Музей кримськотатарської культури — ключова мета програми «Культура Криму»

Публікації
Асіф АлієвQHA
10 Лютого 2021, 18:45
Асіф АлієвQHA
10 Лютого 2021, 18:45

9 лютого Український культурний фонд (УКФ) спільно з державним підприємством (ДП) «Кримський дім» і державною установою Ukrainian Institute — Український інститут розробили окремий лот програми «Знакові події» — «Культура Криму».

Він покликаний забезпечити збереження та промоцію культури корінних народів Криму (кримських татар, кримчаків і караїмів) завдяки реалізації масштабного культурно-мистецького проєкту, що має стати знаковою подією для суспільства.

В ексклюзивному коментарі «Кримським новинам» заступник директора Українського інституту Алім Алієв зазначив, що основна суть лоту — створення масштабного,  з різними секторами культури, освіти виставково-музейного проєкту в приміщенні «Кримського дому».  

Загальний бюджет лоту складає 10 мільйонів гривень, тобто мінімальна сума гранту — 5 мільйонів гривень, а максимальна —  10 мільйонів.

Говорячи про механізм відбору заявок, Алієв зазначив, що він дуже простий та абсолютно типовий, як зазвичай відбувається в рамках Українського культурного фонду.

Тобто люди надсилають заявки на електронну скриньку, виконавши всі умови конкурсу. Потім вони проходять технічний відбір. Далі експертна комісія читає їх і проставляє бали. Після цього визначається переможець лоту, — пояснив він.

Як зазначають в Українському інституті, лот «Культура Криму» покликаний підтримувати комплексне та ретроспективне осмислення культури Криму. Відбуватися це має через мистецтво і формування візії — «майбутнього культурного ландшафту Криму з наголосом на нерозривність культурних зв’язків».

Лот закликає зберегти, розвивати та репрезентувати культурне розмаїття Криму, зокрема кримськотатарської культури. У цьому сенсі особливе значення має створення музею кримськотатарської культури.

Як пояснив Алієв, в Україні ніколи не було і досі немає жодного подібного музею.

Ми, власне, прийняли рішення, що музей має бути створено. Готові взятись за цей проєкт повністю або  частково, залежно яким він буде, та промотувати його в тому числі й за кордоном. Тобто демонструвати світові культуру кримських татар, караїмів, кримчаків, — сказав заступник директора Українського інституту.

Як повідомила «Кримським новинам» заступник директора ДП «Кримський дім» Айше Умерова, проєкт створення кримськотатарської садиби планують створити на території Національного музею народної архітектури та побуту України (музей у Пирогові).

Зараз там представлені усі регіони України, за винятком Криму. Перемови з керівництвом музею проводять «Кримський дім» і низка інших організацій. Уже виділено ділянку. Наразі шукаємо фінансування для цього культурного проєкту, — пояснила вона.

Умерова додала, що «Кримський дім» спільно з УКФ та Українським інститутом оголосили лот «Культура Криму», який також передбачає створення масштабної виставки, пов'язаної з кримськотатарською культурою. Експонати виставки, які покажуть у «Кримському домі», згодом  передадуть до Пирогова.

Таким чином, ми починаємо збирати колекцію для майбутнього музею, — сказала вона.

У музеї у Пирогові «Кримським новинам» підтвердили, що директор «Кримського дому» Ахтем Сеітаблаєв веде перемовини з керівником музею Оксаною Повякель.

Все перебуває в стадії проєкту та розробки. У нас є на території музею експозиції з півдня України — миколаївська та херсонська, але кримськотатарської немає, проте планується,  — додали в музеї.