Нова війна в Карабасі. Що думають азербайджанські експерти

Публікації
Асіф АлієвQHA
19 Вересня 2023, 19:00
Асіф АлієвQHA
19 Вересня 2023, 19:00
Асіф АлієвQHA

Вдень 19 вересня Міністерство оброни Азербайджану виступило із заявою про початок антитерористичної операції в Нагірному Карабасі, з метою встановлення конституційного ладу.

Ця заява одразу стала мейнстрімом світових ЗМІ. Саме три роки тому 27 вересня 2020 року Азербайджан також розпочав бойові дії проти армії Вірменіі в Карабасі.

Тоді після 44 днів війни Азербайджану вдалося звільнити майже увесь Карабах, за виключенням його столиці, міста Ханкенді (Степанакерт - вірменською) та прилеглих територій.

Як довго триватиме нова війна в Карабасі, що передувало конфлікту та як на це все реагує рф?

На ці питання інформаційному агентству QIRIM. News відповіли військовий експерт, майор у відставці Збройних Сил Азербайджану Агіль Рустамзаде, редактор азербайджанського інформаційного видання Caliber.az Заур Нурмамедов та голова ініціативної групи азербайджанців України Ялчин Гахраманоглу.

Агіль Рустамзаде:

Нам довелося піти на проведення антитерористичної операції тому, що сьогодні вранці відбулися дві диверсії, загинули (підірвалися на міні, - прим.авт) четверо співробітників поліції та дві цивільні особи. Це сталося на дорогах загального користування, де щодня їздять машини. Диверсія була підготована сьогодні вночі.

Антитерористична операція розпочалася. Азербайджанські військові відпрацьовують по військових об'єктах та інфраструктурі противника, де існує ймовірність нових диверсій, знищується бойова техніка.

На даний момент важко прогнозувати, скільки це триватиме, проте Міністерство оборони вже аносувало, що це антитерористична операція локального масштабу.

Я гадаю, що Азербайджан буде вибірково працювати високоточною зброєю, аби уникнути жертв серед мирного населення. Ударів завдаватимуть як по військових об'єктах, так і по супротивниках, які обстрілюють азербайджанські позиції.

Щодо позиції Москви. Антитерористична операція – це питання територіальної цілісності Азербайджану. Звичайно, це викличе певне незадоволення РФ, але ми вже спалили всі мости і нам вже байдуже (їхня реакція - прим.авт.). Ми відновлюватимемо свою територіальну цілісність та конституційний лад.

Заур Нурмамедов:


Я вважаю, що вірменська сторона мала достатньо часу, щоб виконати всі пункти тристоронньої угоди від 10 листопада 2020 року.

Офіційні особи Азербайджану, від президента до міністра закордонних справ, неодноразово на всіх майданчиках наголошували на тому, що Вірменія відмовляється виконувати ці пункти.

Серед них є пункти щодо роззброєння незаконних вірменських збройних формувань та виведення вірменської армії з Карабаху, а точніше, з Ханкенді. Вони цього не зробили.

Буквально вчора в МЗС Азербайджану відбувся брифінг, де також заявили, що близько 10 тисяч вірменських військовослужбовців все ще перебувають на території Карабаху.

Усьому цьому за останній місяць передувала сильна ескалація. Вірмени проводили інженерні роботи біля Карабаху. Азербайджанська армія їх припиняла.

З боку умовно вірмено-азербайджанського кордону теж були військові провокації, кілька людей були поранені та вбиті, втрати були з обох сторін. Тобто, Вірменія має намір вести ситуацію до ескалації, Пашинян навмисно почав провокувати Баку на такі дії.

Вочевидь таким чином він бажає заручитися міжнародною підтримкою або внутрішньополітична ситуація змушує його йти на нову війну проти Азербайджану. Він хоче показати суспільству, мовляв, ви хотіли війни, то отримуйте війну. Хоча, я думаю, він усвідомлює, що вірменська армія програє, як і у 2020 році.

Що стосується термінів антитерористичної операції, то я думаю, вона не триватиме довго, від сили кілька днів, тому що вірменська армія, яка знаходиться в Карабасі, не така сильна, як азербайджанська. До цього періоду азербайджанська армія спостерігала за станом вірменської армії за допомогою повітряної, наземної розвідки, безпілотників, супутникових даних.

Треба врахувати, що в Карабаху є вірменське населення, які є громадянами Азербайджану, ми не повинні завдати їм шкоди.

Ялчин Гахраманоглу:

Зранку, в тому числі, наші друзі-журналісти, запитують мене, що відбувається в Азербайджані?

Друзі, насправді нічого незвичайного чи протизаконного не відбувається.

Азербайджан проводить антитерористичну операцію на своїй території, під своєю юрисдикцією, яку визнає міжнародне право.

Армія відновлює територіальну цілісність країни та виганяє незаконні збройні формування зі своєї території. Провокації, чутки, провокаційні статті, нібито Азербайджан проводить операцію з етнічної чистки, не відповідають дійсності.

В Карабаському економічному районі проживають цивільні громадяни вірменського походження. Їхня безпека також важлива і для нас.

Ми звільнимо це населення від озброєних незаконних формувань раз і назавжди, аби надалі їхнє життя увійшло в законне русло.