Найбільш активно і жорстко зміну світогляду українських дітей Росія проводить у шкільні роки. Діяльність шкільної та позашкільної роботи спрямована не лише на зросійщення, але й на мілітаризацію свідомості дітей.
Моніторинг центру «Альменда» засвідчив кричущу ситуацію з музеями при закладах освіти в Криму. Українознавчі музеї при школах майже знищені, а серед тих 207 музеїв, які залишились, 88 (42,5%) — це музеї військові та які пропагують мілітаризацію.
Так, у сімферопольській школі №26 у 2019 році відкрили музей імені конструктора автомата Михайла Калашнікова.
А в сімферопольській школі №7 того ж року відкрили музей партизанської слави Криму. На одному з фото сімферопольські сайти більш ніж красномовно обрізали відоме радянське гасло часів Другої світової війни.
Мілітаризація дітей у Криму відбувається через зміну національної ідентичності, залякування зовнішніми загрозами, формування з України та й інших країн Європи образу ворога, якому треба протистояти зі зброєю в руках, пропагування культу насильства, зброї та війни. У шкільне виховання інтегровано навчання основам військової справи, виховання поваги до силових структур та ЗС РФ і створення мотивації добровільно йти на службу до Збройних сил Росії.
Показові й такі дані: до 2014 року в Криму не було жодного кадетського класу, але вже 2014-го було відкрито 12 кадетських класів, а зараз їх стало вже 107.
У дитячому центрі «Артек» третій рік поспіль працює школа молодих командирів, і там діти вивчають, як поводитись зі зброєю та з умовним ворогом.
Зараз у Криму діє 25 регіональних штабів «Юнармії» — мілітаристської організації, яка була створена під егідою Міністерства оборони РФ в 2015 році. 5628 кримських дітей від 8 до 16 років складать присягу юнармійців. Також існує 326 мілітаризованих загонів на базах шкіл і дитячих центрів.
Якщо за України то були центри розвитку дитячої творчості, то зараз там розвивають не творчість, там розвивають любов до війни, — констатує правозахисниця.
У Криму представлені майже всі російські військові клуби. Причому на тисячу дітей їх більше, ніж у Російській Федерації, підкреслюють правозахисники. За російськими ж даними, Крим вийшов на друге місце за рівнем охоплення «Юнармією» та військовою підготовкою. А кошти, які направляють у Крим із російського бюджету на військову підготовку, в рази перевищують кошти для регіонів самої Росії.
Росія ігнорує вимоги ООН і в дитячому питанні. Незважаючи на щонайменше дві резолюції ООН про необхідність припинення мілітаризації в Криму серед дітей, з’явилось розпорядження окупаційної Ради міністрів Криму про організацію юнармійського руху, яке передбачає ще більше його поширення і фінансування.
Україна робить багато кроків для інтеграції дітей з окупованих територій, створює дистанційну освіту. Але те, що стосується тотального порушення прав дитини на окупованому півострові — зі сторони міжнародної спільноти Україні потрібна допомога, вважають правозахисники.
200 тисяч дітей у Криму зростають в умовах тотальної пропаганди, в умовах тотального впливу на їхню свідомість, в умовах тотального знищення української ідентичності. Вплив РФ на молодь України в Криму — це безпекові виклики. З дитячого садка дітей готують до війни. РФ використовує мілітаризацію не лише для того, щоб знищити українську ідентичність і перевести народжену в Україні молодь на «російські рейки», але й для того, щоб створити «гарматне м'ясо» для майбутніх агресій, які плануються Росією. У майбутньому ці діти можуть представляти загрозу для європейських цінностей, — підсумовує Валентина Потапова.
Щоб покарати Росію за політику тотальної мілітаризації молоді та знищення українськоі ідентичності в Криму, правозахисники пропонують створити міжнародну програму стажування для дітей із окупованих територій, закликають міжнародні органи посилити дипломатичний санкційний тиск на РФ, просять посольства в рамках стратегії громадської дипломатії поширювати дослідження про незаконні дії Росії в Криму, а також вводити санкції проти російських вишів, які відкривають філії на окупованій українській території.