«Просимо депутатів підтримати законопроєкт про корінні народи. Це важливо для захисту прав кримських татар» — Кориневич

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
19 Травня 2021, 19:30
Антон Кориневич
Тетяна ІваневичQHA
19 Травня 2021, 19:30

За півкілометра до окупованого Криму і на наступний день після роковин Депортації розмова про взаємодію Меджлісу кримськотатарського народу та української влади набуває особливого забарвлення.

Напередодні в стінах парламенту заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз і низка депутатів закликали президента Володимира Зеленського підписати указ про взаємодію з Меджлісом, який обговорювався з президентом на зустрічі 18 травня 2020 року, але досі так і не був підписаний. 

Агентство «Кримські новини» звернулось до представника президента України в Автономній Республіці Крим Антона Кориневича з проханням прокоментувати ситуацію і з указом, і з взаємодією влада-Меджліс.

Однак так склалось, що оперативно можливе було тільки телефонне спілкування - сьогодні Антон Кориневич разом з головою Меджлісу Рефатом Чубаровим та послами Данії, Норвегії і Швеції в Україні перебувають на Херсонщині - біля адмінмежі з окупованим Кримом. «Я - на адмінмежі з Кримом, тому зв’язок може бути поганим», - попереджає Кориневич. Але спілкування таки відбулось. В тому числі - про інші важливі законодавчі ініціативи.

Вчора заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз і низка депутатів закликали президента Зеленського підписати указ про взаємодію з Меджлісом, про який говорили ще на зустрічі 18 травня 2020 року. Як в представництві можуть прокоментувати ці заклики? Які існують причини, що цей указ і досі не підписаний? 

Представництво вносило цей проєкт указу за нашим підписом. Представництво абсолютно підтримує наявність такого указу, який би регламентував відповідним чином взаємодію з представницьким органом корінного кримськотатарського народу - Меджлісом.

Це наша позиція. І ми сподіваємось і віримо, що неодмінно все з’явиться і все неодмінно матиме місце. Ми зі свого боку як представництво, максимально готові сприяти тому,  щоб цей указ з’явився.

Ваша оцінка наявної нормативно-правової бази щодо кримського питанні і, зокрема, наскільки відсутність указу про взаємодію президента і Меджлісу впливає на наявність взаємодії?

Я думаю, наразі ми маємо дуже багато нормативно-правових актів по Криму, які були прийняті за останній час. Це і указ президента про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію Криму, який власне заснував установчий комітет «Кримської платформи», дав доручення Кабміну напрацювати стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-32 роки і затвердити алфавіт на основі латинської графіки. Це і указ президента про затвердження стратегії деокупації та реінтеграції Криму, Це і концепція розвитку кримськотатарської мови, затверджена урядом 7-го квітня.

Особливо я б хотів відзначити, що вчора в День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про корінні народи України. Це історично важливий крок.

І ми дуже сподіваємось і дуже просимо народних депутатів підтримати цей законопроєкт для того, щоб він скоро став законом. Це важливий меседж і важливий законопроєкт для захисту прав корінного кримськотатарського народу.

Тож я думаю, що неодмінно і указ про взаємодію з Меджлісом з’явиться і у нас буде поповнюватися правова база, правова основа для роботи по напрямку деокупації та реінтеграції Криму.

Нещодавно був підписаний указ, який регламентував в тому числі взаємодію Меджлісу з Представництвом президента. Наскільки часто відбувається комунікація між ППУ в АРК та Меджлісом?

Півтора місяці тому був прийнятий указ президента України №160 про пріоритетні напрями діяльності представництва президента в Автономній Республіці Крим, яким затверджується стратегія діяльності представництва. В ньому президент чітко окреслив напрямки, за якими він вважає, ми як орган, підпорядкований йому, маємо здійснювати  свою діяльність.

І в цій стратегії діяльності дійсно прописано, що ми маємо взаємодіяти з представницьким органом, з Меджлісом кримськотатарського народу заради відновлення прав кримськотатарського народу.

Тому ми завжди відкриті і завжди співпрацюємо з Меджлісом. Наприклад, зараз з паном Рефатом Чубаровим, головою Меджлісу, ми разом знаходимось в робочій поїздці на Херсонщині. Тож ми раді нашому спілкуванню і взаємодії, завжди раді співпрацювати. Тому що саме Меджліс є представницьким органом кримськотатарського народу і представляє увесь корінний народ Криму та України.спілкуванню і взаємодії.