На часі війна блокад? Чому Росію сполохала участь України у військових навчаннях Туреччини «Dogu Akdeniz 2021»

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
12 Травня 2021, 19:15
Joint Maritime Course (JMC) exercise. Pictured is a Carrier Group containing (L-R) British Ship HMS WESTMINSTER, Turkish ship TCG ORUCREIS, American Ship USS MCFAUL and British Aircraft Carrier HMS ILLUSTRIOUS.
Тетяна ІваневичQHA
12 Травня 2021, 19:15

Українські Військово-Морські сили (ВМС) восени вперше візьмуть участь у навчаннях ВМС Турецької Республіки Dogu Akdeniz 2021 («Східне Середземномор’я-2021»). На цю новину найбільш гостро і креативно відреагували не стільки в Україні, скільки в Росії. 

У чому полягатиме участь ВМС ЗС України, чим українській стороні цікаві навчання Туреччини навіть не в Чорному, а в Середземному морі та чому участь України так сполохала Росію — разом із фахівцями розбирались «Кримські новини».

Dogu Akdeniz — краще взаємодіяти в рамках НАТО в Середземному морі

______________________________

Dogu Akdeniz 2021 стануть 23-ми за ліком подібними військовими навчаннями. Вони проводяться раз на два роки, починаючи з 1987 року. Крім турецьких ВМС, у них беруть участь Постійна військово-морська група НАТО, кораблі ВМС США, Болгарії, Великої Британії та Румунії.

Керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI», капітан 1-го рангу (запасу) Павло Лакійчук у коментарі «Кримським новинам» пояснює, що Dogu Akdeniz — традиційні навчання ВМС Туреччини, які відбуваються в Східному Середземномор'ї. Спочатку це були навчання Південної військово-морської зони Туреччини. Пізніше турки почали запрошувати до них партнерів по НАТО. 

Мета навчань — поліпшення взаємодії та підвищення боєготовності ВМС дружніх і союзних до Туреччини країн у рамках НАТО. У різні роки чисельність учасників і завдання, що відпрацьовуються на Dogu Akdeniz, можуть різнитись. Головна військово-морська база навчань — Акзас-Карагач у провінції Мармаріс, — пояснює Лакійчук.

Для розуміння масштабності навчань Лакійчук нагадує, що в 2013 році в них брали участь від Туреччини три фрегати, два корвети, чотири ракетні катери, три підводні човни, два допоміжних судна, два патрульних катери, десантний корабель, буксир, п'ять вертольотів, один літак БПА ВМС Туреччини і три катери Берегової охорони. Від НАТО — традиційно кораблі SNMG2. Американців тоді представляв есмінець «Стаут» типу «Арлі Берк». В останніх навчаннях у 2019 році ЗМІ повідомляли про участь семи кораблів і 4,7 тисяч військовослужбовців із 15 країн світу. 

Під час навчань відпрацьовуються не лише військово-морські операції, але й дії щодо запобігання надзвичайним ситуаціям. Так, у 2019 році в рамках навчань морський спецназ відпрацював сценарій звільнення торгового судна від піратів. Бійці спецназу висадилися на корабель з вертольота і за короткий час нейтралізували умовних піратів, забезпечивши безпеку на судні.

Експерт зауважує, що до цього часу Україна не брала участі в середземноморських навчаннях Туреччини, бо зазвичай їй була важливіша акваторія Чорного моря. І тому ВМС ЗСУ брали участь у міжнародних навчаннях серії «Бриз», які щороку проводяться біля узбережжя Болгарії. У тому числі, спільно з турецькими ВМС.

Неїжпапа: у Dogu Akdeniz візьме участь лише особовий склад українських ВМС

______________________________

Цього року Україна у морських навчаннях вирішила не обмежуватись Азово-Чорноморським регіоном і вийти у Середземномор’я.  Принаймні, у його східну частину.

Як вже згадувалось, наприкінці квітня Військово-Морські сили ЗС України взяли участь у початковій онлайн-конференції з планування навчання ВМС Туреччини Dogu Akdeniz 2021. Тоді розглянули питання щодо визначення загальної концепції навчання, узгодження попереднього складу сил, що планується залучити, та обговорили формат участі української сторони.

У відповіді на запит «Кримських новин» командувач ВМС ЗСУ контр-адмірал Олексій Неїжпапа повідомив деякі деталі щодо мети та формату участі України в Dogu Akdeniz 2021.

Яка мета участі ВМС ЗСУ в цьогорічних військових навчаннях?

  • Вдосконалення знань та навичок штабів і підрозділів у міжнародному середовищі під час проведення багатонаціональної операції, у тому числі у складі багатонаціональних сил під час проведення міжнародної операції з  підтримання миру та безпеки.

Який передбачено формат участі української сторони — йдеться про залучення лише особового складу чи й українських кораблів?

  • Планується залучення лише особового складу. Попередньо українською стороною було заявлено зацікавленість взяти участь у навчанні двома спостерігачами. Додатково розглядатиметься можливість щодо збільшення кількості спостерігачів від України.

Чим цікава і корисна для України участь у Dogu Akdeniz 2021?

  • Участь у навчанні ВМС Турецької Республіки Dogu Akdeniz 2021  сприятиме розвитку воєнно-політичного діалогу між державами та активізації співробітництва між військово-морськими силами держав-учасниць. Вона дозволить вдосконалити знання щодо планування проведення багатонаціональних операцій за стандартами НАТО, ознайомитись із порядком підготовки, критеріями та елементами оцінки багатонаціонального морського штабу для проходження оцінки НАТО 2-го рівня як штабу командування морського компоненту (Maritime Component Command (MCC)) та дозволить ознайомитись із особливостями підготовки та участі екіпажів корвета ВМС Туреччини класу ADA в морських операціях НАТО.

Коментуючи формат участі України в навчаннях, Павло Лакійчук зазначає, що участь українських військових як спостерігачів — це стандартне запрошення в рамках Віденського документу ОБСЄ. 

А от анонсоване стажування на корветі — це добре. Значить, дійсно наші придивляються до ADA. Це може бути одним із факторів —  будемо ми їх купувати/будувати чи ні, — припускає експерт.

ADA — тип корветів (частина проєкту MILGEM), розроблених, у першу чергу, для ВМС Туреччини. Турецький військово-морський флот уже ввів в експлуатацію чотири корвети типу ADA, і найближчим часом планується ввести ще кілька. Метою проекту ADA є створення сучасного літорального бойового корабля, який володіє можливостями протичовнових операцій і патрулювання у відкритому морі, з широким використанням у своїй конструкції принципів стелс-технологій.

Лакійчук: Росія створила ажіотаж щодо участі України у навчаннях у Середземномор’ї, щоб упередити покарання за блокаду українських портів

______________________________

Росія останніми роками робить активні рухи для домінування не лише в Азовському і Чорному морях, але й в Середземному морі. Воно цікавить РФ не лише як «ворота» з океану до її прикордонних морів, але й як море, на березі якого лежить Сирія, де Росія воює й облаштовує свої військові бази. Тому РФ із особливою увагою ставиться до будь-яких навчань країн НАТО у цьому регіоні, а тим паче — до залучення до них України. 

Експансія Росії на південний захід від її морських кордонів триває. І Середземне море та база ВМС у сирійському Тартусі набувають для неї особливого значення. Зокрема, після того, як Судан нещодавно призупинив угоди з Росією про будівництво бази її ВМС у Червоному морі. 

Дражливість Росії питання про базу в Тартусі неочікувано проявила майбутня участь України в турецьких навчаннях Dogu Akdeniz 2021. 

Павло Лакійчук акцентує, що в російських ЗМІ зараз обговорюється непідтверджена версія легенди спільних навчань Туреччини та України, за якою буцімто на них відпрацьовуватиметься блокада бази Збройних сил Росії в приморському Тартусі.

Цьогоріч хтось росіянам сказав, що основною метою навчань Dogu Akdeniz буде блокування російської військово-морської бази в Сирії. І що в навчаннях братимуть участь українці, а можливо сам «Гетьман Сагайдачний». Отже, ажіотаж на порожньому місці вже створений, — говорить Лакійчук. 

У цьому контексті варто нагадати вищенаведену офіційну відповідь керівництва українських ВМС, що в турецьких навчаннях від України планується участь лише особового складу. Тож переляк росіян від примари «Гетьмана Сагайдачного» — вже марний. 

Але в Росії поки продовжують створювати свою версію майбутніх подій і навіть обіцяють «асиметричну відповідь на провокації».

Павло Лакійчук розмірковує з приводу того, чому росіяни так сполошилися щодо цьогорічного Dogu Akdeniz 2021 і навіщо розганяють страшилки про «блокаду російської військово-морської бази» та погрожують «симетричною відповіддю» на стандартні навчання, які проходять вже третій десяток років.

Пояснення він бачить просте — Росія боїться покарання за блокування українських морських портів і Керченської протоки, тому намагається наперед застерегти від можливої блокади російських баз.

Росіяни  самі чекають на асиметричну відповідь на блокаду українських портів у Чорному та Азовському морях. А Таркус — то їхнє слабке місце. І на нашому місці діяли б саме так. Вони не знають, про що могли домовитись Ердоган із Зеленським, і перевіряють ґрунт, — говорить Лакійчук.   

База ВМС РФ у Тартусі — ключова для Росії в регіоні. Російські ЗМІ пишуть, що в Тартусі постійно базується російська ескадра. Там поглибили фарватер, побудували нові причали, склади і розгорнули багатошарову систему ППО. У Тартусі постійно базуються дві нові дизель-електричні підводні човни проєкту 636.3 із потенційно ядерними крилатими ракетами великої дальності «Калібр», які будувалися на Балтиці для ЧФ і повинні були постійно базуватися на Таманському півострові. Пізніше було вирішено залишити їх у Тартусі через те, що турки згідно з конвенцією Монтре не дозволяють підводним човнам (на відміну від надводних кораблів) вільно ходити через чорноморські протоки, а тільки в ремонт або з ремонту.

Минулого року в ЗМІ з’явилась інформація, що базу в Тартусі можуть передати Росії в оренду на 49 років. Але поки що інформації про остаточне рішення немає. Тож у Тартусі плани Росії може спіткати ситуація, аналогічна відмові Судану щодо будівництва бази. Вочевидячки, що своє рішення Судан прийняв, заручившись підтримкою ззовні.

Американці швиденько турнули їх (росіян, — прим. ред.) з Порт-Судану, — іронізує Лакійчук.

Вочевидячки, у Росії справді є підстави боятися, що у відповідь на її блокадницьку політику в Чорному та Азовському морях вона отримає покарання в інших морях. І відповіддю на блокаду українського Маріуполя може стати блокада бази в сирійському Тартусі. І цей сценарій, ймовірно, вже обговорюється серед країн НАТО. А залучення до подібних обговорень, а тим паче навчань саме України є додатковим свідченням неприємних для РФ перспектив.