«Нашої ціллю було поставити в порядок денний питання Криму та ОРДЛО. Не відтермінувати його на потім», — Рустем Умєров про підсумки переговорів в Стамбулі, долю окупованого півострова на перемовинах з РФ та чутки про своє отруєння 

Публікації
Асіф АлієвQHA
03 Квітня 2022, 08:03
Асіф АлієвQHA
03 Квітня 2022, 08:03

Народний депутат, член делегації України Рустем Умєров на переговорах з Росією дав ексклюзивний коментар інформаційному агентству QIRIM.News про хід перемовин в Стамбулі.  Нардеп розказав, чому Стамбул став переговорним майданчиком української та російської сторін,  пояснив, яка доля Криму в цих перемовинах і що означає термін 15 років для окупованого півострова.

QIRIM.News: Пане Рустеме, чому саме Стамбул став майданчиком для вирішення широкомасштабної війни в Україні, яка почала Росія?

Рустем Умєров: З перших днів ми зв'язалися з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та попросили, щоб він надав можливість вести перемовини в Туреччині. Як ви знаєте, ми певний час зустрічалися в Білорусі, але потім вдалося перевести майданчик перемовин до Стамбулу. Для нашої делегації — це плюс. 

Зараз і російська й українська делегація сприймають Туреччину, як партнера та нейтральну країну. 

QIRIM.News: На скільки на Ваш погляд результативною була зустріч у Стамбулі 29 березня?

Рустем Умєров:  Тема Криму вісім років навіть не була в порядку денному в переговорах російської сторони. Зараз дуже важливо розв'язувати питання припинення російської агресії, і зокрема окупації Криму і Донбасу, і виведення військ за державні кордони України. 

Зараз потрібно напрацювати порядок денний щодо кримського питання, тому я планую зустрітись з різними стейкхолдерами: колегами-депутатами, Меджлісом кримськотатарського народу,  з делегатами Курултаю, представниками громадянського сектору, правозахисниками, з представниками держустанов, представниками духовенства. Все це для того, щоб напрацювати деякі питання, які ми можемо в майбутньому поставити в порядок денний по Криму і почати їх сегментувати. 

QIRIM.News: Яке місце в цих перемовинах займає саме Крим? 

Рустем Умєров: В перемовинах питання Криму та ОРДЛО — це одне з головних і найскладніших, які треба обговорювати. Ці обговорення, мабуть, будуть здійснені керівниками двох країн.  

Нашої ціллю було поставити в порядок денний питання Криму та ОРДЛО. Не відтермінувати його на потім, як то кажуть в деяких ЗМІ. 

По яких питаннях будемо вести мову? Саме цей субстантив нам треба напрацювати. Заради цього я буду зустрічатися, як я вам сказав, з ключовими стейкхолдерами.

QIRIM.News: Скажіть, будь ласка, чому саме упродовж 15 років розглядатиметься питання щодо статусу Криму і Севастополя?

Рустем Умєров: Були висловлювання щодо терміну, протягом якого потрібно вирішити питання окупованих територій. Але це не є обов’язковим. Питання Криму та ОРДЛО ми вже почали обговорювати.  

QIRIM.News: Дозвольте, але Кремль, вустами Дмитра Пєскова, заявив, що Москва не розглядає питання Криму на перемовинах, оскільки вважає його російським. Тож чи буде питання Криму будуть розглядатися надалі?

Рустем Умєров:  Я не буду коментувати інших людей, зфокусуємось на українському порядку денному. 

QIRIM.News: Все ж такі які основні питання будуть розглядатися, про Крим в цих переговорах? 

Рустем Умєров:  Я хотів би запропонувати, щоб ми зараз почали говорити про політв’язнів, про порядок перетину кордону, гуманітарні питання про системні утиски прав наших громадян, зокрема кримських татар, права Православної Церкви України та інші питання. Саме для цього і будуть проведені вищезазначені консультації.

QIRIM.News: В окупованому Криму проводять примусовий призов кримських татар до армії Росії, як бути тим хто живе на півострові, що їм робити?

Рустем Умєров:  По-перше, треба продовжувати ненасильницький рух опору, по-друге, відмовитися від служби в армії РФ. Це головні кроки. Таким чином наші громадяни в Криму не будуть вбивати своїх співвітчизників на материковій Україні. Ми знаємо, що в Криму людей забирають з домів, окупанти хочуть, щоб й кримські татари брали в руки зброю і йшли проти української держави. Тут головне, щоб вони не вбивали людей на війні, а краще взагалі відмовитися від служби в армії-окупанта.

QIRIM.News: В ЗМІ пройшла інформація щодо нібито Вашого отруєння після першої зустрічі с російською стороною на початку березня.  Наскільки це правда, бо Вас після цього не було у складі української переговорної групи? 

Рустем Умєров:  Можу вам сказати, що зараз зі мною все гаразд. Поки триває розслідування цього питання не можу вам відповісти детально, але зі мною все добре, і я працюю.