Прапор кримського спротиву в серці України. У столиці відзначили День кримськотатарського прапору

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
26 Червня 2021, 23:28
Тетяна ІваневичQHA
26 Червня 2021, 23:28

Масові урочисті заходи з нагоди Дня кримськотатарського прапора відбулися сьогодні в столиці України.

День національного прапора корінного народу Криму відзначається 26 червня — у перший день початку роботи Другого Курултаю кримськотатарського народу, який відбувся 26-30 червня 1991 року в Сімферополі. 

Саме 26 червня 1991 року після більш ніж 73-річної вимушеної перерви розпочала свою роботу перша сесія Курултаю кримськотатарського народу II скликання — відбулося відродження вищого національного інституту корінного народу Криму. Золота тамга на блакитному тлі — прапор, що відгомінює боротьбу та нескореність кримськотатарського народу. Силу нашого стягу найкраще відчувають окупанти, які методично переслідують усіх, хто ідентифікує себе з ним. Але дух свободи та єдності їм не вдастся ув’язнити, — наголошує у себе на ФБ-сторінці делегат Курултаю, народний депутат Рустем Умєров.

Сьогодні у центрі Києва поруч з українським державним прапором майорить національний кримськотатарський стяг. Блакитне полотнище із золотою тамгою стало упізнаваним і шанованим українцями. Зараз цей прапор є символом ненасильницького спротиву кримських татар російській окупації Криму. Його кольори символічно перегукуються з кольорами державного прапора України.

Столиця сьогодні, як і увесь тиждень, дещо нагадує спекотний степовий Крим — на Майдані вдень термометр показував +33 градуси вище нуля. Але Крим прийшов до Києва не лише зі спекою, але й з вшануванням національного прапору корінного народу Криму.

Вулицями Києва прокотився автопробіг під кримськотатарськими прапорами. Він стартував біля парку Київського політеху на проспекті Перемоги, через проспект Шевченка та бульвар Дружби народів виїхав на міст Патона. Перетнувши Дніпро, автівки Дніпровською набережною доїхали до Південного мосту, і потім по Наддніпрянському шосе, бульвару Дружби народів і Великій Васильківській досягнули Хрещатика. 

Такий автопробіг після окупації Криму став вже традицією у Києві. У нинішньому взяли участь понад два десятки автівок.

Кримські татари, кримчани-переселенці й звичайні українці також взяли участь в урочистій ході з величезним полотнищем національного прапору киримли. 

Хода пройшла Хрещатиком від Бесарабки до Майдану Незалежності. Біля Київської мерії, повз якої проходила хода, поруч з державним на щоглі був вивішений і кримськотатарський прапор.

Поки тривав автопробіг і урочиста хода, на Майдані Незалежності відбувався конкурс дитячого малюнка «Мій прапор», який організовується ГО «Кирим айлеси» (Кримська родина).

По завершенні ходи на Майдані відбувся мітинг-концерт за участі лідерів кримських татар, колишніх політв’язнів Кремля, народних депутатів, активістів, вимушених переселенців з Криму і Донбасу. В ньому взяли участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник голови Меджлісу, колишній бранець Кремля Ільмі Умеров, член Меджлісу Різа Шевкієв, муфтій Духовного управління мусульман у Києві Айдер Рустемов, муфтій Духовного управління мусульман України УММА Саїд Ісмагілов, членкиня Меджлісу Гаяна Юксель, заступниця постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева, ректор Таврійського національного університету імені Вернадського Володимир Казарін та інші.

Мітинг біля розгорнутого кримськотатарського прапора розпочався виконанням державного Гімну України та національного гімну кримських татар «Ант еткенмен» («Я присягнув»). І навіть несподіваний нетривалий дощ не змусив людей розійтись.

«Крим — це Україна», «Міллет, ватан, байрак, Кирим (народ, батьківщина, прапор, Крим)» — скандували на сцені й на Майдані.

Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв нагадав, що 30 років тому в цей день у Сімферополі розпочався Другий курултай, і таким чином після 73-річної перерви відновилась діяльність легітимного органу управління кримських татар. Рішенням Другого Курултаю блакитний прапор із золотою тамгою був визнаний національним. Блакитний колір національного прапору є традиційним кольором тюркських народів, який був ще на стягах Кримського ханства. 

Кримськотатарський народ виявив найвищий рівень національної самоорганізації і підтвердив свій статус як зрілої цілісної нації. Сьогодні кримськотатарський прапор став символом національно-визвольної боротьби за звільнення Криму і відновлення територіальної цілісності України, — говорить Барієв.

Муфтій УММА Саїд Ісмагілов наголосив на єдності українців і кримських татар.

Ми маємо підтримувати кримськотатарський народ в його прагненні національної автономії та в його прагненні повернутися на батьківщину. Наше спільне завдання — звільнити Крим. Тож наші молитви, наші бажання і наші серця — вони з окупованим Кримом і ми молимось за скорішу деокупацію Криму

Різа Шевкієв брав участь в організації Другого Курултаю у 1991 році, був членом комітету з виборів делегатів Курултаю з Узбекистану, куди у 1944 році була депортована більшість кримських татар.

Народ сподівався, що ми скоро отримаємо те, що у нас відібрали у 1944 році — нашу національно-територіальну автономію. За 23 роки боротьби з проросійською владою в Україні ми не змогли цього добитися. А у 2014 році прийшов ще страшніший ворог — окупант-агресор Російська Федерація. Вона не дає нам шансів на виживання. Ми віримо, що український народ з нами і він завжди підтримував і підтримує нас. Сподіваюсь, що депутати Верховної Ради, президент наважаться нарешті спільними зусиллями прийняти законодавчі акти, які дозволять нашому народу де-юре відновити національно-територіальну автономію Криму. Якщо це станеться — це буде нова віха боротьби за деокупацію. Бажаю, щоб наступне святкування дня прапору та дня Курултаю відбулось в Криму.

Таміла Ташева вважає, що Криму стало набагато більше в діях українських урядовців. Вона нагадала, що в лютому була затверджена стратегія деокупації Криму та Севастополя. І одним з її елементів є всебічна підтримка і розвиток кримськотатарського народу. У травні президент подав як невідкладний до ВРУ законопроєкт про корінні народи — кримських татар, караїмів і кримчаків. 

Сподіваємось, що вже у цьому році цей закон буде прийнятий Верховною Радою. Закликаємо депутатів це зробити. Це стане потужним сигналом як для тих, хто проживає в окупованому Криму, так і для наших міжнародних партнерів, — наголошує Ташева. 

Вона також додала, що Україна очікує високий рівень представництва на установчому саміті «Кримської платформи» 23 серпня цього року — «питання деокупації Криму є ключовим у «Кримській платформі».  

Голова Меджлісу Рефат Чубаров привітав усіх з 30-річчям відновленням Курултаю та Днем кримськотатарського прапора. Він висловив сподівання, що вже на наступному тижні народні депутати Верховної Ради проголосують за закон про корінні народи в Україні. 

Дуже важливо, щоб українська держава, яка практично наодинці у військовому протистоянні з Росією, в такий момент втілювала норми демократії і норми поваги до корінних народів. Українці вибороли українську державу, наше завдання — всіх, хто живе в Україні, незалежно від етнічної належності, укріплювати незалежність української держави. Якщо Україна вистоїть у війні з Росією, обов’язково вирішуватимуться у тому числі питання відновлення прав кримськотатарського народу.

Чубаров подякував українському народу за те, що «ми об’єдналися в усвідомленні того — хто є ворог, і що єдиною столицею, яка загрожує кримськотатарському народу, українській нації, українській державі — є Москва, столиця сьогоднішньої Російської Федерації, вчорашнього Радянського Союзу і позавчорашньої Російської імперії.   

Він відзначив, що зараз в окупованому Криму на кримських татар і етнічних українців чиниться потужний тиск з боку окуантів. Але люди намагаються стежити за цим мітингом, оскільки там такі зібрання заборонені. Він подякував українцям і кримським татарам, які в різних містах материкової України сьогодні організували святкування Дня кримськотатарського прапору. А також наголосив, що кримськотатарський стяг у світі став символом-нагадуванням про Україну.

Думайте про тих, хто в Криму. Кожен сигнал від кожного з нас до Криму, до кримських татар, до етнічних українців, яких в Криму півмільйона — ці сигнали дуже важливі. Ці сигнали важливі для тих, хто залишається вірним українській державі. Сьогодні практично всі, хто в інших країнах бачать блакитний кримськотатарський прапор із золотою тамгою, вони одразу розуміють, що йдеться про кримських татар і про українців, йдеться про Україну і необхідність відновлення її державного суверенітету над Кримом, — підкреслив голова Меджлісу.

Вірші кримськотатарською мовою про національний прапор прочитали маленькі вихованці культурного центру «Кримська родина».  

Загалом на мітингу було багато маленьких кримських татар з національною символікою. І багато хто з них народився вже після 2014 року — на материку, куди їхніх батьків російські окупанти силою примусили виїхати з Криму.

На завершення мітингу на Майдані розгорнули великий кримськотатарський прапор, який об’їздив десять міст України, і на якому українські громадяни залишали побажання кримчанам.

Також розгорнули великий державний прапор України, на якому українці дописували свої побажання співгромадянам з окупованого Донбасу. Ті, хто був сьогодні на Майдані, змогли поставити свій підпис на прапорах.

У День Конституції, 28 червня, кримськотатарський прапор активісти запустять в небо над окупованим Кримом, а український прапор — в бік окупованих районів Донбасу.

Наші народи багато років йдуть пліч-о-пліч, виборюючи своє право жити на своїй Батьківщині, розмовляти рідною мовою. Давайте підтримаємо наших співгромадян, які зараз знаходяться на тимчасово окупованих територіях, — закликав колишній бранець Кремля Ісмаїл Рамазанов.  

На українському прапорі — побажання від різних людей. Впав у вічі підпис від муфтія Саїда Ісмагілова, який народився у Донецьку, але через окупацію, змушений був залишити рідне місто. «Я повернусь до свого рідного дому — в український Донецьк», — написав він.   

Урочистості завершились концертною програмою. В ній, зокрема, взяли участь кримськотатарський етно-ансамбль «Мусафір» та кримськотатарський співак, народний артист України Фемій Мустафаєв.

Одна з його пісень — «Хмари». «Давайте помріємо про хмари, які летять до Криму, вільного, красивого і незалежного Криму в складі України. Я думаю, перемога буде за нами», — звертається до Майдану Фемій Мустафаєв.