«Путін проявив себе як концентрат ксенофобії, шовінізму, ненависті до України» — Чубаров

Публікації
Тетяна ІваневичQHA
10 Червня 2021, 17:58
Тетяна ІваневичQHA
10 Червня 2021, 17:58

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що у своєму інтерв’ю президент РФ Володимир Путін вкотре висунув ультиматум Україні та Європі й припустився прямих випадів проти кримських татар. 

Таку думку він висловив у коментарі журналістам.

У першу чергу, йдеться про тези щодо небажання Росії бачити Україну членом НАТО та оцінки Путіним законопроєкту про корінні народи в Україні.

На думку Рефата Чубарова, конкретні висловлювання і загальна тональність інтерв’ю дають підстави припускати, що Росія може наважитись на розширення своєї агресії проти материкової України.

Заяви ж російського президента щодо корінних народів в Україні голова Меджлісу назвав «алогічними».  

Вчорашнє інтерв’ю президента Росії Путіна — це практично черговий ультиматум Україні й не лише Україні щодо того, що Росія не допустить аби Україна стала членом НАТО. У вчорашньому інтерв’ю Путіна були прямі випади проти кримських татар, оскільки він довго собі дозволяв дуже кострубато, абсолютно алогічно коментувати проєкт закону про корінні народи. Практично Путін вчора у своєму інтерв’ю проявив себе таким політиком, в якому наявна абсолютна концентрація ксенофобії, шовінізму, ненависті до України. І при тому він дуже легко кидався попередженнями і Україні, і європейським країнам щодо недопустимості Україні стати членом НАТО, з чого я роблю дуже невтішні висновки майбутніх наших подій, — прокоментував Чубаров.

В інтерв’ю телеканалу «Росія 24» президент РФ Володимир Путін озвучив відверто пропагандистські, спотворені тези щодо наслідків вступу України до НАТО і прийняття законопроєкту про корінні народи в Україні.

Зокрема, Путін залякував росіян вступом України до Альянсу — буцімто ракети НАТО відтоді зможуть долетіти до Москви за 7-10 хвилин, зокрема, з Харкова. Раніше Путін заявляв, що розміщені в Європі ракети можуть дістатися Москви за 10-12 хвилин. Тобто, відмінність в часі досягнення не надто вже й велика. 

Окрім того, Путін заявив, що буцімто 50% українців не підтримують вступ до НАТО і назвав їх «розумними людьми». Хоча насправді таке твердження є маніпулятивним. Соціологічні опитування свідчать, що понад 40% українців однозначно підтримують вступ до НАТО. Близько 15-25% людей віддають перевагу позаблоковому статусу. Категорично ж проти вступу в НАТО проголосували близько чверті українців. Зокрема, за даними опитування Міжнародного республіканського інституту, 48% українців підтримують вступ до Альянсу, тоді як 28% вважають за краще не вступати до нього.  

Коментуючи законопроєкт про корінні народи в Україні, який відносить до корінних кримських татар, караїмів і кримчаків, Путін висловив обурливе твердження, що поділ на корінні й некорінні народи є порушенням прав у першу чергу росіян, яких він хотів би бачити корінними на території України. Російський президент також порівняв поділ народів за такою ознакою з «практикою нацистської Німеччини».

Водночас слід відзначити, що в самій Росії вже понад два десятиліття існує визначення корінних народів. У квітні 1999 року в РФ був прийнятий Федеральний закон «Про гарантії прав корінних нечисленних народів Російської Федерації». А в березні 2000 року уряд РФ затвердив «Єдиний перелік корінних нечисленних народів Російської Федерації». До нього внесено 47 народів, зокрема, евени, евенки, чукчі, камчадали, алеути, саамі, нанайці.

Також Путін стверджував, що росіяни мають підстави вважатись корінним народом на території України, хоча відповідно до норм міжнародного права етнічні росіяни в Україні є національною меншиною. Саме на цьому наголосив на своїй ФБ-сторінці представник президента України в АР Крим та Севастополі Антон Кориневич і у своєму коментарі заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров.