Навіщо Росії іранські безпілотники "Шахед" і чого хоче Тегеран в українській війні?

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
18 Жовтня 2022, 14:10
Асіф АлієвQHA
18 Жовтня 2022, 14:10

Навіщо Росія використовує іранські безпілотники «Шахед» Москва має серйозні проблеми з ракетним арсеналом – і це очевидно. Якщо на початку російського вторгнення в Україну ракетні удари завдавалися практично щодня, то зараз їхнє кількісне та якісне наповнення суттєво змінилося.

Атаки відбуваються з великими перервами, кількість залучених одиниць зменшується і, головне, докорінно змінюється номенклатура озброєнь, що використовуються.

Про це пише видання Haqqin.az, розмірковуючи про те, чому Іран у війні проти України однозначно став на бік Росії.

І якщо на початку кампанії удари завдавалися переважно порівняно сучасними крилатими ракетами «Калібр» морського базування, то тепер уже йдеться про застосування «Оніксів» та радянської серії Х, включаючи сюди Х-22, Х-59 та Х-101 авіаційного базування. За наявною інформацією, у Росії ведеться процес розконсервації авіаційних ракет як радянського виробництва, і виробництва 1990-2000 років.

Але він йде вкрай повільно через брак кваліфікованого персоналу та відсутність необхідних промислових потужностей. А тут ще одне лихо – російська військова промисловість давно має проблеми з виробництвом сучасних ракетних озброєнь. Які після запровадження західних санкцій тільки загострилися.

Звісно, ​​ставити крапку на російському ракетному арсеналі ще зарано, але зараз його можливості суттєво знизилися. Без перспектив поновлення до довоєнного рівня. Запаси вже показують дно, а тому треба переходити на ерзаци, які може надати лише Іран, що відбувається на наших очах.

Адже що таке «Шахед-136»? Це аж ніяк не дрон-камікадзе, як заведено називати, а літак-снаряд із вкрай примітивною системою управління та навігації без можливості коригування курсу під час польоту. І, головне, – із вкрай низькою собівартістю удару, оскільки коштує виробництво одного такого апарату в межах 20-30 тисяч доларів.

Фахівці іранського Корпусу вартових ісламської революції розробляли дані апарати для ведення партизанської/терористичної війни, причому спочатку передбачалося, що вони будуть вироблятися в умовах «гаражної промисловості», буквально «на коліні».

Для асиметричної війни він непоганий, але в умовах повномасштабного військового конфлікту він як ерзац крилатої ракети, так і залишається ерзацем. І, отже, його бойова цінність неухильно знижуватиметься. Російські «військові аналітики» вважали, що «Шахеди» – це щось подібне до турецьких «Байрактарів», лише дешевше.

Отже – зможуть полювати на поставлені Україні західні озброєння на кшталт тактичних ракетних комплексів HIMARS. З'ясувалося, що щодо "Шахеда-136" така оцінка його можливостей була суттєвим перебільшенням. Так само критично потрібно ставитися і до можливостей Fateh-110 і Zolfaghar. Для Близького Сходу та Північної Африки вони, можливо, не такі вже й погані – але проти сучасних систем ПРО виглядають блідувато. Але є сенс подивитися на всю цю історію не з військово-технічного, а з геополітичного погляду.

Сталося щось неймовірне – Іран руками Росії веде проксі-війну проти США, «Великого Сатани», активно просуваючи свої інтереси. Звісно, ​​за такого підходу ядерну угоду можна сміливо ховати, але, схоже, це мало лякає нинішнє керівництво Ірану.

У Тегерані нині роблять ставку на ескалацію світової енергетичної кризи, яка й змусить Захід відмовитися від санкцій, аби отримати іранську нафту.

Простіше кажучи, в Ірані сподіваються, що Захід сам прийде до них на уклін. А поки що цього не сталося – іранці сподіваються отримати від Росії кілька необхідних військових технологій. Ось така гра з непередбачуваним результатом.

Але Москві, яка загнала себе в блокаду, доводиться погоджуватися з її правилами, коли власні ракетні арсенали пустіють, особливо переборювати не доводиться.