Крім «Юнармії», які ще інструменти або методи Росія задіює для мілітаризації маленьких кримчан?
Воєнізований гурток «Юнармія» хочуть зараз зробити в кожній школі, щоб дитина могла туди піти і безкоштовно займатися стрільбою, муштрою, тренуваннями. Є ще казачі угруповання. Казаки приймають до лав «казачат» за участі церкви. Тобто тут намішані аспекти і релігії, і муштри. Як колись було «за царя и отечество», то зараз вони налаштовують дітей за Путіна і Росію. Коли дитина стає «казаком» в церкві, їй видають форму, і при цьому вона цілує хреста, то в її підсвідомості все це складається в дуже тверду установку. І це, на мою думку, ще страшніше, ніж «Юнармія». До речі, частина грошей тієї пропагандистської програми для Криму як раз піде на «Юнармію» та різні казачі угруповання, які будуть з дітьми займатись.
В Криму є й інші шляхи впливу на свідомість дітей. Є просто якісь конкурси, приміром, віршів для дітей про любов до Росії. Є також конкурси танцювальні, де діти танцюють у військовій формі. З боку Росії це дуже масштабна політика. Її треба вивчати не лише з точки зору юридичної на предмет воєнного злочину. Це треба вивчати з точки зору психолінгвістики, тому що слова мають великий вплив на дитячі мізки, на дитячу свідомість. В Криму масштабно поширюється мова ненависті - діти все це чують і бачать.
Діти якого віку найбільш вразливі для такої пропаганди?
На думку психологів, до 15 років дитина найбільш вразлива, тому що вона ще не має свого критичного мислення, вона не має своєї системи цінностей. Все, що вбивається в свідомість і підсвідомість дитини до цього віку - воно потім так міцно закріплюється, що коли дитина виросте, змінити це буде дуже важко. Тому всі ці інформаційні впливи і весь цей тиск Росії в Криму спрямований саме на дітей до 15-ти років, і він вважається найбільш жорстким і найбільш небезпечним.
Яка кількість кримських дітей наразі охоплена російською мілітаризованою пропагандою?
За статистикою такого собі «Кримстату», в Криму зараз близько 300 тисяч дітей у віці від 7 до 17 років. Не всі з них, напевно, ходять до школи, але переважна більшість цих дітей знаходиться під впливом російської пропаганди. Тому що, як я вже казала, за наказом Міноборони РФ, деякі заходи з популяризації російської армії регулярно проводяться школами за допомогою вчителів. Тож якщо дитина ходить до школи, то тим чи іншим чином частина цієї пропаганди на неї виливається.
А до дитячих садочків ще не добрались?
Добрались вже й до садочків. У них є російське свято «день захисника Вітчизни» 23 лютого. І цього дня до садочків приходять військові, водять з дітками хороводи, марширують, організовують спортивні змагання. Це жахливо бачити, тих солдат. А діти ці радіють, тому що це ж цікаво, що людина в формі прийшла до них. Пропаганда в деяких населених пунктах Криму справді починається з садочків, з трьох років.
Наскільки нам буде потім складно реінтегровувати людей, які виросли в умовах воєнізованої муштри і мови ворожнечі?
Насправді все дуже індивідуально. Якщо цієї пропаганди забагато, то дитина, особливо підлітки, навпаки, можуть іти на спротив. І я знаю такі випадки, що діти в Криму наколюють собі тризуби, тобто вони, навпаки, на спротиві цій всій пропаганді захищають свою українську ідентичність. Такі випадки теж є.