«Передає слова подяки всім, хто цікавиться його долею». Як живе в СІЗО-2 бранець Кремля Асан Ахтемов

Публікації
Асіф АлієвQHA
31 Серпня 2023, 10:10
Асіф АлієвQHA
31 Серпня 2023, 10:10
Асіф АлієвQHA

Майже рік тому, 21 вересня 2022 року підконтрольний Росії Верховний суд Криму засудив трьох кримських татар у справі про «диверсію» на газопроводі в селі Перевальному.

Фігурантами цієї справи стали перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, Асан Ахметов та його брат Азіз.

Так званий Верховний суд Криму виніс їм довгі терміни тюремного ув'язнення в колонії суворого режиму. Нарімана Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі, Асана Ахметова до 15, а Азіза Ахтемова до 13.

Наріман Джелял та брати Асан та Азіз Ахтемови

Влітку цього року російський Третій апеляційний суд загальної юрисдикції залишив без змін тогорічний вирок.

Репіка Ахтемова не тільки дружина Асана Ахтемова, вона його і громадська захисниця, яка допомагає адвокатам представляти інтереси свого чоловіка. Асан та Репіка виросли в одному районі. Познайомилися через спільних друзів і здружилися. Вчилися в одній школі та знайомі пів життя.

В інтерв'ю QIRIM.News дружина політв'язня розповіла, що вже місяць її, як громадську захисницю не допускають до чоловіка.

Утримують Асана в славнозвісному СІЗО-2 міста Сімферополя, де за повідомленням правозахисників, також тримають велику кількість політичних бранців Кремля, громадян України з «новоокупованих» територій. Життя в такому СІЗО, яке підпорядковане виключно ФСБ, має традиційний тюремний розпорядок дня.

«Підйом о 6 ранку, потім сніданок, далі прогулянка. Після обід вечеря та відбій о 22:00. На прогулянку виводять щодня, правда, прогулянкою це складно назвати, виводять їх на 15-20 хвилин. Раз на тиждень у них "лазня". Теж на невелику кількість часу (5-10 хв), якщо хтось не встиг, то його проблеми», — розповіла Репіка Ахтемова.

В цих одноманітних днях радість Асана це читання листів та книг. У вільний час він читає книги, які їм приносять співробітники СІЗО. Бранець Кремля за день прочитає одну книгу.

Кожні 10-15 днів в камері на чотирьох людей дають чотири книги по одній на кожного. Як каже дружина кримського татарина, Асан перечитав всі романи французького письменника Олександра Дюма.

Фото: AFP

«Ще у вільний час відповідає на листи, які йому пишуть друзі, знайомі та незнайомі люди. Дуже радіє всім листам, які йому надходять. І люди яким він відповідає теж дуже раді отримувати відповіді. Я теж серед тих щасливих людей. Не відразу приходить лист, але і цьому рада, хоча відповідь приходить протягом 7-10 днів», - каже Репіка.

Спілкування з Асаном у неї відбувається у режимі листування (електроне листування) через сервіс Зонателеком, яка надає послуги зв'язку в російські тюрми. Після набрання чинності вироку Третього апеляційного суду Репіку Ахтемову, як захисницю не допускають до свого чоловіка. Сторона захисту вважає це незаконним та необґрунтованим.

«З березня 2022 року ми могли їх бачити на судах, відвідувати їх (Джеляла та братів Ахтемових) у СІЗО-1. Ми бачилися, бувало двічі на тиждень, спілкувалися підтримували один одного. І ось це все закінчилося, в один день. Було дуже складно це сприйняти. Я думаю, як і Асан, складно переживає, що нам заборонили бачитися. Не дарма кажуть до хорошого швидко звикаєш», - розказала вона.

Напередодні Дня Незалежності України, 23 серпня Репіка разом з батьками Асана була на короткостроковому побаченні з чоловіком. Ці майже чотири години пролетіли непомітно. Асан передавав величезні привіти та слова подяки всім, хто про нього знає, хто цікавиться його долею.

В СІЗО політв'язня часто непокоїть зубний біль. У Асана були дуже сильні набряки, які все ще залишилися.

Діти Асана: син Рефат та донька Сафіє чекають на бабашку (батько кримськотатарською). Вони, як каже Репіка, вірять, що зовсім скоро його побачать і зможуть бути поруч із ним завжди.

«Від себе хочу додати. Пишіть листа політв'язням. Їм це дуже важливо та цінно. Їх це підтримує і не дає впасти духом», — закликала Репіка Ахтемова.