента України Володимира Зеленського нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.

З початком повномасштабного вторгнення Рустем Умєров був включений до складу української делегації на переговорах з Росією. В перші дні та тижні війни вся Україна покладала надії на мирні перемовини з РФ.

Разом з головою фракції «Слуга народу» Давидом Арахамією, міністром оборони України Олексієм Резніковим, радником керівника Офісу президента Михайло Подоляком, першим заступником голови делегації України у Тристоронній контактній групі Андрієм Костіним і заступником міністра закордонних справ України Миколою Точицьким групі була поставлена задача негайно припинити вогонь та відвести війська РФ із території України.

Умєров брав участь у всіх раундах переговорів та домовленостях про експорт українського зерна Чорним морем.

У вересні 2022 на засіданні фракції "Слуга Народу" представили кандидата на посаду голови Фонду державного майна України (ФДМУ) : ним став Рустем Умєров.

Одна з ключових державних інституцій потрапила до скандалу ще у березні милого року, коли САП і НАБУ повідомили про підозру колишньому Голові Фонду державного майна (ФДМУ) України Дмитру Сенниченку. Правоохоронці розкрили схему діяльності злочинного угруповання, яке протягом 2019 – 2021-рр заволоділо більш ніж 500 млн грн коштів "Об’єднана гірничо-хімічна компанія" та "Одеський припортовий завод".

На новій посаді Умєров запровадив такі необхідні заходи як мала приватизація, яка лише за сім місяців поточного року додала до бюджету майже 2,1 млрд грн, Фонд держмайна повністю виплатив заборгованості із зарплат понад 6 тисячам працівникам 12 підприємств, за майже рік відновлення малої приватизації близько 400 підприємців купили у держави занедбані об’єкти, ФДМУ запровадив нові інвестиційні продукти — Суверенний фонд, Земельний банк, Фонду нерухомості та Made in Ukraine.

Успіх на посаді голови Фонду державного майна закріпив за Умєровим імідж кризового менеджера. Підвищити ефективність ФДМУ під час війни було нелегким завданням, але можливим для Умєрова.

Як вважають експерти тепер перед Умєровим стоїть задача вирішати проблеми, за яку частіше критикували Резнікова: скандали у закупівлях для потреб армії, що проводилися міністерством оборони та налагодження постачань систем західної зброї, в якому, мовляв, винен не лише Захід.

Як показала практика, Умєров здатний справитися з новими викликами, а Україні сьогодні потрібні люди, які під час війни спроможні робити все аби наближати перемогу.