Морози в Україні. Як це вплине на хід бойових дій?

Публікації
Асіф АлієвQHA
09 Січня 2023, 18:00
Асіф АлієвQHA
09 Січня 2023, 18:00

На заміну доволі теплому грудню в Україну йдуть січневі морози. Військові аналітики попереджали, що саме така погода сприяє наступальним діям взимку.

Як пише українська служба BBC, після звільнення правобережжя Херсонщини 11 листопада лінія фронту в Україні майже завмерла.

На Півдні війська противників розділяє Дніпро, на Запорізькому напрямку тривають артилерійські дуелі. Щоправда, російські сили, зокрема ПВК "Вагнер" ще пробують наступати біля Бахмуту і Соледару на Донеччині, але українська влада заявляє, що без успіху.Натомість Збройні сили України наблизились впритул до важливих центрів російського опору на Луганщині - містечок Сватове і Кремінна. Стрімкі прориви бронетехніки сторін зупиняє достатньо вогка як для зими земля в цьому регіоні.

Однак, з 8 січня на Схід України насуваються морози. Вже 9 січня, за даними Українського гідрометеоцентру, біля Бахмуту буде до -15 градусів вночі, біля Сватового -14.Це може суттєво вплинути на подальший перебіг війни.

Зимова тактика

В 1993 році Корпус інженерів армії США випустив книгу, в якій докладно описувалися особливості ведення бойових дій сухопутних сил в зимовий час. Її автор - Джордж Свінцов, уродженець Росії, був інтернований під час Другої світової війни до Німеччини, а потім переїхав до США. Згідно з поширеною точкою зору, взимку активність бойових дій вщухає.

Однак, як пише Джордж Свінцов, оскільки зима ускладнює дії обом сторонам на фронті, та, яка почуватиметься впевненіше, чиї військові будуть більш підготовлені, має скористатися перевагою.

"Утримання та контроль над територією означає стабільність. Взимку це означає нерухомість. А нерухомість взимку - відкладена поразка, в якій територія втрачає свою стратегічну цінність", - йдеться у книзі.

Єдиний продуктивний підхід у такій ситуації, за його словами, діяти якомога гнучкіше, не побоюючись втрачати якусь частину території.

"Фактор гнучкості важливий як в обороні, так і в наступі. Можна атакувати, навмисне пропускати противника (наприклад, у Сталінград), бити у фланг, захоплювати і негайно використовувати вороже озброєння, боєприпаси та техніку - це все обов'язкові прийоми, які ведуть до успіху ", - пише він.

При цьому, визнає американський автор, зимовий наступ можливий за п'яти-шестикратної переваги в живій силі. Якщо такої переваги немає у співвідношенні сил на великій ділянці, її треба створити локально.

Час для наступу?

"Очікуємо на інтенсифікацію бойових дій. Вдарили морози, вночі до -17, наша важка техніка, нарешті, зможе просуватися вперед швидше", - заявив 8 січня очільник Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.

Водночас, він зауважив, що така погода може сприяти, як українській стороні, так і російській. За словами Гайдая, зараз російська армія перекидає сили з Бахмутського напрямку на Кремінну.

Українські війська ведуть бої вже за 5 км від цього міста на Луганщині і намагаються взяти його в оточення, перерізавши шляхи постачання з Сєвєродонецька і Сватового.Про можливу підготовку наступу росіян повідомляє головне управління розвідки міноборони України.

Так, в інтерв'ю італійській Corriere della Sera представник ГУР Вадим Скібіцький заявив, що Росія на фоні зниження температури готує новий ракетний удар по українській енергетичній інфраструктурі, а також спробує наступати на деяких напрямках на Сході.

"Ми бачимо посилення тиску в Донецькій області… Ймовірно, вони почнуть новий наступ і на Запорізьку область. А на харківському напрямку спробують зупинити наш контрнаступ. І намагатимуться утримати позиції в Херсоні, де нарощують оборону, а також на особливо стратегічному для них Кримському півострові".

Радник Офісу президента Олексій Арестович впевнений, що саме Росія першою проведе наступальну операцію. Оскільки Україна не встигає накопичти сили і засоби, щоб атакувати найближчим часом.

"Через темпи поставок ми не встигаємо накопичити раніше, ніж вони зроблять цей наступ", - сказав він в інтерв'ю Марку Фейгіну.

Арестович прогнозує спроби російського наступу на харківському і запорізькому напрямках.

Як повідомляє The Wall Street Journal, армії двох країн готуються до невблаганної погоди та коротших днів зими. Все це вплине на здоров’я та моральний дух військ, зменшить ефективність зброї та датчиків збору розвідувальної інформації, а ще посилить матеріально-технічні труднощі утримання солдатів поле.

Зимова війна — подвійний виклик

Микола Бєлєсков, науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, урядового мозкового центру в Києві, вважає, що це буде випробуванням для двох сторін та здійснювати наступ в -15 градусів буде проблемою для України та росії.

“Наземна війна взагалі дуже складна. Зимова війна — подвійний виклик”, — сказав він.

У першу чергу зима вдарить по тилу. Готуючись до неї Росія стала атакувати українські електростанції та теплоцентралі, а також перекрила постачання енергоресурсів до Європи. У такий спосіб Москва сподівається, що європейці переконають уряди зменшити допомогу Україні через холод і дискомфорт.

Бен Баррі, фахівець із сухопутних війн з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, додав, що холод, ймовірно, уповільнить темп бойових дій. Проте, “якщо будь-яка сторона хоче воювати, вона може продовжувати воювати”.

Напередодні холодів Україна звернулася по допомогу до партнерів, аби вони передали запаси на зиму. США надали десятки тисяч одиниць спорядження для холодної погоди, а тисячі одиниць надсилають Канада, Болгарія та інші члени НАТО. В Україні ж закликають жертвувати гроші на “зігрівання збройних сил”.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що допомога буде націлена на зимовий одяг, генератори, намети і все те, що потрібно українським силам протягом зими.

На фронт Росія стала залучати підкріплення з мобілізації, яке часто погано навчено. Кремлівські блогери активізують краудфандингові кампанії для додаткових закупівель зимового спорядження, а для президента володимира путіна показують тренувальні табори, де офіцери демонструють новобранцям спорядження для холодної погоди.

Взимку українським солдатам буде важче ховатися. Здебільшого на сході України ведуть артилерійську війну. Вона передбачає, що бійці ЗСУ мають швидко переміщуватися в інше місце, поки ворог не завдав удару туди, звідки були випущені снаряди. На снігу сліди техніки будуть помітні, тому за ними можна буде точно визначити місце руху солдатів. Ще багаття зробить захисників помітніше, а відсутність листя на деревах ще більше викриє їх.

Тільки в рекламі російське обладнання працює при мінус 20

Науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Бєлєсков зауважив, що не вдасться воювати за методами, якими користуються навесні і влітку. За його словами, будуть розроблені нові стратегії та методи, аби боротися в нових реаліях.

У Кремлі сподіваються, що зима і холод допоможуть їхній армії, як це було під час відбиття військ Наполеона і Гітлера. Проте цього разу Росія виступає як агресор, а не той, хто обороняється.

Взимку 1939-1940 років СРСР вдерлася до Фінляндії, але останні були краще оснащені до холоду, ніж загарбники, і знали місцевість. Сучасні підрахунки стверджують, що радянські втрати в 10 разів перевищували втрати фінів. Утім врешті Фінляндія капітулювала. Під час зими 1941 року радянські війська краще скористалися ситуацією, коли бруд замерз у другій половині листопада, ніж німці.

За словами командира батальйону “Дніпро-1” Нацгвардії України Юрія Берези, кожного з 1 500 бійців під його командуванням озброюють запасними парами черевиків і теплими ковдрами. Він наголосив, що зима це спершу мокрі черевики та шкарпетки, тому до цього слід готуватися.

На околицях Слов’янська, де є вирита мережа окопів, вже є великі запаси дров і печей. Командир почав воювати проти Росії з 2014 року. Юрій Береза зазначив, що на сході України температура може опускатися до мінус 20 градусів за Цельсієм, поки на півдні зима як правило м’якша.

“Тільки в рекламі російське обладнання працює при мінус 20 градусах. Наше працює краще, але насправді все сповільнюється, і нам потрібно додаткове паливо та масло, щоб переконатися, що наше обладнання не виходить з ладу” – сказав він.