Примус до Криму через «Союзноє государство». Чи зможе Росія дотиснути Лукашенка? Думка експерта

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
12 Серпня 2021, 12:02
Тетяна ІваневичQHA
12 Серпня 2021, 12:02

Росія посилила тиск на президента Білорусі Олександра Лукашенка, примушуючи його визнати Крим за РФ публічно і «закріпити» це визнання відвідинами окупованого півострова.

Процес примусу активізувався з того моменту, як торік Лукашенку не без сприяння Кремля формально вдалося втриматись на посаді президента, а особливо посилився з наближенням міжнародного саміту «Кримська платформа». Про це свідчать як публікації в російській пресі, так і заяви самого білоруського президента.

Наразі Росія намагається задіяти як інструмент примусу «Союзний договір» між Росією і Білоруссю.

«Кримські новини» разом з експредставником президента в Криму, науковим консультантом адвокатського об’єднання «Barristers» Борисом Бабіним розбирались — чи зможе Росія дотиснути Лукашенка до визнання Криму за допомогою такого інструменту як «Союзний договір», і що стоїть за подібними інформаційними вкидами.

Російський «шпагат» Лукашенка

___________________________________

Тиск на Бацьку відбувається в найкращих традиціях російських гібридних операцій — натяк-сигнал пролунав з Кремля, а з території і буцімто від імені громадськості самої Білорусі його активно підхопили і почали впроваджувати в життя.

На початку липня речник Путіна Дмитро Пєсков ретранслював такий сигнал про очікування від Лукашенка з боку російського керівництва, публічно заявивши: «Чи чекаємо ми на президента Білорусі в Криму? Звісно, чекаємо».  

А вже 30 липня у Мінську була презентована громадська кампанія «Визнай Крим!», ініційована проросійськими громадськими організаціями. Голова такого собі ГО «Громадянська злагода» Артем Агафонов закликав усі політичні сили Білорусі, активістів, партії, рухи та ЗМІ підтримати ініціативу, спрямовану на визнання Криму у складі Росії, яка входить разом з Білорусією в «Союзну державу».

ForPost - Новости : Лукашенко, признай Крым! – в Белоруссии начинается кампания

Глава колабораційного земляцтва кримчан у Білорусії Андрій Лопацький також висловився в тому ж ключі: «У нас Союзна держава Білорусі та Росії. Як так виходить, що частина нашої держави не визнається іншою частиною?».

Учасники тої презентації ухвалили спільну резолюцію щодо необхідності офіційного визнання білоруським керівництвом Криму російським. Документ вирішено передати президентам Росії та Білорусії.

Підкилимний російський тиск на очільника Білорусі щодо кримського питання вихлюпнувся днями в публічну площину з вуст самого Лукашенка.

Минулої неділі під час «Великої розмови» з журналістами в Мінську Олександр Лукашенко заявив, що готовий визнати Крим частиною Росії після того, як це зроблять всі російські олігархи.

Коли останній олігарх в Росії визнає Крим і почне поставляти туди продукцію, за мною справа не заіржавіє. Хоч мене багато в чому зв'язує. Будапештська декларація. (...) Мій підпис там стоїть. Але я і через це переступлю..., — сказав він.

В Росії відреагували на ці слова доволі оперативно і нервово. Депутат Держдуми Михайло Шеремет закликав Лукашенка не рівнятися на олігархів, а вчинити як лідер «братської держави». У свою чергу, сенаторка Ольга Ковітіді заявила, що висловлювання голови Білорусі становлять ризики для нього самого, так як, на її думку, без російської підтримки зберегти політичну стабільність в країні йому «буде практично неможливо».

Заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ Олексій Чепа заявив, що ніщо не заважає Білорусі визнати Крим російським, у тому числі Будапештський меморандум.

Впродовж двох днів після прив’язки Лукашенком визнання Криму до позиції російського олігархату, в російському інформаційному просторі почала формуватися думка, що попри всі його «рипання», визнати Крим за РФ йому доведеться. І наразі по факту це вже так і є, лишається тільки зробити особисту публічну заяву і «забетонувати» її особистою поїздкою до Криму в обхід законодавства України.

Зокрема, РИА-Новости випустили новину, де з посиланням на джерело артикулювали меседж, що «Питання визнання Криму відображено в Союзному договорі Росії і Білорусії: «Союзна держава» складається з територій держав-учасників, які визначаються їхніми конституціями». Це було розтиражовано російськими і кримськими телеграм-каналами з посилом, що буцімто по факту Білорусь вже й визнала Крим за Росією — якщо виходити з тексту «Союзного договору». 

Психиатр: Лукашенко страдает той же паранойей, что и диктатор Сталин »  ЦЕНЗОРУ.НЕТ - Самые Свежие Новости России Украины и Мира

Один з російських телеграм-каналів пише:

...поки Батьку НЕ притиснуть — все це залишиться балаканиною (розмови про визнання Криму за РФ, — прим. ред.). Але рано чи пізно Батьке, звичайно, доведеться приїжджати (небом, морем, машиною) до Криму. Через Росію, природно.
Ну або як одному з керівників майбутнього об'єднаної держави. І ще. Росіянам і кримчанам, по суті, має бути все одно — чи визнає Крим хтось на кшталт Лукашенка чи ні.  

Проросійський телеграм-канал «Крымский» цитує російських експертів і політологів, називаючи навіть період і спосіб «переміщення» Лукашенка до Криму: 

По некоторым данным, Лукашенко придется приехать в Крым в 2021-2022 годах. Его «привезет» президент России в ходе очередного визита — уверены эксперты и политологи.

Російська пропаганда наполегливо намагається нав’язати думку, що питання визнання Криму з боку білоруського керівництва вже майже доконаний факт, але двозначні заяви з боку самого Лукашенка, які можна трактувати «і вашим, і нашим», надають ситуації певної інтриги.

Бабін: «Союзна держава є фікцією, а Лукашенко намагається балансувати між стільцями, які вже сам успішно поламав»  

___________________________________

Юрист-міжнародник, науковий консультант адвокатського об’єднання «Barristers» Борис Бабін в спілкуванні з «Кримськими новинами» констатує, що в кримському питанні Білорусь демонструє двояку позицію. З одного боку, після Росії і самої України, Білорусь є вагомим зовнішньоекономічним партнером окупованого Криму, білоруський бізнес активно працює в Криму, а Лукашенко та його адміністрація протиправно використовують в Криму білоруські санаторії біля Ялти. Водночас, таке демонстративне ігнорування суверенітету України уживається з офіційною позицією країни про невизнання спроби анексії Криму. І останні публічні заяви Олександра Лукашенка, які російська пропаганда трактує на свою користь, не містять свідчень про зміну офіційної політики. 

«Я жодних «визнань» (Криму за Росією, — прим. ред.) ні від кого не чув. Юридичних визнань так званої спроби замаху на анексію Криму не відбулось. Те, що у нас наразі так званий президент Лукашенко робить політичні заяви — сьогодні одні, завтра — інші, це, звісно, цікаво все спостерігати. Але з цих заяв якихось змін в політиці Білорусі, яку вона веде, не випливає. А політика ця полягає в тому, що Білорусь дотримується політики невизнання замаху на анексію Криму. І на сьогодні я не знаю про зміни в цій політиці. Чи зміниться та політика, яка у них була до сьогодні — наразі я не впевнений. Те, що Лукашенко заявляє, цей потік свідомості, я б його оцінював все ж таки критично. Фактично те, що він заявляє — це подальша спроба балансувати між тими стільцями, які цей добродій вже успішно всі поламав».

Експерт акцентує на тому, що статус самого Лукашенка є неоднозначним, тож відповідно і він сам на посаді президента, і його заяви від імені голови держави також мають сумнівну легітимність. Важливим є і безпековий момент, оскільки визнання анексії Криму відкриває Росії шлях до можливого розширення анексії в тому числі на саму Білорусь.

Щодо пана Лукашенка, то є питання його власної легітимності. Щось визнавати, навіть теоретично, має той, хто має на це права. А у пана Лукашенка з цим великі проблеми — його не визнають як голову держави. А по-друге, є ще питання самої Білорусі. Якщо ви визнаєте замах на анексію Криму, то завтра замах буде на іншу анексію.

Спроби Москви підв’язати визнання Білоруссю окупації Криму до підписаного ще у 1997 році «Союзного договору», який так і не набув чинності в повному обсязі, на думку експерта, є безпідставними і пропагандистськими. Коментуючи твердження російської пропаганди про те, що Білорусь буцімто вже визнала Крим за Росією, оскільки підпис РБ стоїть під договором про Союзну державу «в межах кордонів, згідно конституцій обох країн» Борис Бабин акцентує, що Союзна держава як така не є суб’єктом міжнародного права (Росія у 2014 році незаконно включила Крим до своєї Конституції як суб’єкт РФ, — прим. ред.). На думку експерта, і до заяв Лукашенка, і до Союзної держави, і до документів треба ставитись, зауважуючи їхню сумнівну легітимність.

«Насправді, Союзна держава є фікцією і не є суб’єктом міжнародного права. Жодна країна світу не визнає такого суб’єкта міжнародного права, як союзна держава. Це квазідержавне утворення і тому сама по собі Союзна держава має величезні проблеми з власним статусом. Тому її ставлення до інших суб’єктів міжнародного права це питання трохи сумнівної легітимності.

Можливо від пана Лукашенка очікували якоїсь активності, але ми бачимо, що пан Лукашенко цю надію своїх російських спонсорів поки не виправдовує. І тому вони роблять заяви пана Лукашенка вже без пана Лукашенка. Це пропаганда, це все не має відношення до реальності — і сама Союзна держава, і договір про цю державу — з точки зору міжнародного статусу до них є величезні питання. І звісно те, що в «Союзному договорі» написане, жодних зобов’язань для третіх країн, для України не утворює.

Проблеми окупованих територій є проблемою Росії. Якщо вона хоче їх перекладати на Союзну державу, на пана Лукашенка з його проблемами — це, можливо, не від доброго життя. Це можливо навпаки, свідчення того, що у них щось не зростається».

У тому ж ключі Борис Бабін відповідає і на питання — чи могла б спроба анексії і незаконне включення Криму до Конституції Росії стати формальним приводом для денонсації або, принаймні, перегляду Союзного договору між РФ та РБ?

Це питання до білорусів у першу чергу. Але повторюсь — ситуація наступна: вже рік в державі Білорусь нема конституційної, законно обраної влади. Це визнає міжнародне співтовариство. Так званий президент Білорусі Лукашенко є неконституційним, він не визнається як голова держави цивілізованими країнами. Тому це питання суто теоретичне. Приміром, сьогодні Білорусь захоче щось змінити, а хто це буде робити? Там нема кому сьогодні щось схвалювати — сьогодні держава без голови.

Перепитую, чи означає така сумнівна легітимність білоруського керівництва, що приїзд до окупованого Криму громадянина Лукашенка не створює формального визнання Криму російським з боку Білорусі як держави? Адже в Росії обговорюють ймовірний приїзд на півострів Лукашенка саме як демонстрацію і закріплення визнання «російськості» Криму з боку європейської країни — Білорусі. Але Борис Бабін схиляється до того, що російська пропаганда скоріше видає бажане за дійсне і ці сподівання не мають під собою підгрунтя та є безперспективними.

«Якщо пан Лукашенко все ж таки додумається поїхати до Криму — це підстави для персональних санкцій щодо Лукашенка. Якщо пан Лукашенко додумається давати якісь вказівки своєму МЗС щодо Криму і зміниться позиція (невизнання спроби анексії, — прим. ред.) РБ щодо Криму — це підстави для санкцій щодо режиму в Білорусі в цілому. Подібні санкції Україна вже запровадила проти Нікарагуа, які відкрили почесне консульство у Сімферополі. Якщо Білорусь буде це робити — буде така сама реакція. Але чесно кажучи, я в цьому (приїзді Лукашенка до Криму, — прим. ред.) не впевнений. Те, що наразі відбувається, це на 90% російська пропагандистська операція. Їм слід щось розповідати про «Кримську платформу», а крім пана Лукашенка у них нічого немає. Та й пан Лукашенко, як виявляється, також має своєрідне ставлення до своєї ролі такої ляльки в руках російської влади», — зазначає експерт.

Коментуючи висловлювання російських каналів про те, що буцімто у 2021-22 роках «Путін привезе до Криму Лукашенка», Борис Бабін проводить іронічні паралелі з Ростовом і «легітимним» і припускає, що затягнути Лукашенка до Криму у Росії навряд чи вийде.

Пан Путін вже привіз до Ростова пана Януковича і це якось ніяк не вплинуло ані на статус України, ані на статус міста Ростова. Якщо вони повезуть до Сімферополя якогось вигнанця типу Лукашенка, який є ворогом народу і власної країни — я не думаю, що це щось принципово змінить. Але навіть такий, не дуже вагомий насправді крок, він може стати лише мрією російської пропаганди. Я б на це, як то кажуть, гроші не ставив, — підсумовує експерт.