Міграційна служба хоче видворяти...

Публікації
Анвар Деркач
26 Червня 2022, 02:04
Анвар Деркач
26 Червня 2022, 02:04

Державна міграційна служба разом з поліцією затримуєть та домагається видворення іноземців. Йдеться не про випадкових економічних мігрантів, а про волонтерів і добровольців, які підтримують Україну у війні з агресором.

24 червня у Києві на вокзалі співробітники поліції затримали білоруску Анісію Казлюк. Вона приїхала зі Львова.

Затримали на виході з поїзда, стандартна процедура для прибуваючих. Побачили білоруський паспорт, відправили пробити по базах прикордонній та поліцейській, коли зрозуміли, що до мене ніяких претензій немає, співробітниця викликала на мене наряд. Вони були відвезли в Державну міграційну службу. Спочатку кілька годин тримали в поліції. А потім відвезли на Ольгінську 3, до міграційної служби», - розповіла Анісія QIRIM.News.

Вона розповіла, що за прострочений час перебування в Україні їй пообіцяли примусове видворення і максимальний штраф. Коли ж білоруська волонтерка попросила надати їй адвоката та висловила бажання звернутися до української влади за статусом біженця, до неї вийшов співробітник міграційної, який не назвався. Натомість почав кричати, що з Білорусі летять ракети.

Він кричав, що говоритиме зі мною інакше, погрожував мені фізичною розправою, все це відбувалося в присутності двох поліцейських і двох співробітників міграційної служби, які ніяк не реагували, хоч я просила ( відреагувати), - додала Казлюк .

Координатор Free Belarus Center Паліна Бродік каже, що Анісія Казлюк не змогла вчасно продовжити своє легальне перебування в Україні. Адже міграційна служба не приймала іноземців, які зверталися до регіональних управлінь ДМСУ, щоб продовжити термін свого перебування.

Білоруська активістка Паліна Бродік стикнулася з шістьма випадками сваволі ДМСУ проти її земляків

Існує негласне рішення позбуватися громадян Білорусі, – стверджує Бродік із посиланням на неофіційну розмову з українським високопосадовцем.

Допомогти білорусам в таких обставинах складно. Адже формально все в рамках закону.

Вони перевищили термін посвідки на проживання., а відтак порушили закон , мають сплатити штраф і залишити країну. Але ж причина порушення термінів в тому,,,, що коли вони приходили для своєчасного продовження, в ДМСУ відмовлялися приймати документи…..На притулок (документи) також не приймають, – зазначила Паліна Бродік.

Free Belarus Center опрацював вже 6 таких випадків, але до них продовжують звертатися люди з подібними кейсами.

В Білорусь Анісія Казлюк повернутися не може через загрозу тюремного ув’язнення за сфабрикованим звинуваченням. Правозахисна діяльність лукашенківськими спецслужбами трактується як «екстремістська». А волонтерська діяльність Анісії в Україні може стати додатковою обтяжуючою обставиною.  QIRIM.News спробувала отримати коментар у співробітників відділення Державної міграційної служби, що по Ольгінській,3 у Києві. Проте, там ніхто не відповідав на дзвінки. Білоруську активістку відпустили після втручання офіційного представника в Україні лідера білоруської опозиції Світлани Тіхановської. Він підтримуватиме Казлюк і надалі. Проте, не виключено, що білоруській активістці доведеться виїхати з України в третю країну.

Подібні історії трапляються не тільки з волонтерами, але й з добровольцями, які воюють за Україну. У червні в Чернівцях був затриманий боєць одного з підрозділів київської територіальної оборони Асламбек М. Він просить не оприлюднювати його прізвище з міркувань безпеки, в Чечні, під російським контролем, залишаються його родичі. QIRIM.News  має документи, які підтверджують участь Асламбека в теробороні одного з районів Києва. Чеченця звинувачують в незаконному перебуванні в Україні. Ситуація парадоксальна: ветерана першої російсько-чеченської війни переслідують за нелегальне перебування на території України, а перед тим позбавили його можливості виїхати за кордон, щоб оновити посвідку на тимчасове проживання. Тільки так можна подати заяву на продовження до міграційної служби. Але  термін дії російського закордонного паспорта збіг. Та й сам паспорт знаходиться в поліції. Асламбек включений до сумнозвісного санкційного списку Ради нацбезпеки і оборони як «кримінальний авторитет». Він є фігурантом судової справи про викрадення людини, але оскільки розгляд в суді триває майже п’ять років, суддя звільнив його під заставу.  Міграційній службі Івано-Франківщини посвідчення бійця тероборони виявилося замало для ідентифікації особи. Тому зараз чеченець – за колючим дротом пункту тримання нелегалів. Як збирається міграційна служба ідентифікувати Асламбека – за запитом до Росії чи ще якось – невідомо.

Міграційна служба під патріотичними гаслами діє на шкоду воюючій країні
Олексій Скорбач констатує: ДМСУ проводить шкідливу для країни міграційну політику

Адвокат Олексій Скорбач, який спеціалізується на правовій допомозі шукачам притулку, не здивований діями міграційної служби у двох згаданих історіях.

Міграційна служба, на жаль, давно є організацією, яка переслідує іноземних правозахисників, активістів, журналістів. І я думаю, що переслідування білорусів-волонтерів, які у більшості є лише жертвами режиму лукашенка - це початок. Потім влада України (а міграційна служьа України не ініціатор, а тільки виконавець волі мвс, сбу та офісу Президента) стане переслідувати комбатантів (через відмову надавати право жити після служби, відмовляти в громадянстві відмовляти у поєднанні з родиною). Міграційна політика і міграційна служба не змінилися за останні 15 років, – наполягає адвокат, який має досвід роботи в ДМСУ.

Міграційна служба не коментує дії своїх співробітників щодо іноземних волонтерів і добровольців. Санкційний список, в якому перебувають і чеченські добровольці, дотепер лишається чинним. Він передбачає примусове видворення, а для розшукуваних Росією та іншими диктаторськими режимами – екстрадицію в країни походження.