Підрив Каховської ГЕС – причини та наслідки російського тероризму

Публікації
Асіф АлієвQHA
06 Червня 2023, 16:18
Асіф АлієвQHA
06 Червня 2023, 16:18
Асіф АлієвQHA

Підрив Каховської ГЕС рано-вранці 6 червня російськими окупантами став черговим актом тероризму, викликавши екологічну катастрофу.

Згідно з повідомленням голови Укргідроенерго, ГЕС знищена повністю та відновленню не підлягає. Влада вже заявила про евакуаційні плани щодо переселення жителів Херсонської області, яким загрожує повне або часткове потоплення через вихід води з ГЕС.

За словами голови Херсонської ОВ Олександра Прокудіна, станом на 7:30 повністю або частково вже затоплено такі населені пункти: Тягинку, Львів, Відрадокам'янку (Бериславський район). Іванівка, Микільське, Токарівка, Понятівка, Білозерка, мікрорайон Острів (Херсонський район).

Тим часом у Києві президент Володимир Зеленський зібрав екстрене засідання РНБО, а представники влади вже виступили із засудженням дій РФ.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав вчинений Москвою воєнним злочином і єдиним способом зупинити Росію є вигнати її з України.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак закликав вигнати РФ із Ради Безпеки ООН та з організації в цілому.

Українські експерти вважають, що за підривом ГЕС ховається страх окупантів перед контрнаступом ЗСУ, що готується.

«Вони настільки налякані та бояться форсування Дніпра Силами Оборони України, що пішли на підрив греблі. Що найцікавіше, від збільшення рівня води постраждає насамперед лівобережна Херсонщина та ті лінії оборони, які російські окупаційні війська усі ці місяці гарячково рили», - повідомиввійськово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко.

При цьому експерт зазначає, що якогось критичного значення на можливості ЗСУ цей терористичний акт не матиме.

З ним погоджується і колишній радник голови ОП Олексій Арестович.

Він вважає, що підрив ГЕС показує, що варіант утримання Лівобережної Херсонщини окупанти собі не розглядають.

«Позбавлення Криму значного обсягу води внаслідок цього підриву – ставить уже питання про те – чи розглядають вони серйозно утримання Криму. З військового погляду - підрив ГЕС, спроба перешкодити Силам оборони України форсувати Дніпро через систему островів у районі Херсона. Ідея дивна, враховуючи, що велику кількість військ нам би там перекинути все одно не вдалося – технічно складно. Але, мабуть, і мала кількість військ - вже представляється путінському командуванню серйозною проблемою - хочуть закрити собі фланг, і зосередиться на обороні лінії Мелітополь - Джанкой - і це попри те, що на лівому березі Дніпра з осені минулого року вони посилено копали оборонні споруди», - зазначив він.

Тим часом військовий експерт Павло Лакийчук не вважає, що терористичний акт РФ не матиме наслідків для деокупації лівобережної частини Дніпра.

«Це стара радянська тактика в принципі. Вона добре прорахована річ у тім, що після підриву дамби значна частина води перельється на берег на велику площу і зробить значну частину районів річка Дніпра непрохідною на тривалий термін- на декілька місяців щонайменше.

Це дозволяє противнику убезпечитись на лівому фланзі берега Дніпра, сконцентрувати сіли на інші напрямки.

Нам також мені здається прийдеться корегувати свої плани щодо контрнаступу з Херсонського напрямку. Це страшно, але ще страшніше зо радянська-російська машина не рахувалася з людьми ні зі своїм населенням і тем більше не з українським населенням»,- сказав він в коментарі QIRIM.News.

Командувач об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв своєю чергою заявив, що військове командування завчасно передбачало можливі дії російської армії щодо підриву Каховської ГЕС.

«Щодо перешкоджання нашим наступальним діям, військове командування повністю враховувало й такі ворожі підступні дії, і відповідно воно не має зашкодити нашому наступу на тих напрямках, де може бути розлив води», - сказав він.

Генерал додав, що відповідним командуванням на цьому напрямку вживаються заходи в першу чергу щодо безпеки цивільного населення спільно з керівниками державної влади на місцях.

В коментарі QIRIM.News експертка IFAW та членкиня Екодії Наталія Гозак розказала, коли ґрунт на цих територіях стане твердим.

«Це буде лише через місяць або більше, враховуючи що зараз літо», - сказала вона.

Гозак зазначила, що насамперед треба евакуювати людей з місць події.

Екологиня розповіла, що підрив Каховської ГЕС завадить розвитку сільського господарства в регіоні.

 «Падіння рівня води означає що Північнокримський канал, водоканали Запорізької, Херсонської Дніпропетровської областей будуть або ненаповнені або дуже обмежено наповнені. Відповідно сільське господарство на цих територіях зазнає удару. Для людей, які живуть на березі водосховища доступ до питної води теж буде обмежений», - сказала вона.

Експертка розповіла що, уся біомаса що була в водосховищі, а тепер опинилася на суші, буде гнити та висихати

«Далі  буде вітрова ерозія. Тобто вітер буде руйнувати відкритий ґрунт без рослин Скоріше за все через місяць-два будуть відчутні тилові бури, буде пил нестися з цих територій. Мешканці Херсонщині будуть відчувати високу запиленість навколо», - сказала вона.

Сьогоднішній  удар по Каховської ГЕС – це панічний страх росіян перед українським контрнаступом. Дамби, це об'єкти, які захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією. Їх руйнація розглядатиметься як застосування зброї масової поразки та невиборчий воєнний злочин.

Останній раз Каховську ГЕС підірвали нацисти у 1943 році, коли залишали територію України  через 80 років це зробили рашисти. Війна за свободу України продовжується, проте поразка Росії вже очевидна.