«Просив обійняти та поцілувати дочку». Дружина Азіза Ахтемова про те, як у неволі порушуються права в'язня Кремля

Публікації
Асіф АлієвQHA
05 Вересня 2023, 19:14
Асіф АлієвQHA
05 Вересня 2023, 19:14
Асіф АлієвQHA

Ім'я Азіз у мусульман має кілька значень: «сильний», «цінний», «милий».

Саме такою людиною є Азіз Ахтемов — 27-річний кримський татарин, заарештований у вересні 2021 року у справі про «диверсію» на газопроводі в селі Перевальному.

Фігурантами цієї справи також стали перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял та двоюрідний брат Азіза — Асан Ахметов.

21 вересня 2022 року підконтрольний Росії Верховний суд Криму засудив трьох кримських татар до довгих термінів ув'язнення. 17 та 15 років отримали Наріман Джелял та Асан Ахтемов, і 13 років тюрми Азіз.

З перших днів арешту дружина Азіза — Аділе підтримує свого чоловіка. Вона, як і адвокат бранця Кремля, є його голосом на волі.

В інтерв'ю QIRIM.News Аділе Ахтемова повідомила, що наразі її чоловік знаходиться в славнозвісному сімферопольському СІЗО-2. Це СІЗО здали в експлуатацію після широкомасштабного вторгнення Росії до України.

Саме там тримають велику кількість політичних бранців Кремля, громадян України з «новоокупованих» територій. Азіз знаходиться в камері з трьома іншими людьми. Оскільки Азіз дуже стримана, добра і терпляча людина він не конфліктує зі співкамерниками.

"Він завжди знаходить підхід до людей, тим більше у нього немає вибору обирати з ким сидіти", - розказала вона.

В СІЗО час плине повільно, в камері немає ані телевізора, ані радіо. Тому єдина "розвага" це читання книг. Їх дають почитати один раз на 10 днів, при цьому на чотирьох людей по три книги.

«Іноді книги можуть не поміняти та вони залишаються в камері на 20 днів, правда таке буває не часто», — розповіла Аділе.

Дружина в'язня Кремля поскаржилась, що навіть у неволі права її чоловіка грубо порушуються. Після того, як російській апеляційний залишив у силі «вирок» кримським татарам, співробітники СІЗО відмовляють у відвідувані до своїх чоловіків дружини політв'язнів.

«Буквально через два дні після апеляції мене до чоловіка не допустили, хоча не було відповідного документа з мокрою печаткою. Працівники СІЗО не мали права так чинити. Вони лише надали фотографію документа, який отримали на свою електронну пошту.

Однак цей документ, повторююсь, має бути, із мокрою печаткою. Їм (силовикам) не подобалося, що ми часто ходили до своїх чоловіків. Після того, як нас не допускають до них, нам усім важко.

Ми не тільки виконали адвокатську роботу (в якості громадських адвокатів прим.авт.), збирали докази, а також мали можливість бачити свої чоловіків», - заявила Аділе.

В крайній раз Аділе разом зі своєю тещею бачилась з Азізом через скло та говорили один з одним за допомогою слухавки телефона. Азіз був дуже радий бачити їх. Тепер тільки такі побачення раз на три місяці дозволяє йому російська пенітенціарна влада.

"Якби дозволяли частіше, нам було легше", - сказала Аділе.

Наразі постійний зв'язок з Азізом підтримує лише його адвокат. Він дізнається про стан його здоров'я, передає йому слова дружини, а від Азіза повідомляє близьким та родичам, що той хоче отримати з продуктів та ліків.

В родині Ахтемових росте донька Асіє.

Фото Sasha Tavrovskaya (RFE\RL)

25 серпня її виповнилося чотири роки. Азіз сподівався, що вийде на волю та зустріне день народження дитини разом з родиною, але російський апеляційний суд підтримав обвинувальний вирок та залишив його під вартою.

Азізу вдалося зателефонувати з СІЗО-2 та привітати дочку. Він побажав Асіє всього найкращого та попросив Аділе обійняти та поцілувати доньку.

Через три дні у дружини політв'язня теж був день народження, але вперше в житті її не хотілося цього свята.

"Мені дуже не вистачало його цього дня.Ми й без цього сумуємо за ним, але в такі святкові дні хочеться, щоб він був поряд з нами".