«Не можна зупинити розпад імперії, злочинно не готуватися до неї», — головний старійшина ерзянського народу Болаєнь Сирес

Публікації
Асіф АлієвQHA
16 Травня 2023, 18:34
Асіф АлієвQHA
16 Травня 2023, 18:34
Асіф АлієвQHA

Серед поневолених народів Росії в басейні річок Мокша і Сура, а також Волги та Біла живе народ ерзя або ерзяни. Це четвертий за чисельністю фіно-угорський народ світу після угорців, фінів та естонців.

Ерзяни послідовно виступають проти використання екзоніма «мордва», який вважають образливим прізвиськом, нав’язаним московськими завойовниками. Діячі національного руху спростовують твердження російської влади, що ерзя та мокша — це єдиний народ під назвою «мордва».

У 2019 році У Києві привели до присяги нового лідера (Інязора) ерзянського національного руху – ним обраний громадянин України, полковник запасу ЗСУ, учасник російсько-української війни Болаєнь Сирес (Олександр Болькін).

Інформаційне агентство QIRIM.News поговорило з Боляєнь Сиресом про долю ерзянського народу, його майбутнє та чому Україна має допомагати поневоленим народам Росії здобути свою незалежність.

Сиресь, розкажіть, будь ласка, з якими труднощами стікається ерзянський народ?

Не дивлячись на те, що нас утискали, русифікували, християнізували ми трималися. Імперія звичайно намагається перетворити всіх на один народ, але в Радянському Союзі ми не сприймалися, як загроза. Загрозою були українці, литовці, естонці тобто люди, які мислили інакше, не так, як московіти, були чисельні та мали силу.

Радянський Союз — це імперія, більшовики врятували Російську імперію і це треба зазначити. Проте Російська Федерація теж імперія. Це шматок від Радянської імперії. В цьому шматку і ми стаємо загрозою для Кремля.

Як відомо на початку 90-х років національні республіки: Татарстан, Башкортостан оголошували свій суверенітет і це сприймалося як загроза. Війною в Чечні вони (росіяни) показали що буде з тими, хто захоче відокремлюватися.

Через це інші національні республіки мали вступити до складу РФ, так би мовити, «добровільно», при цьому їм обіцялося багато чого: збереження суверенітету, вибори, свій президент, своя державна мова. Проте це все одразу було скасовано Москвою.

Особливо репресії почалися з новою хвилює після 2014 року, коли спроба РФ дуже швидко організувати безлад в Україні, змінити тут владу, не вдалася. Україна стає прикладом для поневолених народів, попри те, що вона менше за Росію, вона тримається.

Як відомо, в 90-хроках виникли національні рухи народів РФ, а після 2014 року влада організувала альтернативні проєкти, переслідувала активістів. У 2017 році в Росії було прийнято рішення припинити вивчення рідної мови в школах національних республік. Якщо раніше ці мови вивчалися, на них викладали дисципліни, згідно з обіцянками Кремля, то тепер все це взагалі скасовано.

У 2019 році Рада старійшин ерзянського народу зрозуміла, що від нас майже нічого не залишилось, тобто національні фонди, газети, товариства, за невеличким винятком, які були засновані ще в 90-х роках. Тому Рада прийняла рішення перенести частину національного визвольного руху за кордон. Тоді було обрано Інязором саме мене, громадянина України.

Скажіть, будь ласка, чому росіяни називають ваш народ мордва»?

Є багато версій. Як говорив колись мій викладач пояснити можна все. Вони нібито знаходять коріння цього слова в індо-європейських мовах. Я думаю це просто від слова «морда», вибачте, будь ласка. Річ у тім, що наші сусіди мокшани трохи мають вилицювате обличчя.Проте в російської мові чимало таких образливих висловів як, наприклад, татарва, братва.

Слово «мордва» нам не подобається і ми про це прямо говоримо. Є декларація нашого народу і є прохання до всіх називати нас «ерзянами».

Скажіть, будь ласка, наразі спостерігається зменшення чисельності ерзянського народу?

Так, дуже швидко.

А скільки в цілому чисельність ерзян?

Народи ерзя і мокша рахуються разом Москвою. Важко сказати кого скільки. За останнім переписом ерзян – 50 тисяч, це ці хто записав себе ерзянами, є люди, які назвали себе мокшанами, їх 12 тисяч, а є люди, які представилися мордвою.

Всіх разом 546 тисяч, але зовсім недавно у 2010 році було 720 тисяч. На початок федералізації нас було 1 млн 200 тисяч. Тобто дуже швидкі темпи знищення.

На війну в Україну РФ відправляє людей з глибинки, з національних республік. Чи спостерігається це в Мордовії. Чи правильно я називаю так цю республіку?

Так, це республіка Мордовія. Вона має таку назву, ганебну чи не ганебну, але є така назва.

Щодо мобілізації то це спостерігається. Є зверхнє відношення до інших народів. Шовінізм був завжди у росіян.

Росіянин сам раб і відчуття свого рабства він намагається компенсувати почуттям причетності до руської величі, «руського миру». Тому ці люди, інші народи для них ці люди мають менше цінності. Проте з республіки Мордовія менше людей їде добровільно на війну з Україною.

Після широкомасштабної агресії РФ частіше стали говорити про національні рухи корінних народів. На вашу думку в найближчої перспективи на території РФ будуть створені незалежні держави?

Я не маю сумнівів, що вони будуть створені. Не можна припинити процес зникнення, розпаду імперії. Цей процес можна відтермінувати й такі рухи були завжди.

Зараз ці рухи посилюються. Наш рух не новий, виник на початку 80-х років та не пов'язаний з війною проти України, ми продовжуємо політику наших попередників.

На сьогодні на жаль національні рухи не використовуються для перемоги України. Як не можливо перемогти український народ, так і не можливо перемоги народи РФ якщо не перетворити цю війну на вітчизняну для корінних народів. Треба використати це як зброю, як спосіб знищення Російської Федерації. Варто працювати з національними рухами і я не побоюся сказати провокувати ці національні рухи до дій, бо це зброя.

Навіть якщо ми згадаємо Організацію Українських Націоналістів, революціонерів, це листопад 1943 року. У них були не найкращі економічні умови, йшла війна, але вони у свій час розуміли, що треба працювати з поневоленим народами Росії.

Наскільки сьогодні в республіці Мордовія люди підтримують ідею незалежності, наскільки вона популярна?

Не можливо провести жодних опитувань, але ми думаємо, що 10-20% розуміють, що війна проти України несправедлива. Вони залякані, вони думають, що навколо них немає таких як вони.

Насправді десь 10-12 % людей думають, що їм краще жити в Ерзян- Мастор. Потрібно подолати ту зневіру в себе. Для цього треба канали, цілодобові мовлення мовами народів поневолених народів РФ.

Ерзян-Мастор це означає країна ерзян?

Так, країна, земля ерзян.

У вас на піджаку на лацкані є кулон з прапором, як я розумію ерзянського народу. Розкажіть що означають кольори на ньому?

Це не давній прапор, він прийнятий в 90-х роках ерзянськими активістами та не за один раз. Це наші національні кольори.

Наші вишиванки такі ж. До речі вишиванки, які я купляв на Хрещатику і відправляв додому, ніхто не зміг відрізнити від ерзянських.

Тож у вашого народу теж є традиція шити вишиванки?

Так. Щодо прапора, то білий колір означає наше майбутнє. Ще це означає місце яблуневих садів, де зараз знаходяться наші предки Вони з нами, вони дивляться на нас завжди та вони все про нас знають. У нас своє відношення до природи, до води, до дерев. Червоний — це життя, а зелений колір це земля, це прах наших пращурів.

На Вашу думку якою буде майбутнє Ерзянь-Мастор чи є бачення якою буде ця країна, скільки буде її територія?

Звичайно є таке бачення у нас. Ерзянський з’їзд вирішив, що ерзянські землі мають бути повернені, бо там досить живуть ерзяни. Це землі в республіки Мордовія, це частина Рязанської та Нижньогородський області, уся Пензенська область та частина Ульяновської області.

Населення цього регіону близько 4 млн людей.Ми бачимо себе в Європі, ми європейська нація. Ми орієнтуємось на такі держави як Естонія, Фінляндія.

Росія загнала нас в гетто, в то мордовське гетто. Мокшанам з ерзянами дали 22 райони, а потім «хороші руські» говорять нам ось там і створюйте свою державу в 9-10 районах, але це неприйнятно.

А Ерзянь-Мастор має кордони з вищеназваними або іншими державами?

Ні, не має. Проте кордони сильно поміняються. Є штучні кордони, що були створені більшовиками. Візьмемо Башкортостан, який колись претендував на статус союзної республіки в СРСР, та мав би кордон з Казахстаном. Тоді Москва забрала деякі райони Башкортостану, забрала Оренборг у Казахстану.

У вас я так розумію будуть добрі відносини з країнами Ідель-Уральского регіону?

Безумовно. По-перше, в рамках Ідель-Уралу ми вже працюємо. Я – ерзя, Рафіс Кашапов – татарин, крім того, ми створили організацію, яка називається Ліга вільних націй. Туди входять башкорти, йорати, ерзяне, мокшани, татари та інші.

Чому ми створили її? Тому що після повномасштабного вторгнення РФ дуже багато стало російських лібералів. На мою думку, вони запасний московський варіант.

Вони почали бити себе в груди, що вони за Україну, інакше вони б не змогли ні до кого достукатися. Кон’юнктура ринку нині вимагає кричати, що Крим – це Україна.

Це фсбшно-кдбешний хід, щоб мати запасний варіант, як я сказав. Вони почали говорити про нас, про те, що вони будуть робити в Росії. Але хвилинку Росії немає, є Російська Федерація та суб’єкти цієї федерації — 21 національна республіка.

Щодо «хороших руських» ви не довіряєте Ходорковському, Навальному?

Я просто не можу їм довіряти. З чого я маю їм довіряти. Вони створюють організацію за свободу Росії, потім за звільнення народів, потім Ходорковський каже що виступає за реалізацію права народів на самовизначення, а далі говорить, що буде вмовляти їх залишитися у складі РФ.

Я вважаю, що немає жодного сенсу говорити з руським лібералами до тих пір поки вони свої слова не підтвердять справою. Якою справою? Простою.

Якщо пан Ходорковський, Пономарьов чи Фейгин скаже, що хочуть збудувати нову державу назвіть його як хочете, але скажіть в яких межах, в яких кордонах вона буде і тоді ми з вами будемо говорити. Нема сенсу говорити з ними до цього моменту.

Ми визнаємо, що російська ліберальна опозиція є, але вони нас не визнають. Визнання нас буде тоді, коли вони скажуть в яких межах, в яких кордонах вони будуть будувати свій новий експериментальний проєкт.

На Заході існує побоювання, що якщо РФ розпадеться, то на її території будуть громадянські війни, анархія, безлад. Як ви це прокоментуєте?

Я скажу по-іншому про їхню думку. Захід каже "Ви (корінні народи) і далі має бути поневоленими, вас і далі мають знищувати. Головне, щоб ми менше турбувалися". Це цинічно.

Проте Захід побоюється не вперше. Так само він побоювався розпаду Радянського Союзу. Пам’ятаєте приїзд Буша в Україну, коли він вмовляв залишитися у складі СРСР?

Там (в Росії) не пустеля. Там є національні республіки. Ми є, говорить з нами.

Що стосується ядерної зброї жоден народ, який представлений в Лізі вільних націй, немає претензій на володіння нею. Вона нам не потрібна. Крім того нічого не сталося після розпаду СРСР з ядерною зброєю.

І так само нічого не станеться після розпаду Російської Федерації. Ядерна зброя це не автомат, це система не проста. Навіть якщо Росія збережеться ми вимагаємо, щоб вона здала ядерну зброю.

Як я казав не можна зупинити розпад імперії, але злочинно не готуватися до неї. Треба готуватися і намагатися зробити керованим цей розпад.

У 2014 році Росія захопила Крим і з цього почалась війна, яка триває вже 9 років. Як ви і народ ерзя сприйняв цю анексію і які ваші думки щодо деокупації Криму?

В ерзян немає ані краплі шовінізму. У мене особисто багато друзів серед кримських татар – Айдер Муждабаєв, Рефат Чубаров, Ірфан Кудусов. Я мав щастя говорити з Мустафою Джемілєвим. Це була двогодинна розмова.

Я впевнений, що у Криму, у кримських татар, в України все буде добре. Ми переможемо. Залишилось тільки перемогти. Україна стане великою, впливовою країною від Атлантики до протоків Берінга. Для цього треба багато чого зробити.

Я можу у вас запитати якою ви бачите перемогою України, коли ви скажете: «Ну все, Україна перемогла». Можете мені сказати?

Коли відновиться наша територіальна цілісність.

Нічого подібного. Це навіть не припинення війни. Ми дійдемо до кордонів 1991 року, а далі я впевнений не підемо, а якщо підемо, то лінія фронту буде дуже розтягнута у нас просто сил не вистачить. Тому це (повернення до кордонів 1991 року) не кінець війни.

Ви натякаєте що кінець буде тоді, коли народи Росії повстануть проти московського режиму?

На це можна довго чекати. Над цим треба працювати. Треба працювати з цими народами. Це не просто допомога.

Якщо Україна допоможе цим народам звільнитися, вона стає впливовою країною від Сяну до Уральських гір мінімум. При тому вона стане впливовою країною в Європі. З такою країною будуть рахуватися всі держави.

Ми маємо використати цей шанс і завершити існування того ворожого кубла, який століттям не давало життя українцям.